E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Není jiná cesta než mluvit o těžkých věcech, říká Eva Pavlíková, spoluzakladatelka Česko.Digital

„Moje mise je služba lidem,“ říká Eva Pavlíková. A dělá to už čtyři roky v nevládní organizaci Česko.Digital, která se snaží pomocí digitalizace posouvat Českou republiku kupředu. Touha sloužit lidem a společnosti ji přivedla i ke studiu na roli farářky. Jak se dá pomocí nul a jedniček dělat dobro? Představujeme Evu Pavlíkovou, jednu z držitelek ocenění Moje Heroine 2023 a hostku podcastu Hlas Heroine.

Eva Pavlíková (vlevo) je další Moje Heroine roku 2023. Na snímku je s editorkou Heroine Ilonou Kleníkovou a aktuálním číslem tištěné Heroine.Foto: Heroine

„Otevřenost je pro mě úleva, že nemusím nic skrývat, že si můžu stát za vším, co říkám,“ vysvětluje Eva Pavlíková. Transparentně mluví nejen s kolegy v týmu Česko.Digital, otevřenost zvolila i v přístupu k těžkým životním otázkám, jako je závislost na drogách a alkoholu, kterou překonala v rané dospělosti, rozhodnutí podstoupit interrupci nebo komplikované porody. „Někdo by možná řekl, že je to forma autoterapie. Ale když já jsem se v těch situacích ocitla, tak jsem na to byla hodně sama. A zároveň moje okolí nevědělo, jak na to reagovat. Jestli mě podpořit, povzbudit, nebo mi dávat nějaké rady,“ vzpomíná Eva Pavlíková. „Takže mi přijde důležité o tom mluvit a podpořit lidi v tom, že na to nejsou sami – ať je to interrupce nebo znásilnění. Sdílená starost je vždycky jednodušší,“ říká v podcastu Hlas Heroine.

Těžká témata neskrývá ani před svými dvěma syny. „Je to součást života. A i díky těžkostem, kterými jsem v životě prošla, mám v sobě určitou míru odvahy, energie nebo síly, kterou se jim snažím předávat. Přijde mi důležité z upřímnosti k sobě i k nim o tom mluvit. Není jiná cesta, než na to poukazovat. Ale není povinnost o tom mluvit, člověk na to musí být připravený, protože můžou přijít i negativní reakce. Taky se mi to stalo,“ říká.

Práce, která má smysl

Eva Pavlíková má zkušenosti s prací v korporátu i s vlastním podnikáním, ale s malými dětmi si uvědomila, že potřebuje práci, která by ji naplňovala. A právě takovou našla v technologické neziskovce Česko.Digital, kterou spoluzaložila a po čase začala vést. „Pokud chceme dělat lepší služby, pokud chceme mít lepší veřejnou správu, tak se nepohneme bez technologií a bez digitalizace,“ vysvětluje. Nevládní organizace je založená na principu expertního dobrovolnictví, kdy zkušení lidé nabízejí zdarma své schopnosti a čas na práci na společensky prospěšných projektech. A těží z toho jak společnost, tak samotní dobrovolníci a dobrovolnice, kteří tak zažijí dobrý pocit ze smysluplné práce a získají i nové zkušenosti. Takto Česko.Digital pomohlo například s rozvojem aplikace Preventivka, rozjeli nástroje pro zvládání covidové krize i krize spojené s válkou na Ukrajině a vytrvale pomáhají státu s digitalizací.

Statečných a inspirativních žen se za tři roky trvání projektu Moje Heroine našlo téměř nespočet. Vyberte z nich v naší anketě tu, která je vám nejbližší.
Foto: redakce Heroine

Ženy, které se nebojí měnit svět. Připomeňte si všechny držitelky ocenění Moje Heroine

Moje Heroine

Dalším tématem, kterému se Česko.Digital věnuje, je digitální inkluze. Buduje platformu pro zlepšení digitálních dovedností nejen u seniorů, ale také u dětí a lidí z minorit. I oni totiž mají z různých důvodů těžší přístup k technologiím a digitálním nástrojům státní správy. „Jsou tady lidi, kteří nemají ani přístup k internetu nebo nemají chytrý telefon, jsou tu lidé, kteří neumí na denní bázi komunikovat a využívat technologie online,“ popisuje. „Mapovali jsme, proč lidé technologie odmítají, někdy jsou za tím obavy, nepříjemné zkušenosti. Abychom mohli veřejné správě i neziskovým organizacím pomáhat, aby jejich produkty, weby a aplikace mohl využívat opravdu každý,“ říká Eva Pavlíková. „My máme pocit, že přechod od papírové vývěsky k ‚najděte si to na webu‘ je jednoduchý, ale třeba pro seniory to není rovnocenná komunikace,“ vysvětluje. A roli v tom možná hraje i nedůvěra vůči státu nebo nesrozumitelná komunikace úřadů.

Co v podcastu dále uslyšíte?

  • Co brání digitalizaci státu?
  • Proč se bojíme technologií?
  • Proč si Eva Pavlíková vzala několikaměsíční volno?
  • Co ji přivedlo ke studiu na farářku?

Poslechněte si celý rozhovor s Mojí Heroine Evou Pavlíkovou v podcastu Hlas Heroine.Najdete ho na Spotifya na dalších oblíbených platformách.


Ve druhé části podcastu se s šéfredaktorkou Michaelou Kramárovou ohlížíme za třemi ročníky projektu Moje Heroine. Vzpomínáme na výběr prvních hrdinek a dojímáme se nad tím, kolik je mezi námi úžasných žen. Můžete se dojímat s námi a hlasovat pro hrdinku, která je vám nejbližší.

Partnerem podcastu je módní e-shop Answear.cz.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s