Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Diskuze k článku:

Muži a ženy v důchodovém systému nemají rovné postavení, říká Danuše Nerudová v Hlasu Heroine

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jouda | 24. 5. 2021 20:45

Ano je to pravda, postaveni muzu a zen je v ceskem duchdovem systemu velice nevyvazene.

Kdyz zjistime pomer, kolik v prumeru zeny a muzi do duchodoveho systemu odvedli a kolik pote cerpali, je vysledek jasny. Cesky duchodovy system zeny velice zvyhodnuje. Coz podle meho nazoru neni na skodu.

Duvody jsou dvoji.
Delsi doba trvani cerpani duchodu u zen.
Dale, jak bylo i v clanku zmineno, rovnostarsky zpusob vypoctu, ktery silne zvyhodnuje nizsi prijmy pomoci mechanismu zapoctu, kdy se odvody na duchod od urcite hranice zapocitavaji pouze 20%.

Svedsky mechanismus osobnich uctu, kdyz se duchod pocita z toho, co dana osoba skutecne odvedla, by v tomto problemu mohl pomoci, ale obavam se, ze dusledky by byly presne.opacne, nez zamysli autorka.

+10
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Micka | 25. 5. 2021 12:04

Tady někdo nepochopil, že žena se stará i o děti muže. Není to její kratochvíle být finančně na někom závislá, ale takhle náš systém funguje.

-5
Zobrazit komentovanou zprávu

Diskuze k článku:

Irena | 30. 5. 2021 13:52 | reakce na Tatiana - 30. 5. 2021 12:48

Citace - Tatiana / 30. 5. 2021 12:48

Doufám že na stejné úrovní vy ovládáte aspoň nijaký ještě jeden jazyk než ten svůj!!! Já osobně jich ovládám tři. Asi tak!!!

Netuším kolik ovládáte jazyků kromě mateřského, ale čeština mezi ně rozhodně nepatří.

0

Tatiana | 30. 5. 2021 12:48 | reakce na Irena - 29. 5. 2021 16:18

Doufám že na stejné úrovní vy ovládáte aspoň nijaký ještě jeden jazyk než ten svůj!!! Já osobně jich ovládám tři. Asi tak!!!

0

Irena | 29. 5. 2021 16:18 | reakce na Tatiana - 29. 5. 2021 14:18

Citace - Tatiana / 29. 5. 2021 14:18

Jsem cizinka!!! A o mé inteligenci vůbec nepochybujte!!!

Tak pokud jste patrně nadprůměrně inteligentní určitě by pro Vás neměl být problém ovládat český jazyk.

0

Tatiana | 29. 5. 2021 14:19

-1

Tatiana | 29. 5. 2021 14:18 | reakce na Irena - 28. 5. 2021 18:00

0

Irena | 28. 5. 2021 18:00 | reakce na Tatiana - 28. 5. 2021 10:30

Citace - Tatiana / 28. 5. 2021 10:30

To že ženy se dožívají se vysšiho věku to přece neznamena že si zasloužíme to pěkně si vyžrat a o hladu. Vy jste fakt ukrutně hloupé tvorovy

Za to Vy budete nesmírně chytrá vzhledem k pravopisu.

+1

Tatiana | 28. 5. 2021 10:33

To že ženy se dožívají výšiho věku to přece neznamena že si zasloužíme to pěkně si vyžrat a to o hladu. Vy jste fakt ukrutně hloupé tvorovy!!!

-1

Tatiana | 28. 5. 2021 10:30 | reakce na umfa - 27. 5. 2021 21:09

To že ženy se dožívají se vysšiho věku to přece neznamena že si zasloužíme to pěkně si vyžrat a o hladu. Vy jste fakt ukrutně hloupé tvorovy

0

Tatiana | 28. 5. 2021 10:21 | reakce na jura - 27. 5. 2021 22:02

A mimochodem NE VŠECHNY ženy zoufale čekají na to až je chuděra chlap zachrání !!! Čas pohádek máme za sebou a nejsme uvěznění ve věži v čekaní na prince ,ale jsme sami budovatelky svého světa což chuděry chlapy to nemůžou rozdýchat. A mi tu vzniklo z informačního důvodu abychom věděly na jaké PRASAKY SI DAVAT POZOR!!!

-1

Tatiana | 28. 5. 2021 10:13 | reakce na jura - 27. 5. 2021 22:23

A je mi zle z vás!!! A už i teď dostáváte co si zasloužíte Europa vymírá a ty vaši hluboké city jsou nám u prdele !!!

-1

Tatiana | 28. 5. 2021 10:09 | reakce na jura - 27. 5. 2021 22:45

Na pohnutky neptejte to je věc osobní a intimní. A už duplem neopovažujte se něco hodnotit já vás v arbitry nepozvala. !!! Ale pokud ženy nepřihlásí se o svá pravá klidně i nevybíravým způsobem tak se naši práva budou i nadále pošlapávaní!!! To je vše!!!

