E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Každá máme právo upřednostnit to, co opravdu chceme

Spolupráce s Notino

V roce 2019 ukončila kariéru profesionální tenisky. Na tu docela rychle navázala zcela jiná dráha, ta rodičovská. Lucie Plekanec Šafářová nám přiblížila, co jí nová životní etapa dává, s čím tak trochu bojuje a co ji udržuje při smyslech, když má chvilku sama pro sebe.

„Oba jsme s manželem ze sportu zvyklí zdravě jíst a snažíme se to nějak představit i dětem,“ říká Lucie Plekanec Šafářová.Foto: Notino

Jako vrcholová sportovkyně jste byla zvyklá na hektický život a pozornost. Poměrně záhy po ukončení kariéry přišlo mateřství. Jak jste snášela přechod z takového světa k úplně jinému režimu?

Je to jako den a noc. Sportovci jsou zvyklí, že se všechno točí pouze okolo nich – měli by mít dostatek spánku, odpočinku, pak samozřejmě makají, trénují, ale stále je všechno o nich. Jakmile se narodí dítě, nic už není o vás. To pro mě byla asi největší změna. Na druhou stranu je ta láska k dítěti nejvíc na světě a já jsem za vše strašně ráda. Tak nějak plynule jsem přešla ze sportu do mateřství, bylo to pro mě úplně přirozené. Člověk na rodičovství stejně není nikdy pořádně připravený, jednoduše to přijde, když má, a pak se s tím perete po cestě.

Chybí vám něco ze života profesionální tenistky?

Nejvíc ten čas pro sebe. Kolikrát by člověk rád zašel spontánně na klidnou kávičku, ale to už nejde. Chybí mi trénování a někdy se mi zasteskne, když vidím, jak holky hrají na velkých turnajích. Pak si ovšem uvědomím, jak moc bych musela makat, abych se mohla vrátit, a rychle si to rozmyslím. Samozřejmě nám občas někdo pohlídá a zajdeme si s manželem zacvičit nebo si zahrát tenis pro radost. Pořád se ale věnuju naplno dětem, mám možnost být s nimi doma a je to hezký.

Foto: Notino

Lucie Plekanec Šafářová

Bývalá česká tenistka, která na profesionálních okruzích působila v letech 2001 až 2019. Posbírala několik deblových i týmových trofejí a v roce 2017 se na pár týdnů stala světovou jedničkou ve čtyřhře. S tenisem začala už ve třech letech díky tatínkovi, který pracoval v tenisovém klubu. S manželem vychovávají dceru a syna.

Řada žen zatím stále vyrůstá v prostředí, kde se mateřství bere jako jejich hlavní úloha, s čímž později bojují, chtějí-li žít po svém. Jak jste to měla vy?

Podobně, co se prostředí týče. U mě osobně v tom ale rozpor není. Pokud srovnám vítězství v tenise a narození dětí – jak je vidím růst, jak se usmívají a dělají nám radost – je alespoň pro mě mateřství víc než kariéra. Samozřejmě je nezbytné najít nějaký balanc, aby byl člověk plnohodnotně šťastný. Je potřeba mít i své zájmy a vlastní aktivity. Ale každopádně máme každá právo upřednostnit to, co opravdu chceme. Nemusíme přece obhajovat, proč raději zvolíme kariéru, ale ani proč nás víc naplňuje mateřství.

Přitom ale nejde o snadnou „disciplínu“…

Určitě, a proto opravdu nesnáším spojení mateřská dovolená. Já nemám pocit, že bych nějak odpočívala. Je to hrozně náročné a umocněné permanentním nedostatkem spánku. Rodič má své potřeby, které se neshodují s potřebami dítěte, pak přijdou nemoci… A když se do takového blázince narodí další mimiko, je to pořádný masakr. Pak je určitě fajn, když si můžete popovídat s ostatními rodiči, sdílet své strasti a povzbudit se navzájem. Všude je to totiž stejné, cesta s dětmi je kostrbatá. Zároveň je dobré připomínat si, že se jedná pouze o omezené období. Tak k tomu alespoň přistupuju já. Až děti odrostou a budou samostatné, zbude mi času dost.

Co je pro vás osobně nejtěžší?

Být dobrým rodičem, vědět, jak vést výchovu. Moc bych si přála, abych si jednou ve stáří sedla a řekla si, že se mi podařilo vychovat dva dospělé jedince, kteří mají správně nastavené hodnoty, sebevědomí, jsou cílevědomí. Pro mě je to celoživotní poslání. A potom je pro mě těžké překonávat strach, aby se mým dětem nic nestalo, aby jim nikdo neublížil, byly obě zdravé a v pohodě. To jsem nikdy dřív nezažila.

