Diskuze k článku:

Uzel zahradníkem 3. „Sáhl jí před třiceti lety na koleno“

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Michaela Sagitariová | 8. 12. 2020 8:06

Děkuji a posílám velkou dávku obdivu za tak komplexní přehled. "Těším" se na další díl. Bez uvozovek by to bylo nebýt mixu údivu a děsu, který ve mně pan Uzel vzbuzuje.

+78
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Klátič feministek | 8. 12. 2020 10:50

Mrzí mě, že pan kolega se srabácky vyhnul v tématu MeToo jeho temné stránce. Tedy opravdu ty případy, kdy obvinění byla křivá a obviněným chlapům se akorát posral život. O tom vůbec nic a myslím, že na tohle Uzel naráží...chápu Kamile, nechceš nasrat své nové kámošky fakty i z druhé strany barikády.

-50

Diskuze k článku:

Marek | 9. 8. 2022 21:58

Prekvapilo ma, že Kamil Fila je chlap. Nemá žiadne skúsenosti so ženami feministkami. Nehovorím o bežnej feministke, ktorá počula, že feminstky bojujú za ženské práva a preto že je to aj módne, hlási sa k tomu. Hovorím o feministkách, ktoré zneužívajú právomoci verejného činiteľa k reálnej diskriminácii mužov a ktorých jednanie má zničujúci dopad na životy detí a ich otcov. A práve nedostatok jeho reálnych súseností a vedomostí o ženách ho deklasifikuje voči človeku, ktorý vyštudoval medicínu a ako praktizujúci lekár mal reálne stovky, možno tisíce kontaktov k pacientom a ich anamnézam, okrem toho sa tématike žien venoval celý život. To je to isté, ako keby sa vyjadroval k jadrovej fyzike, alebo leteckému inžinierstvu bez akýchkoľvek znalostí. Zdá sa, že všetko čo vie sie niekde načítal, navyše vyslovene tendenčne. Ako to vyjadril vo filme Good Will hunting Dr. Sean Maguire, že vie teoreticky úplne všetko, ale v skutočnosti nevie vôbec nič.

0

Marek | 7. 8. 2022 2:47

Roman Polanski
Number of accusers: 5
nbcnews.com/storyline/sexual-m isconduct/weinstein-here-s-gro wing-list-men-accused-sexual-m isconduct-n816546

Ja si myslím, že autorom článku je žena vydávajúca sa za muža.

Určite ženy často zneužívajú krivé obvinenia ohľadom sexu voči mužom.
Určite sa nedá zistiť pri každom obvinení, či je oprávnené, alebo nie.
Ani kde sú hranice medzi bežným dvorením a niečím iným.
U zvierat to tiež nie je vždy romantika.
Treba držať spravodlivosti palce, aby bol každý zločin korektne potrestaný.

0

Violet | 27. 5. 2021 11:42 | reakce na Alžběta - 8. 12. 2020 23:08

Alzbeto, dekuju! :D Uprimne a od srdce jsem se zasmala. :)