-1

jura | 27. 5. 2021 22:45 | reakce na Tatiana - 26. 5. 2021 13:59

Opravdu jste matka jak má být , a nebo vypočítáváte výhody. Tak mi to přípomíná jisté etnikum které rodí děti kvůli penězům.

+1

jura | 27. 5. 2021 22:25 | reakce na Tatiana - 27. 5. 2021 12:20

Jste kráva , což by odpovídalo vaším reakcím.

+1

jura | 27. 5. 2021 22:23 | reakce na Tatiana - 27. 5. 2021 12:33

Nezoufejte před rokem 89. měli ženy děti z lásky a také tak se o ně starali, ale dnes se děti dělají pro co, pro dávky , pro úspěch , nebo pro lásku pro zachování rodu a pro další pokolení. Je mi zle s toho co se vydává za feminismus.

+1

jura | 27. 5. 2021 22:11 | reakce na Micka - 25. 5. 2021 12:04

Co sem plete kariéru a založení rodiny , pokud to bylo od zrození všeho dáno jak má žena i muž fungovat a bylo to za zachování lidského pokolení, tak by to tak mělo být , a nebo vymřeme né po meči a sudlici , ale na pohlaví.

0

jura | 27. 5. 2021 22:02

Ono to nebylo ani v pracovním procesu , kde jste viděla havířku ,aby usilovala svými výkony o mzdu chlapa a to samé u policie, policista víceméně braní ženskou před delikventy a sám se vystavuje nebezpečí ztráty života nebo zdraví . Čest moo too

0

umfa | 27. 5. 2021 21:09 | reakce na Tatiana - 27. 5. 2021 12:24

Teď nějak nechápu proč se na mě zlobíte. Napsal jsem snad něco nepravdivého?

0

Tatiana | 27. 5. 2021 12:33

Prohlídla jsem několik veledíl včetně hodnoceni a je mi na blití !!! Jak už jsem psala nespravedlnost budí nespravedlnost . Válka pohlaví POKRAČUJE!!!

-2

Tatiana | 27. 5. 2021 12:30 | reakce na umfa - 26. 5. 2021 6:35

To se nedá vztáhnout k manažerským zařazením. A navíc slabé prácovnici musí jít od valu a ne parazitovat jak jste zvyklí na všem možném !!!

-1

Tatiana | 27. 5. 2021 12:24 | reakce na umfa - 26. 5. 2021 10:27

A co kdyby jsme vám naučtovaly porod daňového poplatníka ??? To byste se prohly !!!

-1

Tatiana | 27. 5. 2021 12:20 | reakce na Cliff Spab - 26. 5. 2021 10:09

Jste debil!!!

-1

Irena | 26. 5. 2021 15:59 | reakce na Tes - 26. 5. 2021 8:10

Citace - Tes / 26. 5. 2021 08:10

Ženy nemusí být doma léta, ale kam dáte dítě v jednom roce? Pokud tedy nejste hodně movitý, abyste si platil chůvu. Tohle je třeba vyřešit nejdřív. Pak by se mohly ženy vracet po dětech do práce dříve. Babičky dnes taky nepomohou, bo musí pracovat do 65 let (jako muži). Navíc ženy na budoucím důchodu poškozuje i zkrácený úvazek, na který často s malými dětmi do práce jdou, protože méně hodin=méně peněz. Ale na důchod se to nepřepočítá nějakým koeficientem hodin, tam vám jdou dny a výdělek, čili pro ženu ztráta. A málokterá předškolní zařízení a školní družiny jsou v provozu tak dlouho, aby mohly matky být v práci 8,5 hod. Často si vás taky zaměstnavatel zařadí do kategorie "matka" s tím, že můžete mít nemocné děti a pod. a ani vám nenabídne slušně placené místo, kde samozřejmě přepokládá, že zůstanete i přes čas, pojedete na služební cestu a pod. V této společnosti se prostě předpokládá, že chlap zabezpečí rodinu finančně a žena se postará o ostatní. Možná se to pozvolna mění, ale zvolna. Já myslím, že zrovna výchovné by byl krok správným směrem. Kdo porodí a vychová příští daňové poplatníky, měl by za to být odměněn.

Je skutečně přinejmenším zvláštní, že každá matka se ohání tím, že vychovává budoucí daňové poplatníky, ale, že bude poplatníkem někdy ona sama o tom příliš neuvažuje.

+1

Tatiana | 26. 5. 2021 13:59

Mně jako ženě UŽ JE TO JEDNO!!! Jediné dítě je mužského pohlaví. A doba rodinám jaksi nepřeje. Nespravedlnost budí nespravedlnost. A pomáhej nám pan bůh!!!

