Diskuze k článku:

Nové Scény z manželského života nejsou zbytečný remake. Ukazují proměnu vztahů

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Ulka | 26. 10. 2021 10:09

Pro mne je počin režiséra Levi především o odvaze a, dle toho, co čtu, také o snaze přivést diváka k uvědoměním, která provázejí společné soužití současného páru, a také třeba opouštění partnera, i když není tyran ani narcistní psychopat (což se až tak často v kinematografii neděje, často vidíme spíše černobílé pohledy).

+3
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Jouda | 26. 10. 2021 9:15

Nevim jestli pudove, ale normalni zena ma deti rada.
Obvykle nejen svoje, ty svoje samozrejme nejvic.

-3

Diskuze k článku:

Jana V. | 31. 10. 2021 10:16

Hlavní hrdinka vychází z celého díla jako hysterka, která neví, co chce a rozbije kvůli tomu rodinu, a hlavní hrdina jako submisivní měkouš, který není schopen nastavit hranice sobě, ani okolí. Poukázání na fakt, že opuštění dítěte matkou vnímáme stále hůře, než když jej opustí otec, bohužel vyznívá jako obhajoba matky (protože přece otcové to dělají už dávno, tak proč neměřit stejným metrem), ve skutečnosti bychom měli tvrdě odsuzovat obojí. Jeden průšvih je, že rodič opustí dítě, další, stejně velký, že to společnost toleruje. Ocenila bych za dvacet let další, nové Scény, kde bude hlavní hrdinkou dcera tohoto manželského páru a bude řešit traumata výchovy neukotvené, k hysterii spadající matky a příliš měkkého otce.

-3

HAHA | 27. 10. 2021 3:51 | reakce na beta samec - 26. 10. 2021 17:10

Zatímco muže řídí emzáci, žějo

0
Zobrazit komentovanou zprávu

tak určitě | 27. 10. 2021 3:48 | reakce na beta samec - 26. 10. 2021 17:10

LOL

0

beta samec | 26. 10. 2021 17:13 | reakce na Nika - 26. 10. 2021 14:41

A co jiného bychom byli než zvířátka? Lidské vzorce chování se v zásadě neliší od vzorců chování ostatních druhů opic.

+1

beta samec | 26. 10. 2021 17:10 | reakce na Alice - 25. 10. 2021 23:21

Je to přesně naopak. Žena je stvoření zmítané pudy a hormony a pokud k někomu cítí lásku, je to zase jen pud.

+1

Pavel | 26. 10. 2021 16:19

@Nika - vy možná jste mluvící kvítko, Niko, ale jinak se lidé řadí spíše do zvířecí části živého světa :-)

Ale možná je všechno úplně jinak, protože nomenklaturu pro rozdělení světa na rostliny a živočichy vytvořil privilegovaný bílý stařík, jistě motivovaný tím aby tak upevnil patriarchální útlak všech a všeho. Třeba se ještě dožijeme toho, že někdo po zásluze posprejuje jeho sochu a spálí jeho knihy...

-1

Petr.b | 26. 10. 2021 15:30

Nejsme zvířátka, ale hodně věcí s nimi máme společné. třeba základní pudy, nebo chcete-li instinkty. To, že to mnozí lidé odmítají neznamená, že to tak není. Nebo snad nemáme pud sebezáchovy, rozmnožovací pud?
Ale původně jsem chtěl jen říct, že hodně lidí překvapí, když žena opouští rodinu - tedy nejen manžela, ale i své malé děti. A jestli je tohle znak emancipace, tak se zdá, že se to nějak vymklo.

0

Liv | 26. 10. 2021 14:43

Pane Karásku, vy jste mág zbytečných slov

-2

Nika | 26. 10. 2021 14:41 | reakce na Pavel - 26. 10. 2021 8:17

Nejsme zvířátka, trumbero

0

Žena | 26. 10. 2021 14:40 | reakce na Jouda - 26. 10. 2021 9:15

Já děti nejim, díky

+1

Ulka | 26. 10. 2021 11:26 | reakce na Petr.b - 25. 10. 2021 16:17

Erich Fromm napsal:
"Pravá podstata MATEŘSKÉ LÁSKY je v péči o tento růst, a to znamená, že si musí přát, aby se dítě od ní oddělilo. Teprve v tomto stadiu se mateřská láska stává tak těžkým úkolem, že vyžaduje nesobeckost, schopnost dávat vše a nechtít nic než štěstí milovaného. Jen skutečně milující žena, která je šťastnější, když dává, než když bere, která má pevné kořeny ve své vlastní existenci, může být milující matkou, když dítě je v procesu odloučení. Mateřská láska k dorůstajícímu dítěti, láska, která nechce nic pro sebe, je snad nejobtížnější forma lásky vůbec. Ale právě pro tu obtížnost může být žena skutečně milující matkou jen tehdy, když umí milovat, když je schopna milovat svého muže, jiné děti, cizí lidi, všechny lidi."