0
Zobrazit komentovanou zprávu

David | 31. 3. 2021 17:07

Nemohu se asi úplně vyjádřit ke kauze Harvey Weinsteina. Nic o ní nevím. Ani jsem jí nijak nesledoval. Chtěl bych se spíše obecně vyjádřit k sexuálnímu obtěžování. Je jistě dobře, že podobné věci vyplouvají na světlo. Nicméně každá mince má rub a líc. Je mi velmi líto všech žen a dívek, které zažily někdy v životě obtěžování a stydím se za tyto muže. Dělají ostudu všem slušným mužům. Druhá stránka mince je ta, řada žen a dívek tohoto institutu zneužívá a obviňuje i falešně někoho ze sexuálního nebo jiného obtěžování. Kolikrát se muži i oprávněně bojí někoho oslovit nebo mu říci, že mu to sluší. Že vypadá pěkně apod. Protože reakce často bývá negativní. A někdy skoro ve stylu že dotyčný muž obtěžuje a je úchylák. Ano toto se často také děje. Když muž, který se dvoří nebo někoho osloví je dané ženě prostě jen nesympatický. A obvinit někoho z obtěžování je velmi jednoduché. Dá se tímto způsobem i vydírat. A další věc je ta, že obtěžování může vzniknout i z nedorozumění. Mám tím na mysli , že ne vždy je jasná hranice a čára co je a není obtěžování a každý se v tom nemusí vyznat. Nemusí vědět, že překročil nějakou hranici, která u každého člověka a každé ženy je jiná. Obvzlášt, pokud ta žena jasně a zřetelně nekomunikuje co ještě ano a co již ne. Nebo nějak nezareaguje. Takže tohle není tak jednoznačné vždy jak to vypadá. A být obtěžován je stejně nepříjemné, jako dostat nálepku obtěžovatele či úchyla. Proto řada mužů se i žen bojí a bojí se je oslovovat , dvořit se jim, jakkoliv se jich dotknout. Obzvláště jsou to muži bojácní, citliví, nemající s dvořením se a seznamováním se zkušenosti. A někteří nemají ani zkušenosti se ženami pořádné...

0

Kamil Fila | 18. 12. 2020 22:56 | reakce na Lukáš - 17. 12. 2020 22:21

V rámci milionů příspěvků, kde musíte vymyslet celou identitu/profil/historii, tak mi to nepřijde pravděpodobné, že by trollové měli velké slovo.

+1

Lukáš | 17. 12. 2020 22:21 | reakce na Kamil Fila - 12. 12. 2020 13:28

Ale to se pak zase vracíme k otázce autenticity autora.
Kde je jistota, že ten příběh nevymyslel troll?
Bylo prokázáno, že naši společnost záměrně polarizují znepřátelené totalitní režimy.

-1

Kamil Fila | 17. 12. 2020 15:23 | reakce na Petr K - 13. 12. 2020 9:19

Opravujeme většinou první den po vyjití. V souhrnném vydání by měly být vychytány všechny chyby.

0

Petr K | 13. 12. 2020 9:19 | reakce na Kamil Fila - 9. 12. 2020 20:14

A nedá se to v textu opravit? Docela mě to prastilo do očí a ověření daného faktu pak vrhlo stín nedůvěry i na jiné skutečnosti.

0

Kamil Fila | 12. 12. 2020 13:28 | reakce na Lukáš - 11. 12. 2020 18:28

No, napsat vlastní příběh s hashtagem zas tak jednoduché není a sdílíte to desítkám, stovkám a tisícům lidí, kteří si to pak u vás pamatují.
Hashtag s příběhem je něco jiného než like.

+5

Zoe | 11. 12. 2020 23:54 | reakce na Tomas Rott - 9. 12. 2020 20:42

Vy jste skutečně incel zhrzený pocitem, že jste si ještě nevrzl a viníte z toho ženy, nebo se jen snažíte o trollení na téma, u kterého není rozhodně na místě žertovat a nebo ho jakkoli zlehčovat. Na jednu stranu by mě zajímalo, co za tragéda sedí na druhé straně obrazovky a na tu druhou to snad radši nechci ani vědět, neboť bych byla pravděpodobněji ještě více znechucena.

+2

Lukáš | 11. 12. 2020 18:28 | reakce na Kamil Fila - 11. 12. 2020 18:13

Tak zrovna oficiální data z vyšetřování při nejmenším v ČR do určité míry vypovídají o skutečnosti, že tady ten problém násilí existuje a není marginální.
Internetová solidarita je ale často povrchní. Nemá hloubku.
Press F to pay respect.
Neznal jsem, ale RIP.
Je suis Charlie Hebdo.
Nebo fotka Emmy Smetany s hořící katedrálou za zády.
Já tím nechci znevažovat teroristické útoky nebo hořící katedrálu.
Chci jen naznačit, že ta solidarita může být pozérství. Fake.

