E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Půl roku volno si může dovolit minimum z nás: Jak se dobít, když máte měsíc, týden nebo půl dne

Mít čtvrt roku volno zní jako sen. Ale pro většinu studujících, pracujících nebo pečujících sabatikl v říši snů i zůstane. Kdo si dnes může dovolit vypadnout na tak dlouho z práce, aniž by o ni přišel? Kdo může být měsíce bez příjmu? A tak z toho kolečka nevyskočíme. Až do důchodu. Případně do vyhoření. Nebo to můžeme zkusit nějak vymyslet a najít si pro sebe alespoň nějaký čas.

Foto: Kinga Howard on Unsplash

Když máte měsíc

Za čtyři týdny sice nenapíšete bestseller ani divadelní hru, která posbírá významné ceny, co se ale stihnout dá, je vynořit se ze záplavy dennodenních úkolů a rozhlédnout se po krajině svého života. Možná máte v rukávu nápady na geniální aplikace nebo víte, jaké komunitní projekty vaše čtvrť potřebuje. Měsíc by měl stačit na to, aby si člověk odpočinul, mentálně vypadl ze zajetých kolejí a zjistil, jaký z těch sto padesáti nápadů, které má zapsané v telefonu nebo v poznámkovém bloku, stojí za to rozpracovat. Nebo naopak uplynou týdny a vy místo sto padesáti nápadů budete mít nápadů tři sta. V tom případě jste v háji. Ne, samozřejmě nejste, jen jste možná právě zjistili, že potřebujete dát své kreativitě jasný směr.

Když máte týden

Feel Good konference karta
Foto: Jana Urbánková

Feel Good by Heroine

Přijďte na půlden zážitkových workshopů a inspirativních přednášek. Načerpáte novou energii a čerstvé nápady. Čeká vás:

 • Vystoupení publicistky Šárky Homfray, burleskní divy Zorye Blue, hudebnice Ridiny Ahmedové a dalších
 • Meditace
 • Jóga
 • Zdravá výživa
Chci si odpočinout

Sedm dnů je zrádně krátká doba – jak zjišťujeme pokaždé, když nám končí týdenní dovolená. Pořád je to ale 168 hodin, které se dají zaplnit smyslu­plnými nebo příjemnými činnostmi. Jedna známá letos v zimě udělala skvělou věc. Nechala muže, aby vzal děti na hory s partou spřátelených rodin, a sama se vydala na výlet do Itálie. Samozřejmě napřed uklidila celý byt, dotáhla pár pracovních restů a taky se pořádně vyspala. Ale protože si skutečně koupila letenku a odjela SAMA na místo, kde ještě nebyla, vytvořila si na několik dnů fyzický i myšlenkový prostor sama pro sebe. Nedělala nic speciálního; zejména chodila, jedla a pila. Kouzlo spočívá v tom, že to dělala přesně tak, jak sama chtěla. Věřím, že to bude fungovat i v Berouně či v Podkrkonoší.

Když máte tři dny

V podstatě se jedná o prodloužený víkend. A to je celkem představitelná doba, po kterou vás můžou všichni postrádat. Když vzácně spadnou do klína tři volné dny mně, zpravidla dojedu na to, že se nemůžu rozhodnout, jestli se věnovat intenzivní sebepéči, nebo je naopak lepší využít ten čas produktivně – vytřídit dětem oblečení, přerovnat sklep, umýt kuchyňskou linku zevnitř, přesadit kytky a v mezičase napsat filmový scénář. A tak jsem ve finále odsouzena k pocitu, že jsem neudělala „dost“. Nebuďte jako já. Připravte si plán, který je proveditelný. A pak ho ještě doporučuju seškrtat na polovinu. Redukujte tak, aby vám zůstal prostor pro to, co skutečně potřebujete VY. Možná je to přemýšlení v přírodě. Třeba si pro životní restart skutečně potřebujete udělat pořádek ve spíži.

Když máte jeden den

I jeden „den pro sebe“ může fungovat jako mikrodovolená od povinností všedních dnů. Nejeden osvícený zaměstnavatel u nás benefit ve formě jednoho extra volného dne měsíčně dokonce nabízí. Tady už se hodí plánovat předem a vědět, co je vaším cílem. A byla by škoda, kdyby to mělo být jen dohánění pracovních restů a odmazávání (ne)vyřízených e-mailů. Za den se toho dá stihnout hodně, jak víme. Tak co to vzít z druhého konce a dělat toho naopak co nejméně? Třeba zůstat celý den offline a na e-mail nastavit automatickou odpověď, že dnes nejste na příjmu. Udělat si cvičení z mindfulness a naplno se věnovat tomu, co vnímáte a cítíte. Když nebudeme neustále okamžitě reagovat na zprávy zvenku, možná si začneme všímat důležitých zpráv, které k nám přicházejí zevnitř.

Když máte půlden

Půlden volna bych doporučila raději přede všemi zatajit. Aby se nestalo, že ve svém „volnu“ skončíte na dlouho odkládané schůzce s finanční poradkyní a cestou to ještě vezmete přes čistírnu, poštu a drogerii. Můžete v ­diáři pro jednou cíleně ignorovat motivační seberozvojové citáty a vyblokovat si čas pro nicnedělání. Schválně, jestli to vůbec ještě umíte – nedělat nic. A jestli to je nepříjemná představa a myslíte si, že skutečně potřebujete dělat něco „užitečného“, zkuste si naplánovat „pochůzku“ do muzea nebo botanické zahrady. Já osobně bych šla bez zaváhání do sauny.

FEEL GOOD by HEROINE

Půl den ale také můžete strávit s Heroine a potěšit svoji duši i tělo. Čekají vás zážitkové workshopy a inspirativní přednášky, které vám vlijí novou energii do žil. Publicistka Šárka Homfray vystoupí s řečí na téma Jak se bránit vyhoření ve společnosti, která nás neustále tlačí k většímu výkonu. Burleskní diva Zorya Blue ukáže body positivity v praxi. Naučí, jak si posílit sebevědomí a v bezpečném prostoru udělat další krok k tomu, aby si každý zamiloval své vlastní tělo. Hudebnice Ridina Ahmedová zas bude průvodkyní na cestě k poznání vlastního vnitřního hlasu.

Feel Good, den pro potěchu ducha a těla, proběhne 2. 3. 2024. Vstupenky k dostání na GoOut, více informací najdete v záložce Feel Good by Heroine v rubrice Speciály.

Když máte hodinu

Máte šedesát minut času a zhruba dva krát jeden metr prostoru? To ­bohatě stačí na domácí lekci jógy. Na Youtube je úžasný výběr všeli­jakého cvičení zdarma pro všechny možné úrovně zdatnosti. Doporučuju kanál Yoga With Adriene. Milá lektorka z amerického Austinu má lekce roztříděné tematicky i podle délky a najdete u ní cvičení pro úplné začátečníky, na bolavá záda nebo třeba sestavu, která pomůže při PMS. Její heslo je „find what feels good“ a klade velký důraz na to, aby člověk cvičil s ohledem na to, jak se zrovna cítí. Připadáte si, jako byste se zasekli? Potřebujete rozproudit kreativitu? I na to má Adriene vymyšlené cviky.

Když máte deset minut

Zkuste řízenou meditaci. I deset minut zklidnění mysli má smysl. Klíčové je vypnout zvonění a všechny notifikace, které by na vás mohly vyskočit z nějakého zařízení, a uklidit se někam, kde vás nikdo nebude rušit. (Což je na tom pro mnoho z nás asi to nejtěžší.) Pak stačí nařídit budík na deset minut, zaujmout pohodlnou pozici a zaměřit pozornost dovnitř. Projděte si postupně celé tělo a uvolněte napětí, které se vám usídlilo v zádech nebo na čele. (Mně se často schovává kolem pusy, aniž bych si to uvědomovala.) Následuje jednoduché dechové cvičení, které vám pomůže se zklidnit a alespoň na chvíli vypnout vnější svět. Návodů je na internetu spousta. A třeba to nakonec bude váš každodenní rituál.

Když máte minutu

Dýchání se obecně dost podceňuje, ale práce s dechem někdy dělá zázraky. Stejně dýchat musíte, jinak nepřežijete, tak věnujte minutu ze svého dne dýchání vědomému. Zaměřit pozornost na dech, zklidnit jej a soustředit se na to, aby výdech byl o malinko delší než nádech – to je minutová protistresová terapie, kterou máme kdykoliv k dispozici všichni. Když si při tom budete v duchu počítat, pomůžete hlavě zbavit se rušivých myšlenek. Nejsou to sice měsíce volna na přehodnocení životních priorit a nalezení nové energie, ale je to aspoň něco, co vám pomůže udržet hlavu nad vodou, když máte pocit, že už toho máte dost. Možná to je prostě váš první krok.

Článek vyšel v tištěné Heroine 2/2023.

Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na rok

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Nákupem podpoříte redakci Heroine
1290
Časopis Heroine

Heroine: Předplatné webu na měsíc

 • Neomezený přístup ke všem textům na webu
 • Čtení bez reklam (jak na PC, tak v mobilu)
 • Nákupem podpoříte redakci Heroine
129

Aktuální číslo

 • Kulturní války režisérky Barbary Herz
 • Může být matka dobrý „vědec“?
 • Jak vychovat odolné děti
 • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s