0

Ulka | 26. 10. 2021 10:09

Pro mne je počin režiséra Levi především o odvaze a, dle toho, co čtu, také o snaze přivést diváka k uvědoměním, která provázejí společné soužití současného páru, a také třeba opouštění partnera, i když není tyran ani narcistní psychopat (což se až tak často v kinematografii neděje, často vidíme spíše černobílé pohledy).

+3

Pavel | 26. 10. 2021 9:38

@Jouda - když už se tu rozebírá, že mateřská láska nemusí být založena na instinktech, mohli bychom v duchu zde nastaveného progresivního nihilismu rovněž diskutovat o tom, kdo je "normální žena", ale obávám se, že taková témata zde nebudou přijímána příliš progresivně. :-D

0

Jouda | 26. 10. 2021 9:15

Nevim jestli pudove, ale normalni zena ma deti rada.
Obvykle nejen svoje, ty svoje samozrejme nejvic.

-3

Pavel | 26. 10. 2021 9:04

@Alice - je mi jasné, že pokud se vůbec rozhodnete zareagovat, z nedostatku jiných argumentů se uchýlíte k poukazování na to, že mateřská láska se netýká případů, kde figuruje otec dítěte. Proto bych chtěl ještě dodatečně zdůraznit, že disputovanou pointou není definice mateřské lásky, ale její pudovost, kterou vy odmítáte. Pokud existuje důvod, proč není pudová mateřská láska, pak nejspíš lze ze stejného důvodu zpochybnit pudovost rodičovské lásky a rodičovský pud jako celek, tedy mateřskou i otcovskou lásku.

-1

Pavel | 26. 10. 2021 8:17

@Alice - mateřská láska není pud? Naivní představa? Takže popíráte desítky a stovky let vědeckých výzkumů na poli etologie a psychologie. Fajn. Pobavte nás a vysvětlete nám, co to ta mateřská láska podle vás je, když to prý není pud. :-D

Mám to chápat tak, že když například na moje dítě zaútočí pes, neskočím mezi ně a nebudu dítě chránit vlastním tělem třeba i s nasazením vlastního zdraví a života na základě instinktivního jednání, ale na základě nějakých neinstinktivních úvah? Když své dítě v noci přikryju peřinou poté, co se odkope, je za tím výhradně dalekosáhlý myšlenkový kalkul a ne prostá potřeba chránit svého milovaného potomka?

A jak se na to dívají zvířecí druhy, které podle etologie vyvinuly mateřskou lásku? Myslíte, že slon, truchlící nad mrtvým slůnětem, truchlí proto, že se rozhodl, že by měl? Nebo že stádo bizonů, chránící před predátory svá mláďata, schovaná ve středu kruhu z těl dospělých jedinců, k takovému jednání dospělo na základě úvah a hlasování?

Zajímavé. Mohu se zeptat, na které uměnovědné fakultě jste k tomuto poznání přišla? Protože vědecká fakulta vás k takovému pavědeckému nesmyslu rozhodně přivést nemohla.

-1

Alice | 25. 10. 2021 23:21 | reakce na Petr.b - 25. 10. 2021 16:17

lol mateřská láska není žádný pud, opusťte tyto naivní představy, bude vám líp.

-1

Petr.b | 25. 10. 2021 16:17

V mém okolí znám 3 ženy, které odešly od rodiny - tedy ponechaly celkem malé děti manželovi a utekly s milencem. Nikdy v minulosti jsem se s podobnou věcí nesetkal. A ano, přiznávám, zdá se mi to nemoderně podivné (tak nějak žiji v tom, že mateřská láska je jeden z nejsilnějších pudů). Ale nejen mně. Podivují se nad tím i ženy - matky.
Ne vždy musí být to co je moderní pozitivní.
Jinak předělávky již zfilmovaných děl mi vždycky přijdou, jako takové laciné přiživování se na úspěchu někoho jiného, nebo minimálně nedostatek invence pro vlastní tvorbu. Nevybavuji si žádný remake špatného filmu. Ale přiznávám, že nejsem žádný filmový znalec a ani vášnivý fanoušek.

0