+1

Lukáš | 11. 12. 2020 18:18 | reakce na Lukáš - 11. 12. 2020 17:56

Jinak se omlouvám za několik překlepů. Text jsem nekontroloval a příspěvek už není možné editovat.
Ještě chci dodat v reakci na názory jiných diskutujících. Pokud jste oběť psychopata nebo manipulátora, tak podle odborníků máte do určité míry podíl na tomto stavu. Ne, že by to nakonec byla vaše vina, ale je potřeba sám sobě apelovat: STOP, TOHLE JE MŮJ ŽIVOT A NIKDO A VŮBEC NIKDO NEMÁ PRÁVO SE MNOU TAKHLE JEDNAT. JÁ MÁM SEBEÚCTU. A naše společnost nám dává možnost jednat. Nejde jen o soudy a vyšetřování, ale především se můžu zbalit, otočit na patě a ukázat člověku, který mě ponižuje, svá záda. Jsme ekonomicky nezávislí. Máme svobodu rozhodovat o svém sociálním prostředí. Myslím, že sexuální násilí může mít znaky manipulace a že pachatelé mohou být taky psychopati. Tohle je tedy metoda, jak se bránit. Není tedy podle mě do života dostatečné, jak zde mnozí diskutující píší, že „muži by se tak především chovat neměli“. Jistěže ne. Vrazi by taky neměli vraždit. A psychopati by neměli likvidovat cizí životy. Deklarování takové ideje ale nestačí. V opravdovém životě musí člověk bojovat za svou důstojnost a integritu.

0

Kamil Fila | 11. 12. 2020 18:13 | reakce na Lukáš - 11. 12. 2020 17:56

Nemůžu říct nic k vašemu případu, protože ho blíže neznám. Poznámku udělám jenom k hashtagu MeToo. Vyrojily se spontánně a rychle, prakticky v několika málo dnech. Neobsahovaly zdaleka jen trestné činy, čili opravdu oznámení, policie a soudy nepomůžou. Velice často se jednalo "jen" o nevhodné jednání. Ty hashtagy mají vlastní, samostatnou výpovědní hodnotu - vlnu solidarity, přihlášení se, otevření se, zvýšení povědomí o problému. Z velké části byla obvinění anonymní, nešlo primárně o potřebu někoho poškodit.

Negativním vlivům fenoménu MeToo bude věnována část čtvrtého dílu.

+4

Lukáš | 11. 12. 2020 17:56

Argument třech milionů uživatek s hashtagem MeToo je do určité míry zavádějící. Kdybyste použil data z vyšetřování a soudních sporů, tak se jedná o relevantní čísla. V případě internetu máte problém, že až na zlomek verifikovaných profilů nemůžete mít jistotu, kdo je autorem této výpovědi. A to zejména v době, kdy sociální sítě významně ovlivňují organizovaní trollové. Přečtěte si něco i o tomto tématu. Trollové z ruských sídlišť významným způsobem přispívají k názorovému štěpení západní civilizace. Podněcují rasovou nenávist. Rozšiřují fake news. Přilévají vodu do ohně, kde to jen jde, abychom se požrali na ulici.
Mimo jiné hastag MeToo je komplikovaný i z hlediska jednostrannosti výpovědi. Jedině vyšetřování je zárukou, že se k dané věci vyjádří i obviněný. A tento koncept musí být v civilizované společnosti zachován.
Já osobně tady nebudu prskat jedovaté slinty. Jste publicista a vaše práce je akcentovat témata. Totéž říkám i o Gretě Thurnberg. Ale rozhodně podle mě neplatí, že každý aktivismus dosáhne svého cíle a už vůbec neplatí, že ideální cíl musí být ten správný.
V tomto roce jsem měl tu čest sdíle část života s osobou ženského pohlaví příslušející k lidské rase, která mi zlikvidovala psychické zdraví a málem i život. Záměrně píši takhle pejorativně. Tahle osoba omezovala moji psychiku, mé sebevědomí, měnila mé sociální prostředí i mé přátele, obviňovala mě z problémů, které si způsobila sama. Emocionálně mě vysávala. Kdybych nenarazil shodou okolností na populární článek o psychopatech od Radkina Honzáka, tak bych už asi byl zavřený v igelitovém pytli. Proč to říkám? Mimo jiné proto, že tahle osobě mě v jednu chvíli obviňovala ze znásilnění. Měl jsem s ní tři nekoitální pohlavní styky v jejím bytě a s jejím pozváním. I když komunikace i sociální interakce s ní byla velice složitá, stejně jsem se ptal, co si můžu dovolit. Nakonec mě po čtvrt roce obvinila ze sexuálního násilí. Zažil jsem takový gaslighting, že jsem zpochybnil svoje vnímání reality. Vyhledal jsem v chatu, co jsme si tehdy psali -- zvala mě k sobě ona. Znovu jsem jí zopakoval svojí verzi těch několika nocí. Odpovědí mi bylo, že jsem jí znásilnil psychicky a že to je forma násilí. Prý sex nechtěla a měl jsem to pochopit, i když nic neříkala. Dosud nechápu, jak proboha. Dlouhou dobu jsem tomu věřil a obviňoval jsem sám sebe, dokud jsem nezjistil, že tohle je norma komunikace psychopatů. Zmizel jsem z jejího života. Odtrhl jsem se. Zpočátku to bylo těžké tím spíše, že mě tím psychickým znásilněním z jejího zvráceného úhlu pohledu neustále vyhrožovala. Vyhrožovala mi trestním oznámením, žalobami a že si bude stěžovat v práci. No. Čtvrt roku mám klid. Bez ní mi je dobře. Jsem zase člověk.
Jen bych Vás se vší úctou poprosil, pane Filo, abyste Vaše hledisko a názor, na které máte největší právo, podrobil kritickému zkoumání ze všech možných stran a rovin. <3 Lukáš