-1

Petr.b | 26. 5. 2021 11:23 | reakce na umfa - 26. 5. 2021 9:08

Mám pocit, že si zdejší články pomalu začínají protiřečit. Ale jo, chápu to: ženy mají pocit, že dělají více než muži a mají za to méně. Totéž slýchám v různých debatách kolegyň v práci. Přitom však tytéž slýchám jak do telefonu přidělují příkazy svým mužům i dětem. Je to věčný pocit nespokojenosti některých lidí. A jak si to kdo zařídí tak to má.
Ovšem snaha těchto lidí o to, aby stát reguloval jejich vlastní životy mi přijde minimálně velmi smutná. Co je státu do toho, jak to máme doma? A ano, pokud budu argumentovat tím, že muži více vydělávají, a tak se ženě vyplatí zůstat doma - pak se dostáváme oklikou k původnímu modelu rodiny (ostatně z nějakých takových důvodů rodiny vznikly). Princip dělby práce výrazně posunul civilizaci, to jistě vědí i absolventi nejrůznějších humanitních studií.
Mimochodem, klíčové pozice v otázce důchodů zastávají několik let ženy (to je trochu v protikladu místnímu přesvědčení o jejich bezvýznamnosti v politice). Ale já vím, za všechno stávající zlo může Kalousek a ODS...

0

umfa | 26. 5. 2021 10:27 | reakce na Cliff Spab - 26. 5. 2021 10:09

Ten výpočet už udělala správa sociálního zabezpečení a je to tak, že muži čerpají důchod průměrně po dobu 19,26 roku, ženy 28,06 roku :-)

+1

Cliff Spab | 26. 5. 2021 10:09

Možná by stálo za to spočítat o kolik se ženy dožívají déle... Tím by se mohl deficit snížit ne-li vyrovnat..

0

umfa | 26. 5. 2021 9:08 | reakce na Tes - 26. 5. 2021 8:10

Nežijeme proto, abychom vychovávali daňové poplatníky. Já například jsem se své děti snažil vychovat tak, aby uměly jazyky a mohly žít kde se jim zlíbí, bez ohledu na to, co si o tom myslí český stát :-)

Jinak je tu každý druhý článek o tom, že to není matka, kdo je povinen se postarat o děti, ale nedílnou povinnost mají oba rodiče. A to, jak se dohodnou kdo bude které věci dělat, je čistě na nich. To nelze změnit systémovým přenastavením důchodového systému, to si musí pohlídat každá rodina sama a udělat si kariérní a finanční plán podle svých potřeb.

0

Tes | 26. 5. 2021 8:10 | reakce na Doyll - 25. 5. 2021 12:58

Ženy nemusí být doma léta, ale kam dáte dítě v jednom roce? Pokud tedy nejste hodně movitý, abyste si platil chůvu. Tohle je třeba vyřešit nejdřív. Pak by se mohly ženy vracet po dětech do práce dříve. Babičky dnes taky nepomohou, bo musí pracovat do 65 let (jako muži). Navíc ženy na budoucím důchodu poškozuje i zkrácený úvazek, na který často s malými dětmi do práce jdou, protože méně hodin=méně peněz. Ale na důchod se to nepřepočítá nějakým koeficientem hodin, tam vám jdou dny a výdělek, čili pro ženu ztráta. A málokterá předškolní zařízení a školní družiny jsou v provozu tak dlouho, aby mohly matky být v práci 8,5 hod. Často si vás taky zaměstnavatel zařadí do kategorie "matka" s tím, že můžete mít nemocné děti a pod. a ani vám nenabídne slušně placené místo, kde samozřejmě přepokládá, že zůstanete i přes čas, pojedete na služební cestu a pod. V této společnosti se prostě předpokládá, že chlap zabezpečí rodinu finančně a žena se postará o ostatní. Možná se to pozvolna mění, ale zvolna. Já myslím, že zrovna výchovné by byl krok správným směrem. Kdo porodí a vychová příští daňové poplatníky, měl by za to být odměněn.

0

umfa | 26. 5. 2021 6:35 | reakce na Jirka - 25. 5. 2021 21:27

Že ženy berou v průměru méně než muži je fakt který nezpochybňuji (SAP mi na požádání ukáže, že je to tak i u nás ve firmě), ale tím zařazením bych raději neoperoval. Abych vyloučil nějaké genderově orientované pochybnosti, tak když se podívám do oddělení kde se sešly jen samé ženy, tak i tam mají na stejném zařazení úplně jiné peníze. Aby ne, když jedna odpoví v klidu na deset dotazů zákazníků za den a druhá jich zvládne stěží pět a to se už hroutí z šíleného tempa práce, tak prostě nemůžou mít stejné peníze. A jejich přímého nadřízeného, který by jim chtěl přesto zaplatit stejně, bych asi rychle zkorigoval :-)

+1

Jirka | 25. 5. 2021 21:27

Je zajímavé že nerovnost řeší až v důchode ale že celý život berou ženy ve stejném zařazení jako muži méně peněz tak to nevadí nikomu.

+1

Zobrazit další