„Hlavní problém je postavení dětí,“ říká v podcastu Hlas Heroine Adéla Horáková, která bojuje za manželství pro všechny

LGBT+PodcastRovná práva
Redakce Heroine, Pavel Houdek
| 22. 12. 2021 | 13 komentářů | 2 369
„Hlavní problém je postavení dětí,“ říká v podcastu Hlas Heroine Adéla Horáková, která bojuje za manželství pro všechny
Foto: Tomáš Cetkovský

Opustila svět korporátu, aby své právnické zkušenosti a vědomosti využila pro velkou společenskou změnu, na které jí záleží. S iniciativou Jsme fér se zasazuje o narovnání práv pro LGBTQ+ lidi. Manželství pro všechny se jí sice ještě prosadit nepodařilo, ale i díky jejímu úsilí tomu Česko ještě nikdy nebylo blíž.

Exkluzivní korporátní svět nemovitostních akvizicí opustila zkušená právnička Adéla Horáková po nelehkém rozhodování. „Viděla jsem nějaký problém, který jsem chtěla pomoct vyřešit,“ říká v rozhovoru s Pavlem Houdkem. „Vnímala jsem, že postavení nás leseb, gayů, bisexuálů a trans lidí není v pořádku,“ říká. „Postupem času mě začala přitahovat myšlenka, že bych se na řešení toho problému mohla podílet taky.“

Problém nedostatku rovnoprávnosti spočívá v tom, že jsme vůbec vyčleňováni do jiné kategorie. A ten druhý zásadní problém je stabilita rodin, společná rodičovská práva.

Aktivismus a korporátní právo jsou dva odlišné světy a diametrálně rozdílné finanční ohodnocení za velmi náročnou a kvalifikovanou práci je jen jedním z rozdílů. „Velmi mě baví, když mi někdo na sítích napíše, že my aktivisté si plaveme v penězích, které nám sype stát,“ říká Adéla Horáková se smíchem. „Finančně jsem šla mnohonásobně dolů, žiju v podstatě z velké části z úspor,“ vysvětluje.

Cílem jejího snažení je dosáhnout práva uzavírat manželství i pro stejnopohlavní páry. „Manželství pro všechny je můj cíl. A dokud tady není, tak návrat k akvizicím neplánuju,“ říká. Docela dobře si ale dovede představit, že se bude věnovat advokacii a pomáhat lidem, kteří mají problémy v oblasti LGBTQ+ práv. 

Poslouchejte Hlas Heroine

Aby odvážné, schopné a inspirativní ženy bylo ještě více slyšet, vznikl podcast Hlas Heroine, kde dostávají prostor hrdinky z různých oborů. V každém díle jeden rozhovor. V každém díle jedna žena, která mění svět. 

Další epizody Hlasu Heroine

A co říká na argument, že mnoho lidí je sice pro manželství pro všechny, ale nechtějí, aby se to jmenovalo „manželství“? „Lepší než argumentovat je se ptát. Takže – proč?“ kontruje Adéla Horáková otázkou. Podle ní totiž nejde o formalitu, ale o projev nerovnosti.

„Obávám se, že kouskování je cesta k nedůstojnému handlu, kdy se najednou budeme bavit o tom, která práva tam necháme a která ne. Jsem přesvědčena o tom, že jeden z prvních návrhů, který by padl, by bylo nezahrnovat tam společná rodičovská práva,“ obává se právnička hnutí Jsme fér. „Bez toho tam zbydou takové detaily, jako jsou vdovské a vdovecké důchody…“

„Problém nedostatku rovnoprávnosti spočívá v tom, že jsme vůbec vyčleňováni do jiné kategorie. A ten druhý zásadní problém je stabilita rodin, společná rodičovská práva,“ vypočítává. „Základní podstatou jakéhokoliv demokratického zřízení je to, že občané jsou si před zákonem rovni. Občané mají stejná práva. To je napsáno i v ústavě,“ připomíná.

Silný odpor je tak u 10 % lidí. Ovšem těchto deset procent dokáže vytvořit silnou vlnu, která v té politice působí.

„To, že nemáme rovnoprávnost, se projevuje nejen v problémech, které ty rodiny mají, ale i v tom, jak nás společnost vnímá,“ vysvětluje.

Podle Adély však není až takový problém ve společnosti, ale spíš v parlamentu. „Nějakých 65 % lidí souhlasí s manželstvím pro všechny,“ říká právnička. „Silný odpor je tak u 10 % lidí. Ovšem těchto deset procent dokáže vytvořit silnou vlnu, která v té politice působí,“ popisuje.

Jak funguje zastrašování politiků a vytváření slaměných panáků? A proč registrované partnerství rodinám stejnopohlavních párů nestačí?  Poslechněte si celý rozhovor s právničkou iniciativy Jsme fér Adélou Horákovou.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 23. 12. 2021 13:09

Vy LGBT aktivisti si o takové navážení totiž koledujete. Viz níže, kdo Vás neobdivuje nebo se alespoň nezajímá, je nepřítel. Jako by nestačilo, že Vás toleruje a nechá na pokoji. A stejně tak když se vydá opačným směrem. Rádi "dráždíte" společnost svými požadavky, ale když někdo vydráždí Vás pouhým logickým rozšířením LGBT požadavků do další dimenze, zlobíte se. V mém případě to skončilo už několikrát mazáním příspěvků, ve kterých jsem požadoval rovná práva pro LGBTPZN. Ale to už je zřejmě příliš, až tak moc ta práva rovná být nemusí :-)

+9
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Turek | 23. 12. 2021 14:12

Umfa, Putinova děvečka zase lže.

1) ne, nekoledují si,
2) nepotřebují obdiv,
3) ty rovným právům nerozumíš
4) požadavky dráždí pouze homofoby, jako jsi ty

-7
Reagovat