+6

Kitty Green | 11. 12. 2020 17:52 | reakce na umfa - 10. 12. 2020 16:43

A vy jste si zase vymyslel, že máte mozek :(

+2

Tom | 10. 12. 2020 21:19 | reakce na Vera - 10. 12. 2020 8:42

Ženy taky nemusí dostat pozici, když neovládají elementární pravopis a jsou schopny napsat: kolegyně neměli...

-8

Michaela Stavova | 10. 12. 2020 21:18 | reakce na Klátič feministek - 8. 12. 2020 10:50

Myslim, ze to zminil v predchozim textu.

0

Tereza Matoušková | 10. 12. 2020 20:48

Předevčírem ráno mi psal kamarád a posílal odkaz na rozhovor v DVTV s Uzlem o znásilnění. Krátce předtím jsme se na to téma bavili a já mu vyprávěla svou ne úplně příjemnou osobní zkušenost, kterou s tímto pánem mám. (Předestírám, že nejde o nic závažného, ani žádné plácání po zadku neproběhlo, spíš šlo o to, že jsem se v jeho přítomnosti vždycky cítila jako flákota a bylo mi to krajně nepříjemné.) Nechtěl mi věřit, protože měl Uzla zapsaného jako člověka, který v dobách jeho dětství dělal osvětu mezi mládeží. Poté, co si pustil rozhovor, byl sám naprosto zděšen a otřesen. Já sama jsem ještě neměla sílu si ten výplod pustit. Každopádně děkuji za sérii článků.

(Když mi včera druhý díl předčítal partner před spaním, všiml si nějakých překlepů a nesrovnalostech v číslech. Tuším, že to bylo 0,2 místo 0,02 nebo něco takového.)

+7

umfa | 10. 12. 2020 16:43 | reakce na Jan Zelený - 9. 12. 2020 23:15

Ne, to se mu stalo jen dvakrát, tak blbý zase není :-) Zbytek si ty ženské vymyslely, protože je to celkem snadná cesta jak se dostat k jeho penězům.

-6

Klátič klátiče feministek | 10. 12. 2020 10:57 | reakce na Klátič feministek - 9. 12. 2020 14:05

Tak když kritizujete navrhovaná řešení, jaká jsou vaše?

+3

jop | 10. 12. 2020 10:55 | reakce na Tomas Rott - 9. 12. 2020 20:42

Nebuďte si sebou tak jistý. Spousta mužů si myslí, že to pozná, ale jsou vedle.

+3

Klátič feministek | 10. 12. 2020 10:39 | reakce na Kamil Fila - 10. 12. 2020 1:12

S tím tvrzením o MGTOW a incelech bych byl opatrný.

