Šary Vary se ozývají. Filmové hity z Varů zamíří do Prahy a do Brna

FilmFilmové tipy
Karlovy Vary
KVIFFMediální partnerství
Redakce Heroine
| 7. 7. 2022 | 1 komentář | 1 971
Šary Vary se ozývají. Filmové hity z Varů zamíří do Prahy a do Brna
Kultovní Ghost Dog – Cesta samuraje. Foto: Aerofilms

Kdo nebyl ve Varech, ten jako by nebyl? Nikoliv. Kdo nebyl ve Varech, ten míří na Šary Vary – přehlídku toho nejlepšího z 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Oficiální ozvěny Šary Vary od 11. července představují pecky z festivalového programu v pražských a brněnských kinech.

Šary Vary uvedou festivalové hity, které jinde neuvidíte, i výběr distribučních předpremiér. Nebude chybět ani oceněný film. „Vybrali jsme ty, které by neměly oku filmového fanouška rozhodně uniknout,“ říká jeden z dramaturgů přehlídky Vojtěch Marek. „Je samozřejmě těžké z toho velkého množství festivalových snímků vybrat jen některé, ale myslím, že jsme našli to pravé.“ Největší zastoupení filmů bude mít sekce Horizonty, což je kolekce filmů představujících nejzajímavější tituly světové produkce. Sem patří třeba filmy Superhrdinové, All inclusive nebo Zapomenutá země.

Díru musí každý vidět v kině, ve tmě sálu společně s ostatními, jedině tak bude zážitek z objevování neznámého nejsilnější.

Foto: AeroFilms

Zapomenutá země

V rámci přehlídky uvidíte i očekávané festivalové hity, které se dříve či později dostanou do distribuce. Šary Vary vám je ale nabídnou pěkně pohromadě. Třeba kultovní film Jima Jarmushe Ghost Dog – Cesta samuraje připomene laskavého gangstera a hip hop od RZA.

Foto: AeroFilms

Díra

Italský film Díra je výjimečná alegorie o odvěkém boji člověka s přírodou, která si z filmového festivalu v Benátkách odnesla Zvláštní ocenění poroty. V šedesátých letech skupina jeskyňářů z bohatého severu přijíždí do vesnice kousek od Neapole, aby se nepozorovaně vydala prozkoumat jeden z nejhlubších jeskynních systémů v celé Evropě. „Prostupující tma a ticho ve filmu jsou až fyzické. V jeskyni nevíte, kam sestupujete, není tam žádný vrchol, kterého lze dosáhnout. Když dojdete na konec, je to vlastně prohra. Díru musí každý vidět v kině, ve tmě sálu společně s ostatními, jedině tak bude zážitek z objevování neznámého nejsilnější,“ říká o filmu Kristina Charvátová z distribuční společnosti Aerofilms.

Foto: AeroFilms

Erupce lásky

Nevšední zážitek slibuje i divácký hit z festivalu v Sundance s názvem Erupce lásky. Katia a Maurice Krafftovi měli v životě dvě vášně – sebe navzájem a sopky. Jejich neuvěřitelný příběh a autentické záběry sopek pořízené z dechberoucí blízkosti na 16mm film ožily v kreativním zpracování režisérky Sary Dosy. Film připomíná estetiku Wese Andersona.

Foto: AeroFilms

Hodně štěstí, pane velký

Film Hodně štěstí, pane velký citlivě rozehrává příběh o sebepřijetí a pozdním objevování sexuality. Vdova, bývalá učitelka, která nikdy neměla orgasmus, se rozhodla doplnit si vzdělání v oblasti sexu. Nejdřív ale musí překonat vlastní nejistotu. Emma Thompson ve vrcholné formě.

Kompletní program a více informací na webu www.ozvenyvaru.cz. Program najdete také na stránkách jednotlivých kin; v Praze je to Světozor, Aero a Boutique Cinema Přítomnost a v Brně Univerzitní kino Scala.

Heroine je mediálním partnerem přehlídky Šary Vary.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze