Diskuze k článku:

Aktivismus může být i to, jak se oblékáme, říká italský herec Pietro Turano

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Pavel | 28. 10. 2021 11:34

A teď k tématu, byť z trochu jiného úhlu:

Když se řekne aktivista, napadnou mě věci jako Greenpeace, whistleblowing, Erin Brockovich, gándhího ahimsá, Amy Johnson nebo Haifa Al-Hababi. Každý z těchto bodů představuje jinou formu aktivismu. Napadne mě udělování nobelovek míru lidem, jejichž sebeobětování pomohlo změnit svět.

A teď se dočítám, že aktivistu z vás udělá i nakupování hadrů v sekáči, pokud jste zástupce oné komunity. Tak trochu přemýšlím, jestli to není plivanec do tváře všem těm statečným ženám a mužům, kteří pro změnu světa dělají něco skutečného a často při tom riskují své životy.

A odpověď je ano. Je to facka všem těmto skvělým lidem a jasná ukázka devalvace významu slova aktivismus.

+9
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

aurbanova | 28. 10. 2021 14:56

Dobrý den, Pietro Turano se angažuje za práva LGBTQ lidí v italských neziskových organizacích, jako je Arcigay Roma, spoluorganizuje tamní Pride. Právě pro jeho otevřenost a postoje si ho vybrala značka, aby se stal součástí její kampaně zaměřené za módu z druhé ruky. Nevidím v tom osobně žádný problém a rozhodně to nechápu jako "devalvaci" aktivismu. Naopak mi přijde skvělé, že velké módní značky sahají i po takových lidech a nepropagují svoje věci jen skrze zpěváky, herce nebo modely/modelky.

-4
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Pavel | 28. 10. 2021 18:36

@Anna - a upřímně nechápu, co má znamenat Vaše poznámka o tom, co se mi líbí nebo nelíbí.

Dříve, než se dostaneme do nějaké spirály vzájemného nedorozumění, bych rád zdůraznil, že o to, co se mi líbí nebo nelíbí, tu vůbec nejde. Mně je úplně jedno, co je Pietro Turano za člověka, jaké jsou jeho cíle, nebo za co bojuje. Jde mi jen o to, jestli to, jak sám sebe označuje a jak ho označují ostatní (tzn. za aktivistu) odpovídá tomu, co dělá, aby dosáhl svých cílů. A podle mě, sebevyjadřování použitým oblečením, placené vystupování v komerční kampani ani aktivní účast na velkém Pride byznysu (ano, je to především byznys, nabalený na vznešenou myšlenku), není něco, co bychom měli označovat za aktivismus, chceme-li uctít oběti, které přinesli skuteční aktivisté.

+1

Pavel | 28. 10. 2021 18:19

@Anna - Tvrdím jen to, že být dnes aktivistou očividně není to samé, co dříve. A ano, zmínil jsem názor, že některé formy aktivismu si zaslouží více mediální pozornosti, než jiné. O tom, že byste měli psát o něčem jiném jsem ale neřekl ani půl slova. Jsem si jistý, že si uvědomujete, že Váš způsob argumentace je dost k ničemu. :-)

Snad budete číst pozorněji, až se příště potkáme, paní Urbanová. :-)

+2

umfa | 28. 10. 2021 17:57

Aktivistů jsou teď holt všude mraky. Něco podobného, jako když po válce stále přibývalo a přibývalo lidí kteří bojovali u partyzánů :-)

+3

Anna | 28. 10. 2021 15:47

Jsem si jistá, že si uvědomujete, že argumentace "vy píšete o něčem, co se mně osobně nelíbí, a měli byste psát o tom, co se mně osobně líbí", je tak trochu k ničemu. Věnujeme se průběžně mnoha tématům, a doufám, že nakonec se někde vaše i naše preference přece jen protnou.

-3

Pavel | 28. 10. 2021 15:11

@Anna: Jinými slovy nedělá nic jiného, než že využívá neziskových projektů a reklamních kampaní k šíření svého poselství, čímž absolutně nic neriskuje, nemůže nic ztratit a naopak může akorát tak získat.

Srovnejte například s letošní držitelkou nobelovy ceny za mír - Marií Ressa - která denodenně nasazuje vlastní krk při kritice autoritářského režimu na Filipínách. Ale zde se o ní, navzdory že jde o výjimečnou ženu, nepíše ani slovo, což bych aspoň já osobně ocenil daleko více, než bůhvíkolikátý článek oslavující přehrabování se v sekáčích.

+1

Anna | 28. 10. 2021 14:56 | reakce na Pavel - 28. 10. 2021 11:34

Dobrý den, Pietro Turano se angažuje za práva LGBTQ lidí v italských neziskových organizacích, jako je Arcigay Roma, spoluorganizuje tamní Pride. Právě pro jeho otevřenost a postoje si ho vybrala značka, aby se stal součástí její kampaně zaměřené za módu z druhé ruky. Nevidím v tom osobně žádný problém a rozhodně to nechápu jako "devalvaci" aktivismu. Naopak mi přijde skvělé, že velké módní značky sahají i po takových lidech a nepropagují svoje věci jen skrze zpěváky, herce nebo modely/modelky.

-4
Zobrazit komentovanou zprávu

Pavel | 28. 10. 2021 11:34

A teď k tématu, byť z trochu jiného úhlu:

Když se řekne aktivista, napadnou mě věci jako Greenpeace, whistleblowing, Erin Brockovich, gándhího ahimsá, Amy Johnson nebo Haifa Al-Hababi. Každý z těchto bodů představuje jinou formu aktivismu. Napadne mě udělování nobelovek míru lidem, jejichž sebeobětování pomohlo změnit svět.

A teď se dočítám, že aktivistu z vás udělá i nakupování hadrů v sekáči, pokud jste zástupce oné komunity. Tak trochu přemýšlím, jestli to není plivanec do tváře všem těm statečným ženám a mužům, kteří pro změnu světa dělají něco skutečného a často při tom riskují své životy.

A odpověď je ano. Je to facka všem těmto skvělým lidem a jasná ukázka devalvace významu slova aktivismus.

+9