E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Škodíme si, když se učíme, že slabost je špatná, říká Khousnoutdinova. Popisuje vztahy a intimitu

Aktualizováno: 29. březen 2023, 10:45
Spolupráce s Nadace Propolis 33

Inklinace k bondáži, hledání životní rovnováhy, vlastní spokojenosti a úcta k dlouhodobému partnerství. Lilia Khousnoutdinova, podnikatelka a ochránkyně ženských práv, ve třetím díle podcastové minisérie Rozkoš popisuje zkušenosti a zážitky, které jí pomáhají k tomu, aby mohla naplno prožít vlastní slast. Mnohdy totiž všechny aspekty života vedoucí k harmonii jsou důležitější než hon za vzrušujícími zážitky.

„Probudila jsem se jednou ráno a měla jsem pocit, že kdybych teď měla umřít, tak je to úplně v pořádku, protože to, co jsme spolu zažili, bylo pointou lidské existence,“ popisuje v podcastu Lilia Khousnoutdinova. Foto: Ivy Morwen

V mládí měla Lilia podle svých slov překvapivě konzervativní představy o tom, jak by měl vypadat její partnerský život. „Nikdo mi to nenutil, nikdo mi nevysvětloval, že je to ta jediná cesta. Chtěla jsem mít prvního a jediného muže na celý život. S mým prvním partnerem jsem strávila sedm let a dlouho jsem si myslela, že bude můj jediný,“ říká.

Jako starší sestra čtyř sourozenců ale pochybovala o tom, že někdy bude cítit mateřský pud. Své bratry totiž pomáhala vychovávat. „Myslela jsem si, že děti mít nebudu: dost jsem zápasila se stereotypy o tom, jaká je ženská role a co žena má či nemá dělat. Říkala jsem si, že buď budu sama, nebo si k sobě najdu manželku. Ne proto, že by mě nějak zásadně sexuálně přitahovaly ženy, ale spíš jsem si říkala, že ve vztahu rozhodně nebudu zastávat ženskou roli,“ popisuje.

Její úvahy o budoucnosti se ale nakonec nenaplnily. V jejím životě totiž nakonec sehráli velkou roli muži: kromě prvního dlouholetého partnera to byl její exmanžel a otec jejího syna a také její současný muž, matematik a podnikatel Karel Janeček. I s ním Lilia založila rodinu. Žádného vztahu přitom nelituje – všechny totiž prý do jejího života přinesly něco nového.

Dojemná i drsná erotika

Díky prvnímu vztahu například objevila, že intimita se mezi dvěma lidmi nemusí odehrávat jen v mantinelech klasického penetrativního sexu. „Myslím si, že blízkost, ztráta kontroly a zranitelnost jsou ve vztahu obrovským klíčem a zároveň věcí, které se hodně bojíme. Společnost nás připravuje na to, že slabost je špatně. V partnerském životě a v intimitě to velmi škodí,“ domnívá se.

Nadační fond Propolis 33

Nadační fond Propolis 33 poskytuje pomoc a podporu zejména projektům podporujícím ženy a reprodukční práva a svobody. Konkrétně se soustředí na projekty týkající se plánovaného rodičovství, mateřství a reprodukce, dětí, gender tematiky, feministické tematiky či tabuizovaných ženských témat a ekologie.

Lilia se už řadu let profesně zaměřuje na sexuální a reprodukční problematiku, ženská práva a rovnost pohlaví. Profesní zkušenosti s drsnějšími formami erotiky získala mimo jiné v Londýně, kde si prošla řadou lektorských výcviků a tlumočila na vzdělávací akci nejen o BDSM. „Byla tam i ukázka, která mi úplně změnila pohled na to, co BDSM je a mohlo by být,“ vzpomíná. Překvapila ji především míra úcty a citlivosti, kterou dominantní muž v ukázce projevoval své submisivní partnerce. „Přišla mi inspirující, krásná a vlastně dojemná. Hodně z nás u toho brečelo, protože bylo vidět, že je schopen vycítit její potřeby a pečovat o ni,“ vzpomíná. Lilia je dodnes příznivkyní techniky japonské bondáže shibari, která podle ní při správném provedení může představovat dokonalou relaxaci těla a mysli.

Vzdělávací kurzy o BDSM navštěvovala sama i s exmanželem. Lilia zdůrazňuje, že i v monogamních vztazích lze hledat nové zkušenosti a prožívat plnohodnotný intimní život. Některé zážitky, které se jí díky tomu otevřely, se prý nedají popsat slovy. S oběma bývalými partnery má skvělý vztah, jejich životní dráhy se ale v určitém bodě začaly nezastavitelně rozdělovat. „Máme ve společnosti co dělat, abychom si poskytli lepší zdroje a lepší podporu tak, aby rozchody a rozvody nemusely být brutální, obzvlášť pokud jsou tam děti,“ dodává.