Pro zajímavost tu Matouš Hrdina napsal článek
https://www.heroine.cz/spolecnost/1324-incelove-a-redpilleri-komu-prospiva-radikalizace-zmatenych-muzu
a moc si tyto názorové bubliny dobře nenastudoval a tématiku samozřejmě zpracoval pro účely tohoto plátku :)
Viz také komentáře ke článku.

-1

Vera | 10. 12. 2020 8:42

Líbí se mi shrnutí případu Harveyho Weinsteina, ale ráda bych si přečetla i něco o běžných pracovních, pokud možno českých reáliích... Za pět let na volné noze jsem měla bezpočet nabídek od klientů na schůzky, které neměly mít pracovní ráz, několikrát tím klienti i podmínili uzavření obchodu.
V zaměstnáních se mi několikrát stalo, že jsem měla nechtěnou pozornost od nadřízených mužů, nic z toho by se nedalo vyhodnotit jako obtěžování, ale kolegyně takové "štěstí" neměli. Vrcholem ovšem byla nabídka vedoucího, cituji: "Kdybys chtěla, můžeš si klidně vydělat víc."
Když se potom sumarizují důvody, proč muži a ženy nedosahují stejných pozic a platů, může být zásadním důvodem i to, že kariérní podmínky mužů jsou osvobozené o tyto "pozornosti a nabídky", které působí jako další stresor, se kterým je potřeba se vypořádat.

+14

Kamil Fila | 10. 12. 2020 1:12 | reakce na Tomas Rott - 9. 12. 2020 23:33

Mám především pocit, že vaše příspěvky píšou dva lidé. Jeden primitiv, co neumí vyjmenovaná slova a čárky ve větách, a druhý, který se ohání termíny jako "účelová verifikace".:)

Na vaši otázku nejde obecně odpovědět. Některé ženy jsou šťastně zadané a žádné dobývání nevyžadují a neočekávají. Některé jsou příliš mladé a nezkušené a spíš je to děsí, notabene od starších mužů, učitelů či šéfů. Jiné flirtují samy od sebe jako první.

Případy reportované jako obtěžování jasně dokládají to, že dotyční muži nemají sociální inteligenci a dělají příliš rychle kroky, které jsou v danou chvíli absolutně nevhodné. Většinou se ani neomluví po upozornění, že šli přes čáru, a pokračují v tom vytrvale týdny, měsíce a roky. Prakticky vždy se zjistí, že to dělají sériově a mají dlouhodobé asociální tendence a sníženou empatii.

Minimum těchto mužů není, je jich dost na to, aby se to dalo považovat za závažný společenský problém, související s celou hierarchií společnosti. Nemusí jít jen o bossing a mobbing, ale i pouliční pokřikování a gestikulování, a samozřejmě i mainsplaining - ustavičná touha mužů ženám něco vysvětlovat, vnucovat se se svými názory, nebo umlčovat ženy v jejich názorech. Je to opravdu dané tím, že v současném světě jsou muži stále vychováváni a podněcováni k tomu považovat se za nadřazené.
Těmto mužům vadí přijímat ženu jako sobě rovnou bytost a myslí si mylně, že to můžou uhrát předváděním dominance, což obvykle působí ještě odpudivěji. Takhle vzniká dnešní kultura incelů nebo MGTOW https://en.wikipedia.org/wiki/Men_Going_Their_Own_Way. Hodně to postihuje taky muže v krizi středního věku.

Přesvědčit druhého člověka, aby si mě všimnul a viděl mně jako atraktivního, vyžaduje trénovat sociální dovednosti. Právě to ale Radim Uzel ve své praxi a publikační činnosti nedělá a dokonce vůbec nevyžaduje a nepovažuje za problém. A proto o tom píšu. On mluví jen o tom, jak se mají zařídit ženy a tím pádem ani nepomáhá mužům vyrovnat se s měnící se situací. Jeho knihy přednášky jsou tedy kompletně neužitečné pro kohokoli.