Zapojuje se do výchovy i váš manžel?

Musím říct, že i přes aktivní kariéru se rodině věnuje hodně. Když je čas, na všem se podílí. Vedeme takový normální rodinný život, jezdíme na výlety, cestujeme. Chceme, aby měly děti hezké dětství. Zároveň se je snažíme vést k tomu, aby uměly pozdravit, poděkovat, respektovat starší, takové ty klasické lidské hodnoty. Leontýnce jsou tedy tři, tak je to spíš v procesu. Ale snažíme se, aby z nich vyrostli slušní lidé.

Když jsme u „slušného vychování“, zaznamenala jste kauzu pražského bistra, které sestavilo sedm pravidel vstupu pro děti a jejich rodiče? Jak se k tomu stavíte?

To zřejmě ani nešlo neregistrovat. Každý má nějaké postoje, ale jako matka se s tímhle neztotožňuju a je mi to spíš nepříjemné. Jako pejskařka nemám ráda ani zákazy pro psy. Když je dítě extrémně hlučné a neúnosné, rodiče by měli bezpochyby nějak zasáhnout a napomenout ho. Je ale spousta dětí, které za celou dobu ani nepípnou. A vyjádření toho bistra vyznělo apriori nepřátelsky.

„Nechci dětem zbytečně odpírat“

Ví se o vás, že zastáváte zdravý životní styl. Vedete k němu i své děti? Jak to vypadá?

Oba jsme s manželem ze sportu zvyklí zdravě jíst a snažíme se to nějak představit i dětem. Obvykle volím zdravější věci, ovšem s mírou. Leontýnka miluje sladké, které jí dávají babičky, má ráda zmrzlinu, ale jí také hodně zeleniny. Oliverek je zatím příliš malý.

Foto: Notino

Natural Sunscreen Lotion

Přírodní krém na opalování s malinovým olejem vás zaujme technologií Non-nano Invisible Zinc, díky níž nezanechává bílé stopy. Zajistí vám ochranu před UVA a UVB zářením, pokožku nejen vyživí, ale i zvlhčí a provoní ji jemnými tóny kakaa. K dostání na notino.cz.

Podle čeho vybíráte konkrétní produkty? Jste „bio matka“ třeba i co se týče kosmetiky?

Bioprodukty preferuji, ale vše tak nějak rozumně. Pokud žijete v extrému, vycítí to i děti a pak se třeba začnou bát dát si cokoliv jiného. Když má Leontýnka někdy chuť na hranolky, nebráníme jí. Nechci dětem něco zbytečně odpírat. Velkou výhodu vidím také ve vlastní zahrádce, máme svoje ovoce a zeleninu, to je fajn.

U kosmetiky je výběr složitější. Mám hodně citlivou pokožku, alergii na sluníčko, takže sahám po přírodních přípravcích. Stejně tak u dětí. Například opalovací krémy pořizuju zásadně ty nepopulární bílé, které nejsou parfémované a neobsahují žádné škodlivé látky.

Máte představu, jakou cestou se vydáte, až děti odrostou?

Nejvíc zkušeností mám z tenisu, tak bych chtěla jít tímto směrem, třeba v roli mentorky. Líbilo by se mi zahrát si nějaké legendy. Ráda také cvičím, aktuálně si dělám licenci na kondiční trenérku, tak uvidíme, kam mě to zavane. Malému už bude rok, takže pokud bych dostala nějakou zajímavou nabídku, asi bych se nebránila, ale zároveň nic nechci tlačit na sílu a určitě bych ještě nešla na plný úvazek.

Jak se v tom zápřahu udržujete v psychické pohodě?

Když to jde, zajdu na kafe, pokecat. Nebo s manželem vyrazíme na tenis, zasportovat si, jak jsem říkala. Mě sport pořád úžasně nabíjí energií stejně jako procházka v přírodě, kde si odpočinu od toho blázince a shonu velkoměsta.

Vše pro zdraví i krásu najdete na Notinu

Jste aktivní, záleží vám na správné životosprávě a rádi pečujete o své tělo i mysl? Potřebujete doplnit vitaminy a minerály, nebo začínáte se zdravou a sportovní výživou? Pak doporučujeme prozkoumat novou kategorii Zdraví na Notinu, kde najdete produkty pro zdravou výživu, sportovní doplňky, ale i volně prodejné léky nebo homeopatika od prověřených značek pro vás i vaše nejbližší. Zboží vám přijde domů a ušetřený čas můžete strávit s rodinou nebo činnostmi, které máte rádi.

Popup se zavře za 8s