E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Proč jsou mladí muži proti feminismu? Za všechno nemůžou Andrew Tate a Filip Turek

19. červen 2024
12 356

Poprvé v moderních dějinách se od sebe začínají výrazně odchylovat názory mladých mužů a mladých žen. Co všechno může být příčinou a znamená to konec emancipace?

Mladý muž, který se ještě cítí být „nikým“, může nabýt klamného dojmu, že ženy jsou zvýhodňovány a on utlačován.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Jedna moje známá, spisovatelka a editorka, předloni napsala na Facebook status o tom, jak probíhala jedna z hodin občanské nauky ve třídě, do níž chodila její tehdy patnáctiletá dcera:

„Názory několika leader-středoškoláků z včerejší diskuse o rasismu, šovinismu, sexismu a nerovnostech: muži jsou nadřazení ženám, protože jsou chytřejší a silnější. Lidé tmavé pleti jsou zdrojem kriminality, jsou hloupější než bílí, jejich podíl na problémech zemí je 80 %. Žena patří do kuchyně a má poslouchat muže. Ten jí dopřává hmotné statky, protože je bohatý. Ženy a lidé tmavé pleti nemají mít stejné nároky jako muži a bílí. Nechceme imigraci. Rasismus neexistuje, protože Asiati můžou do školy kvůli diverzitě. V diskusi tito chlapci zvítězili nad dívkami na celé čáře prostou silou. (…) Tito chlapci jedou jako dobře promazané motory vstříc budoucnosti. Už nyní mají po svém boku dívky, které k nim vzhlížejí a názory sdílejí, a skupiny chlapců-nohsledů, kteří chtějí být jako oni, plus se jich bojí.“

V další podobné diskusi pak z přání chlapců vyplynulo: „Holky mají být hubené, všude oholené, nemají být aktivistky a mají mít smysl pro humor,“ což znamená, že se mají smát mým vtipům. Je potřeba zdůraznit, že se nejedná o technické učiliště v chudém okrese, ale prestižní gymnázium v Praze, z nějž se chodí na domácí i zahraniční univerzity a jejichž absolventi budou v následující dekádě (tedy 30. letech) obsazovat vysoké ekonomické posty, i díky protekci a nepotismu.

I kdybychom brali v potaz, že část tvrzení jsou pubertální provokace, stále tu zůstávají nějaké zdroje, z nichž dotyční čerpají. A je zjevné, že na internetu existuje řada kanálů typu PragerU, které se často prezentují jako svého druhu „univerzity“, kde jsou mladým mužům vtloukány do hlavy názory, jež je vedou k tomu, že neberou dívky za sobě rovné.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!