Jinak, respekt k "ne" je hodně sexy a může často dost pomoct v další komunikaci. Když se to vezme z hlediska evolučních strategií reprodukce, hra na více tahů se vyplácí mnohem lépe. Obzvlášť ve složité síti sociálním vztahů.

To, že z jisté situace fungují nějaké prvotní vizuální a pachové vjemy, zkrátka, že lidé spolu rychle chtějí sex, nebo intuitivně dokážou číst řeč těla a fyzická souhra pak plyne hladce i beze slov, je něco zcela samozřejmého a banálního a nikdo z toho nedělá problém, nebo netvrdí, že to neexistuje. Ale je to fakt banalita. O tom se debata vůbec nevede.

+23

Kamil Fila | 10. 12. 2020 0:50 | reakce na Tomas Rott - 9. 12. 2020 23:51

Ne, kladu si za cíl analyzovat správnost. Budu v tom postupovat systematicky, díl za dílem. Ukazovat, jak jsou různé části Uzlova přesvědčení propojené a jak celkově ani nedávají smysl. Mimochodem, řadu těch protiřečení předvedl i v DVTV. Já si ani tak nemyslím, že Uzel je špatný. Myslím si, že je to nekompetentní žvanil, který neví, co mluví a v tom, co mluví, jsou hluboké vnitřní rozpory. Ve výsledku však nejde o to, jaký je Uzel, ale o to, že si z jeho blábolů mnozí lidé berou právě to horší.

Pokud chcete prokázat, že dělám něco špatně, MUSÍTE ukázat na konkrétním příkladu, kde jsem vybral špatná/omezená data.

+11

Tomas Rott | 9. 12. 2020 23:51 | reakce na Kamil Fila - 9. 12. 2020 23:35

Filo, Filo... Narazim na vas styl propagandisticke prace tak vřele uplatnovane i minulem rezimu (v klidu Veselovsky to dělá take)... Vy máte tendenci vzít vetu kterou řekl p. Uzel a konfrontovat ji s vámi vybranymi daty, ktere mají prokázat, že se p. Uzel plete... Říkám tomu, účelová verifikace. Vy si neklade za cíl analyzovat správnost tvrzení p. Uzla, vy si kladete za cíl najít důkazy pro vas nazor ze p. Uzel, je špatný...

-10

Kamil Fila | 9. 12. 2020 23:35 | reakce na Tomas Rott - 9. 12. 2020 20:34

Pane Rotte, máte jakoukoli věcnou poznámku k textu? Cokoli, kde se mýlím, jakákoli pasáž, kde něco vytrhávám z kontextu?

Moje snaha je kontext doplňovat. Články píšu s nejlepším vědomím prezentovat problémy co nejúplněji. V jakých pasážích podle vás selhávám?

Jinak, prosím, odpusťte si narážky na minulý režim. Nemám s ním nic společného a vždy jsem byl proti bolševickému myšlení. V KSČ byl Radim Uzel, když tak...

+22

Tomas Rott | 9. 12. 2020 23:33

Hele jako trosku vazne... Myslíte, si ze žena neočekává že bude dobivána? Myslíte si, ze když žena rekne jednou, ne, ze se ji muz nema snažit přesvědčit, že ano? Samo jde o zpusob jakým muz dobiva, někteří z nás jsou primitivove, ale těch je naštěstí minimum. To má jako muz sklapnout krovky a vzdát to? A co když žena ocekava opak?

-17

Jan Zelený | 9. 12. 2020 23:15 | reakce na umfa - 8. 12. 2020 15:37

:) ten Weinstein měl ale smůlu......asi jako “upadl mi na nůž a pak ještě čtyřicetkrát”.

+10

Kamil Fila | 9. 12. 2020 22:26 | reakce na Aneta - 9. 12. 2020 20:42

Ano, máte pravdu, to je vlastně jediný případ z těch stovek, kdy jsem četl o tom, že "režisér sahal herečce na koleno". Samozřejmě s úmyslem pokračovat mnohem dál. Ta kolena ještě trochu proberu v dalším díle, jak moc bagatelní ty případy byly.

+5

Zobrazit další