E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Pusa nemusí být jen červená. Jak si užít nude rtěnky, a nevypadat jako zombie?

06. říjen 2023

Nude rtěnka pro každého znamená něco trochu jiného. U někoho je to spíš barva béžová, u jiného jemně růžová nebo i hnědá. Často však od žen slýchám, že se v nude barvě necítí dobře, prý vypadají mdle. Na druhou stranu kombinace nalíčených očí či tváří spolu s výraznější rtěnkou už bývá někdy moc. A tak tyto ženy raději make-up vynechávají úplně nebo se občas spokojí s červenou pusou. Vizážistka Asya Meytuv byla jednou z nich, postupně se ale nude rtěnka stala jejím must-have a nedá na ni dopustit. Pojďme se spolu s ní podívat, jak nosit nude rtěnky, a nevypadat přitom jako mrtvola.

Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

Často opakuju, že výsledný dojem z nalíčení není tolik o technice nanášení nebo množství barviček, jako o celkové harmonii. Fungující make-up je pro mě ten, který není na první pohled vidět jako samostatná jednotka, ale působí jako součást celkového dojmu z daného člověka.

Co najdete v novém čísle

 • Kulturní války režisérky Barbary Herz
 • Může být matka dobrý „vědec“? O tom, jakou cenu platí ženy za to, že se mohou věnovat výzkumu
 • Jak vychovat odolné děti
 • Jste rubensovský typ?
  Chci novou Heroine

  Měl by krásu a jedinečnost každé z nás jen podtrhnout a zvýraznit. A právě na to jsou naprosto geniální rtěnky z kategorie nude.

  Jako u každého produktu i v této kategorii existuje nepřeberné množství variant – matné, lesklé, hydratační, neslíbatelné, hodně či málo pigmentované – výběr záleží zcela na vás a vašich preferencích. Co je ale na nude rtěnkách super, že jsou opravdu nenáročné na nošení, nevyžadují zručnost ani preciznost při nanášení a jsou i mezi sebou dobře kombinovatelné.

  Jemné tělové barvy navíc leccos odpustí, a tak se takovou rtěnkou můžete namalovat v autě nebo za pochodu a většinou se nic zlého nestane. Stejně tak, když se ráno doma namalujete jednou a pak přes den jinou rtěnkou z kabelky.

  Shodneme se tedy na tom, že nude rtěnky mají řadu výhod. Jak je ale nakombinovat tak, abychom v nich nevypadaly bledě?

  Pro každého trochu jiná

  Jako první krok je dobré kouknout na podtón vlastní pleti a určit, zda vypadáme lépe ve studenějších, nebo teplejších tónech. Rozsvítí vás spíše stříbrné šperky a studené barvy, jako jsou modrá či lilková? Nebo se lépe cítíte ve zlatě a hnědých odstínech oblečení? Podle toho, co vám sluší nejvíce, se řiďte i při výběru nude rtěnky.

  Jako druhý krok pojďme vyhodnotit vlastní vizáž na škále od světlé po opálenou pleť. Na tmavé pleti totiž bude jako nude vypadat tmavě hnědá, zatímco na bledulce může příliš tmavě vypadat i jemně růžová. Snažte se tedy vybírat intenzitu odstínu podle vlastních přirozených barev.

  Nakonec se pojďme podívat přímo na barvu vlastních rtů, ta je totiž určující v tom, jak přirozeně bude výsledná rtěnka na konkrétní ženě vypadat. Správná nude rtěnka by měla být o odstín tmavší (ale ve stejné barevné rodině) jako vaše vlastní rty.

  Mrkněte na tipy redakce

  Jak na dojem plných rtů

  Co se zbytkem make-upu? V případě kombinace s nude rtěnkou je vhodné přidat trochu víc barvy někam jinam, za mě jsou nejlepší variantou pro denní look výraznější líčka, na večer pak i oči. Velmi harmonicky také vypadá, když si rtěnkou poťupkáme také na tváře, máme tak jistotu, že celý look bude barevně sedět.

  A pokud vám i přesto bude připadat nude rtěnka málo kontrastní, zkuste si pod ni nebo přes ni dát konturku, také v nude barvě nebo trochu tmavší. Docílíte tak jasnějšího předělu mezi rty a zbytkem pleti.

  Jak na zralou pleť? Poradí vám vizážistka Asya Meytuv.
  Foto: Gabriela Knížková/Midjourney

  Líčení zralé pleti: tyhle tipy make-up artistky by se vám mohly hodit

  Makeup

  Pro dojem plnějších rtů je také možné nabrat trochu bronzeru a tenkým štětečkem ho nanést pod střed spodního rtu – bude to působit jako stín a rty budou vypadat tím pádem plnější. Podobného efektu docílíte, pokud si konturkou lehce zvětšíte střed horního rtu a jakoby spojíte cupid’s  bow do rovnějšího tvaru, pusa bude opět působit plnějším dojmem.

  A poslední tip od make-up artistky, který se mi mnohokrát osvědčil: pokud vám pusa přece jen připadá trochu bez života, zkuste si na prst vzít malinko jiné výraznější rtěnky (dobře poslouží červená, fuchsiová nebo malinová) a lehce tuto barvu poťupkejte do středu rtů, jen malinko. Uvidíte okamžité prozáření a ozdravení celkového dojmu, a přesto budete mít stále nenápadnou nude pusu. A rozhodně se nebojte experimentovat i s intenzivnejšími odstíny z kategorie nude, podzimní tóny lehce do cihlova či vínova vás můžou příjemně překvapit.

  Další články plné skvělých tipů od profesionálek

  Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
  Popup se zavře za 8s