E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Kultura je žena. Naši partneři jsou možná feministé, ale my musíme hrát vyšší hru

K psaní tohoto textu jsem se dostala krátce poté, co český veřejný prostor rozdráždil proslov laureátky Českého lva Darii Kashcheevy. Ta si svou děkovnou řeč dovolila využít pro vyjádření svých obav z toho, zda lze v českém filmovém průmyslu existovat zároveň jako tvůrkyně i jako matka. Do nehorázných tří minut a 25 vteřin vměstnala zkušenost, kterou sdílí mnoho českých žen. Včetně mě, píše v komentáři Anna Hořejší.

Anna Hořejší je kreativní ředitelka Českých Budějovic 2028 – Evropského hlavního města kultury.Foto: Nika Brunová

Vím o tom své. V červnu loňského roku získaly České Budějovice titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. Zisku titulu předcházely dva nejintenzivnější roky mého života, které jsem strávila na pozici kreativní ředitelky kandidatury města na titul EHMK. Nebyly to jen dva roky mého života. Byly to dva roky života mého muže a našich tří dětí. Neuvěřitelné pracovní vytížení, které končilo třemi měsíci v režimu 24/7. Nebylo to jednoduché pro nikoho z nás. Hodně nás to stálo, ale hodně nám to taky přineslo. V očích mnohých (příbuzné nevyjímaje) jsem workoholička. My jsme ale doma uzavřeli dohodu; dva roky nám stojí za to, aby máma mohla pracovat na něčem, co může pozitivně ovlivnit život ve městě na dlouhé roky. Přesně tohle titul EHMK umí. A teď to můžeme také dokázat.

Na kandidatuře jsem začínala pracovat ve chvíli, kdy jsme od­škrtávali x-tý měsíc covidu strávený v šumavské divočině. V té době nejmladšímu synovi nebyly ani dva roky. Přestože jsem měla za sebou cenné pracovní zkušenosti, moje profesní sebevědomí bylo v té chvíli na bodě nula. Věděla jsem ale, že koncept budějovické přihlášky mohou obohatit stejně tak body v mém CV jako prostředí, ze kterého pocházím. Moje hodnoty. Moje zkušenost ženy. Matky. Koncepce EHMK je strategickým rozvojovým dokumentem města a více než polovina obyvatel města jsou ženy. Polovina! Všechny denně řeší podobné výzvy jako já. A jejich zkušenosti, potřeby a sny by se měly do této strategie otisknout.

Anna Hořejší je kreativní ředitelka Českých Budějovic 2028 – Evropského hlavního města kultury.
Foto: Pavel Balek

Anna Hořejší

Po patnácti letech práce v kultuře a třech dětech se stala kreativní ředitelkou Českých Budějovic 2028 – Evropského hlavního města kultury. Je feministkou, klimatickou aktivistkou a manželkou lingvisty.

Během kandidatury jsem často měla všechny ty ženy před očima. Obrazně, ale i doslova. Setkávala jsem se s nimi ve škole i na hřišti. Potkávaly jsme se v kavárnách. Setkávala jsem se s nimi na společných schůzkách. Míjela jsem je na chodbách institucí. Někdy jsme se bavily mezi čtyřma očima, jindy jsem zpovzdálí naslouchala. Uvědomila jsem si, jak jsme pro sebe navzájem důležité. A jak je zásadní, abychom BYLY. 

Protože tím, že jsme, narušujeme status quo. Měníme pravidla hry. Začínáme psát alternativní scénáře společné budoucnosti, která stojí na hodnotách, jakými jsou empatie, solidarita, respekt, nenásilí, péče. Jsme si vzájemně inspirací, motivací i oporou. Naši partneři jsou dost možná feministé, my ale musíme hrát ještě vyšší hru.

Koncept (Perma)kultury, se kterým České Budějovice titul získaly, je progresivní. V lecčems radikální. Není divu, pracovalo na něm nemálo žen. Je to jeden velký ekofemi­nistický manifest, jehož ústředními tématy jsou udržitelnost, péče a role kultury jako takové. Věřím, že v českém veřejném prostoru bude EHMK zastupovat nejen hlas kultury, ale jejím prostřednictvím také všech, jejichž hlas není slyšet. Bude zastupovat hlas nás žen. Aniž by kdokoli – budeme–li mluvit otevřeně o rozervání mezi kariérou a mateřstvím – směl říct: Přestaňte. I proto vznikl projekt Womenpedia, který mluví o ženách z historie jižních Čech, a cyklus setkání Ženská práce, jenž dává hlas ženám dneška.

Mluvit o ženské zkušenosti nesmí být tabu. Pojďme si slíbit, že pokud budeme moct, budeme se snažit situaci aktivně měnit. Nebude to vždycky jednoduché. Bude to jedna z mnoha našich agend. Bude to další z bojů, které povedeme. Budeme mít pocit, že v tom jsme samy, ale ve skutečnosti nás bude mnoho. Je nás mnoho. Neměly bychom ztratit ze zřetele jedna druhou.

Womenpedia & Heroine Live: Manuál pro moderní mámy (a táty)

Debata v rámci cyklu přednášek Ženská práce, kterou pořádají České Budějovice – Evropské hlavní město kultury 2028 ve spolupráci s časopisem Heroine ke knize Manuál pro moderní mámy. 

Výchova dětí před nás staví řadu výzev a nejistot. Zvažujeme, zda se rodiči skutečně staneme a jak se náš život s dětmi změní. Balancujeme v každodenních malých bitvách sami se sebou a tím, kým bychom chtěli jako rodiče skutečně být. Jak vychovávat své dcery a syny, aby si nenesli traumata z dětství a naučili se čelit tlakům současného světa. 

Debata s přizvanými hostkami, socioložkou Lenkou Simerskou, ekoložkou Kateřinou Sam a kreativní ředitelkou Českých Budějovic – Evropského hlavního města kultury 2028 Annou Hořejší, přináší nejen povídání o současném právním nastavení mateřské a rodičovské, ale i rozdílné příběhy žen, které každodenně hledají rovnováhu mezi svou prací a rolí matky. Editorka časopisu Heroine Ilona Kleníková se bude hostek ptát, čemu ženy čelí ve vědě, v kultuře a v dalších oborech a co ještě jako společnost musíme narovnat. Zároveň představí Manuál pro moderní mámy, knihu o tom, jak vychovat dcery, které budou žít v rovnoprávném světě. 

Debata se uskuteční 15. května 2024 od 17 hod. v prostoru Riegrova 51 v Českých Budějovicích.

Vstup je zdarma, ale je potřeba svou přítomnost registrovat skrz oficiální formulář.

První kniha Edice Heroine: Manuál pro moderní mámy. Jak vychovat dcery, které změní svět
Foto: Heroine

Manuál pro moderní mámy

Máte dcery? Pojďme z nich vychovat ženy, které budou žít svobodně a opravdu rovnoprávně! Kniha pedagožky a rodinné poradkyně Susanne Mierau New Moms for Rebel Girls je návod, jak na to. Česky jsme ho vydali jako první knihu v Edici Heroine s názvem Manuál pro moderní mámy.

VÍCE O KNIZE

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s