Hlavně vypnout telefon

Ve svém druhém manželství dává Lilia důraz především na správnou komunikaci a pravidelný digitální detox. „Potřebuji, aby byl partnerský čas offline, aby byl kvalitní. Mobil, který si neustále bere pozornost, hází do vztahu velké vidle,“ říká. S manželem si od první společné cesty do Bhútánu plánuje „offline“ partnerské dovolené. 

Projekty Propolisu 33 můžete podpořit zde

Základem partnerské komunikace je podle Lilie vzájemný respekt a kompatibilita základních hodnot. Za důležité přitom považuje se vzájemně nehanět, jakkoliv může zrovna pár procházet těžkostmi. V neposlední řadě si váží pravdivosti i tam, kde jsou malé lži ve společnosti považovány za banální. „I malá lež vytváří skleněnou zeď, kde už skutečná intimita nemůže být, protože je tam kus sebe, který musíme schovávat. Vztah je o ukázání se vzájemně v celé plnosti.“

Jaký stereotyp o ženách Liliu ve společnosti nejvíc štve? Jaké partnerské služby podle ní v Česku nejvíc chybí a proč by podle ní mělo být normální mít chůvu? Poslechněte si třetí epizodu podcastu Rozkoš s Markétou Ostrou a zakladatelkou nadačního fondu Propolis 33 Liliou Khousnoutdinovou.

Podcast Rozkoš si můžete poslechnout na webu Heroine.cz a podcastových platformách jako SpotifyApple Podcasts.

Lilia Khousnoutdinova

Historička, podnikatelka a zastánkyně ženských práv

Foto: Ivy Morwen

Dlouhodobě se věnuje ženským tématům. Je autorkou a koordinátorkou projektů, které podporují ženy a jejich aktivity, jako například Jsem žena, Žena v zenu nebo Ženské příběhy. Nadační fond Propolis 33, který založila, podporuje ženské, charitativní a osvětové projekty.  Studovala na Oxfordu a na London School of Economics. Je také certifikovaná ceremonialistka a matka tří dětí.

Co všechno v podcastu uslyšíte:

0:50 – Publicistka, bojovnice za rovná práva žen a mužů i matka tří dětí. Markéta představuje Liliu Khousnoutdinovou

2:30 – Lilia mluví o svém mládí a představách o tom, jak bude vypadat její partnerský a rodinný život. S tradiční ženskou rolí bojovala

3:50 – První vztah Lilie trval sedm let. Jaká témata v něm partneři otevřeli a jak se snažili vyhýbat stereotypu?

6:10 – Krásné a dojemné. Jak se Lilia poprvé setkala s BDSM praktikami

8:30 – Konec prvního vztahu. Jak se životní ambice Lilie a jejího partnera oddělily

9:31 – Za lepší rozchody. Jak by se podle Lilie mělo ve společnosti změnit vnímání konce vztahu

10:44 – Lilia je kněžkou, vyučuje novodobé pohanské rituály a zaměřuje se na rozvoj ženského potenciálu a archetypy v pohanské mytologii

10:59 – Druhý vztah Lilie. S exmanželem se ve vztahu nebála experimentovat

14:04 – Rodičovská úcta. S bývalým manželem jsou podle Lilie primárně rodiči a zodpovědnost berou vážně

14:37 – Čas sami na sebe. Co je pro Liliu nejdůležitější ve vztahu se současným partnerem?

14:58 – Říct si o pomoc není slabost. Stigma, že žena sama nezvládá péči, je zbytečně škodlivé

16:37 – Digitální detox. Společný čas s rodinou je hlavně o vypnutí telefonu, říká Lilia

18:06 – BDSM vyžaduje pozornost a přítomnost okamžiku. Benefity experimentování podle Lilie

19:13 – Nejdůležitější věci ve vztahu, které podle Lilie dokážou dlouho udržet vztah

Článek vznikl ve spolupráce s naším partnerem - Nadací Propolis 33. 

Foto: Heroine.cz / Eliška Sky

Podcasty o netypických vztazích, praktikách a náhledu na potěšení

Minisérie zkoumá rozmanité podoby sexuální slasti. Moderátorka Markéta Ostrá zavede posluchačstvo na orgie, ukáže nekonformní podoby vztahů a částečně odhalí i něco ze svého soukromého života.

Poslechnout nyní
Popup se zavře za 8s