Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Příliš vysoká a na vozíku. Módní influencerky s hendikepem se nebojí barev a netradičního stylu

GalerieMódaŽivot s hendikepem
Ada Bartlová
| 13. 11. 2022 | 3 komentáře | 12 413
Příliš vysoká a na vozíku. Módní influencerky s hendikepem se nebojí barev a netradičního stylu
Foto: Shutterstock

Na Instagramu najdete módní influencerky všeho druhu, včetně uživatelek invalidního vozíku. Jak se oblékají, co v módě řeší a jak se u nich mohou inspirovat i jejich intaktní sledující, se podívejte v galerii, kterou připravila Ada Bartlová.

Vozík a individuální módní styl se nevylučují, stejně jako inspirace. Když mám ráda módu nebo šminky, je mi jedno, jaká influencerka mi je na Instagramu předvede. Zároveň jsou handicapované influencerky dobrým zdrojem nápadů a informací pro ostatní vozíčkářky: některé přidávají i praktické tipy na nákupy, na bezbariérové podniky nebo pomůcky pro usnadnění života. Oblékání a nakupování na vozíku s sebou logicky přináší specifické problémy.

Bunda se jí motala do kol

„Oblečení nakupuju převážně přes e-shopy,“ říká studentka psychologie a příležitostná DJka Hanka, která má fyzické postižení a používá invalidní vozík. „Kvůli své diagnóze se poměrně rychle unavím, takže chození po obchodech je pro mě dost vyčerpávající. Důležité je, abych si mohla oblečení v klidu vyzkoušet a vrátit. Něco si pak stejně musím nechat upravit, naposledy podzimní bundu, protože se mi zamotávala do kol.“ 

Hanka má nakupování ztížené ještě jedním detailem: „Mám problém s tím, že jsem majitelkou celých 193 centimetrů výšky. Teď třeba nemůžu sehnat zimní bundu. Hodně vršků mám ze sekáče, pár kousků jsem získala od kamarádky, která má podobnou postavu jako já. Něco jsem si nechala ušít, hlavně kalhoty – preferuju totiž pružné látky, které jsou pohodlné a snadněji se oblékají. Koukala jsem na oblečení, které se v Česku šije pro vozíčkáře, a přišlo mi, že jsou to samé džíny. V těch nemůžu hýbat nohama, ani se do nich pořádně nasoukat. Úplně nejlepší jsou legíny.“ 

Hančin styl zčásti ovlivňuje její oblíbený hudební žánr: trance. „Mám ráda i styl nultých let – kalhoty do zvonu, crop topy, trochu toho lesku a průsvitnosti. Někdy mě samozřejmě potkáte i v teplákách a mikině, ale většinou mi rozhodně není jedno, co si obléknu. I když je to někdy fakt boj.“ 

Hanka není módní instagramerka, ale v následující galerii jistě najdete inspirace dost.   

Tess Daly je britská influencerka s 214 tisíci sledujícími. Má ráda módu a obléká se podle trendů, ale nejvíc ji zajímá líčení. Na svém Instagramu ukazuje tutorialy na méně nápadné i výrazné líčení a má i svou vlastní značku umělých řas.

Američanka Shannon Alwaise ráda nosí šaty a sukně a její podzimní garderoba sestává takřka výhradně z kousků tmavých, sytých barev. Máte tmavé vlasy, světlou pleť a milujete černou, vínovou, tmavě modrou a lesní zelenou? Pak se vám Shannoniny outfity budou líbit. Když si projdete její Instagram, uvidíte, že pro některé oblečení sahá do šatníku pravidelně, skoro pokaždé ale zkouší nové, zajímavé kombinace.

Beth Whitby nosí tlumenější barvy a často se obléká ve vintage stylu, který čerpá z padesátých, sedmdesátých nebo nultých let. Označuje se za velkou milovnici rtěnek a náušnic a má jich úctyhodnou sbírku.

Madeline Elizabeth Delp žije v Los Angeles, jejím koníčkem jsou soutěže krásy a obléká se tak, jak byste od Kaliforňanky asi čekali: letně, barevně a sexy. 

Chanda Hagen se věnuje vzdělávání veřejnosti o fyzických postiženích. Je majitelkou asistenčního psa a ráda sportuje – chodí na procházky se psem, do posilovny, dříve jezdila na koni. Obléká se velmi jednoduše, až minimalisticky: do džínů, legín, triček, většinou do neutrálních odstínů, tu a tam doplněných barvou, především její oblíbenou zelenou.

Instagramer Fairytale Prince nosí alternativní styl, v němž kombinuje romantismus, viktoriánské prvky, pohádkovou fantazii, rokoko a japonskou kodonu. Někdy vymýšlí i dívčí nebo neutrálně vyhlížející outfity, vždycky má ale perfektně vyladěné barvy a doplňky.

Marie Pontini, bodybuilderka z Kanady, nejraději nosí černou barvu doplněnou jiným odstínem, od nenápadné šedé po sytou růžovou či modrou. Ve svých příspěvcích vypráví o sobě, ukazuje, jak funguje její elektrický vozík, dává tipy na cvičení nebo si dělá legraci z kanadského počasí.

Aktivistka v oblasti sexuality osob s postižením Ingrid Thunem nosí typický městský styl. Většinou chodí v černé, sem tam přidá výraznou barvu nebo jiný nápadný kus, třeba kozačky na platformě nebo kostkované kalhoty. Podle potřeby přechází od casual stylu k eleganci nebo je sexy v průsvitné halence či přiléhavých kozačkách nad kolena.

Jilianne je fanynka heavy metalu a její styl tomu odpovídá: většinou je celá v černém a vždycky má na sobě něco metalového, pohanského nebo gotického. 

Britská milovnice módy Sarah vyznává casual styl ozvláštněný sytými, ale ne zvlášť výraznými barvami. Ve svých příspěvcích zveřejňuje odkazy, kde sehnat pěkné kousky, ale také píše o sobě a zkušenostech s životem na vozíku.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 3 komentáře

Vstoupit do diskuze