Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

V Československu montérky, v USA šaty s úzkým pasem a rockabilly styl. Módní inspirace 50. lety

Instagram
Marilyn Moroe
Móda
Padesátá léta
Pinup
Retro
Ada Bartlová
| 3. 6. 2022 | 16 komentářů | 27 326
V Československu montérky, v USA šaty s úzkým pasem a rockabilly styl. Módní inspirace 50. lety
Zdroj: Shutterstock

Padesátá léta patří mezi nejoblíbenější období v retro módě. Nejvíc je máme spojené se širokými sukněmi a pečlivými účesy, ale znáte třeba styl pin-up nebo rockabilly? Podívejte se na galerii inspirace z tohoto období!

V Československu probíhala padesátá léta jinak než na druhé straně železné opony. Místo couture salonů se rozjely šicí dílny, které vyráběly montérky pro údernice, a ani ve slavnostním oblečení se netrpěla přílišná okázalost. Ani na západ od nás to ale nebylo vždycky tak růžové a pod barvotiskovou dokonalostí amerického snu se leckdy skrývalo zklamání a deprese.

Miss Minnie Vega

Naštěstí si dnes můžeme do šatníku půjčit jen to hezké: klasickou siluetu šatů s přiléhavým pasem a širokou sukní nebo v padesátých letech velmi oblíbené pestré potisky. Třeba ovocné.

 


Rheanne

Šaty tohoto střihu s ramínkem za krk proslavila Marilyn Monroe a pochybuji, že někdy vyjdou z módy. A nemusejí být jen bílé jako ve Slaměném vdovci. Mimochodem, Rheanne má na svém Instagramu spoustu dalších zajímavých šatů všech typů a barev.


Styl do puntíku

Padesátky se nosí i v Česku. Na instagramovém účtu Styl do puntíku je perfektně vyladěná nejen majitelka, ale i její dcerka, často navíc do outfitů z domácí dílny.


Lucie Procházková

Lucie Procházková je z Hané a občas se na svém Instagramu objeví v kroji, ale nejčastěji ji tam najdete v krásných šatech ve stylu padesátek. Třeba v makových s červenou spodničkou.


Tessa Dupuy

Tessa Dupuy ukazuje jinou stránku stylu padesátých let – tu méně rozvernou, elegantnější, víc glamour.

 


Rosalynn

Rosalynn je veterinářka a jejím koníčkem je pin-up styl, pojmenovaný podle stylu dívek z pin-up obrázků a fotografií, populárních hlavně ve 40. a 50. letech. Pin-up a styl padesátých let se prolínají a občas i zaměňují.


Larissa Montagner

Larissa Montagner má k pin-up o něco blíž. Na svém Instagramu pózuje u krásných veteránů, ve stylovém prádle nebo přímo po vzoru pin-upek na stylizovaných, roztomile sexy fotkách.


Amber Louise

Padesátá léta ale nejsou jen šaty s kolovou sukní a veselé vzory. Pro tehdejší dívky to byl styl jejich matek, proti kterému se chtěly vymezit. Poslouchaly rockabilly, nosily džíny, kožené bundy a výrazný make-up. Je to styl, který je oblíbený i dnes a kombinuje se třeba s goth stylem a dalšími alternativami.


Amber Louise svůj styl označuje jako „spooky pin-up“. Z padesátých let si bere přesně to, co jí vyhovuje: natočené vlasy, brýle tvaru kočičích očí, perfektní černé linky nebo přiléhavé pouzdrové sukně.

 


Emilia Wilde

Veselé potisky a vintage goth styl se nevylučují. Emilia Wilde má takových příkladů na svém Instagramu spoustu.


Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 16 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Franta Trávníček | 3. 6. 2022 20:34

Filozofie je ze dvou řeckých slov, z latiny se nepřekládá.

+3
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 3. 6. 2022 9:29

No, tak v tomhle vidím problém (zase)...na jednu stranu ekologie sem, ekologie tam a chudák třetí svět a zvířátka, na druhou sledujte vytuněné looky dam, co nejspíš strávily celý den u zrcadla a za ty šaty a šminky vynaložily velké množství peněz, tedy i času satráveného v práci... a ty šaty a šminky se musely někde vyrobit a rozhodně to není oblečení, které byste mohly nosit v obněnách, aby nido nepoznal, že máte dvoje šaty a neměl vás za socku, takže jich musíte mít hodně... prostě je to pěkné, ale trochu nechytré a zabíjet svůj čas čuměním na xy módních blogů taktéž. Co takhle doporučit ženám spíš něco z Osla, Wiki, nebo fylozofie... stránek o hadrech jsou všude tři zadky.

Nic proto Adě, vím že je to zakladatelka Pekla a docela chytrá paní, co umí psát, ale možná by to chtělo sledovat hlubší souvislosti spíš než povrchnosti...

-4
Reagovat