E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Komentář Pavla Houdka: Proč chlap s kočárkem láká k flirtu?

04. červenec 2023
15 054

Jsem otcem malé dcery. Od prvních chvil jsem s ní trávil celé dny a hodně se s ní pohyboval ve veřejném prostoru: vozil ji v kočárku, nosil v nosítku, chodil s ní na hřiště, na nákupy, k lékaři. A jakožto muž na rodičovské dovolené jsem si všímal jedné věci: ženy se ke mně začaly chovat jinak. Koukaly na mě jinak. Mluvily se mnou jinak... Pomrkávaly na mě, vyjadřovaly se pochvalně k mému vzhledu, prostě se mnou začaly masivně flirtovat.

Dítě v nosítku působí na ženy jako magnet, zjistil Pavel Houdek. Jak to?Foto: Shutterstock

Tento druh zvýšeného zájmu jsem přičítal různým věcem. Samozřejmě zapracovalo mužské ego a důvody jsem hledal v zrcadle: konečně mám pořádnou formu a ony to vidí, možná zabírá nový střih vousů… Pravda ale byla, že jakmile jsem odepnul nosítko a vyrazil ven bez dítěte, efekt pominul.


Žena jako veřejný majetek. Nesamozřejmá a křehká autonomie ženského těla

Anketa

Jak je to možné? Co se sakra děje? Přemýšlel jsem, ptal se, pátral, a nakonec zjistil, že důvod je vlastně velmi jednoduchý: s chlapem s kojencem v nosítku se flirtuje bezpečně. Nehrozí, že by začal situaci nepříjemně vyhrocovat, tlačit, být neodbytný, ženu pronásledovat nebo reagovat agresivně, když narazí na hranici, za kterou flirtující žena nechce jít. Tohle všechno většina žen mnohokrát zažila a nevzpomínají na to rády.

My muži podobný druh strachu neznáme. Nikdy jsme se nebáli toho, co po nás ta flirtující žena bude chtít dál a kde se zastaví. Neohlížíme se, jestli nás nepronásleduje a nebude nás chtít zatáhnout někam do průchodu.

Zkrátka a dobře jsem se v tu chvíli s nosítkem ocitl se ženami v rovnoprávném postavení, kde flirt může volně plynout, kdokoliv z nás ho může zastavit beze strachu z toho, co to vyvolá, a je předem jasné, že jde o situační záležitost.

V bezpečném prostředí flirt jen kvete

Vždy, když mluvíme o sexualizovaném násilí a obtěžování a o nutnosti budovat prostředí, ve kterém je nepřijatelné, slyšíme, že tím končí flirtování. Že se mladí lidé budou bát někoho byť jen oslovit, aby je neobvinil z obtěžování. Že se nebudou seznamovat. Že se přestanou rodit děti.

Ono to ale nejspíš bude naopak. Můj pohyb s kojencem ve veřejném prostoru byl takovou malou ukázkou toho, že v bezpečném prostředí flirt, seznamování, jiskření a vzájemné oťukávání spíše pokvetou.

Ledaskomu se to těžko chápe, ale rovnoprávná společnost ve skutečnosti bude znamenat více možností seznamování a více možností navozovat vztahy.

Teď si představte rovnoprávnou společnost, ve které nemá většina žen zkušenost se sexualizovaným obtěžováním a násilím, protože je to prostě absolutně nepřijatelné. Společnost, ve které se ženy nemusejí denně rozhodovat, jestli oblečení vybrané na ten den není už „moc“, jestli si nemají vzít delší sukni, když se budou domů vracet po setmění. Společnost, ve které se ženy nebudou muset bát vyrazit se spolužákem z oslavy pěšky domů… Ledaskomu se to těžko chápe, ale rovnoprávná společnost ve skutečnosti bude znamenat více možností seznamování a více možností navozovat vztahy, včetně těch sexuálních. A více možností si nezávazně zaflirtovat.

Popup se zavře za 8s