Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Byla jste na interrupci? V Polsku zavedli novou ponižující a kontroverzní vyšetřovací metodu

23. říjen 2023
76 126

Absurdní situace v Polsku, kde jsou dlouhodobě pošlapávána reprodukční práva žen, se nedávno ještě více zhoršila. Polská prokuratura začala používat novou metodu, jak skrze vyšetření krve zjistit, zda žena nepodstoupila interrupci za pomoci léků. Tu ale v zemi legálně podstoupit nelze.

Foto: Jasmine on Unsplash

Jste těhotná, ale víte, že není možné, aby těhotenství pokračovalo. Ve většině evropských zemí, včetně Česka, máte na výběr, zda podstoupíte interrupci jako chirurgický zákrok, nebo se rozhodnete pro šetrnější metodu za použití léků, které způsobí potracení plodu a jeho následné vypuzení. Rozhodnutí je na vás a nikomu dalšímu do toho nic není.

Stačí ale přejet polské hranice a stát rozhodne za vás. Interrupci je možné podstoupit jen v případě přímého ohrožení zdraví či života ženy nebo pokud k těhotenství došlo v důsledku znásilnění (a ani tehdy nemáte jistotu, že zákrok bude proveden). Polkám tak nezbývá nic jiného než cestovat za zákrokem do zahraničí nebo doufat, že budou moct interrupci podstoupit v ilegalitě. Například tak, že si potajmu za pomoci neziskových organizací seženou potřebné léky. O tuto možnost, jednu z mála posledních, kterou polské ženy doposud měly, však mohou přijít.

Aktuální číslo

  • Jak se měníme, když nám do života vstoupí děti? A jak ony změní svět?
  • Rozhovor Josefa Šlerky s novinářkou Sašou Uhlovou
  • Pasivní agrese. Jak ji poznat a jak na ni reagovat?
  • Kolem 50. roku řeší ženy různorodé problémy spojené s přechodem. Jejich péči ale potřebují také jejich příbuzní. Jak se s takovou zátěží vyrovnat?
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!