Rychlé a zdravé školní svačiny – poradíme, jak na ně

BrandstoryRadost z jídla
Redakce Heroine
| 26. 2. 2020 | 93
Rychlé a zdravé školní svačiny – poradíme, jak na ně
Foto: Favi

Nový školní rok je tu s ním přichází opět povinnost dělat svačiny. V článku zjistíte, jaké zdravé svačinky můžete dětem připravit tak, aby byly snadné na přípravu a přitom chutné.

Muffiny na sladko

Muffinů existuje nepřeberné množství a to ve slané i sladké variantě. Praktické na tomto pečivu je, že se dá jíst zatepla i zastudena, moc nedrobí a hodí se i na cesty. Připravte si základní těsto na muffiny a do něj přidejte, co máte rádi:

 • kousky nakrájeného sušeného nebo čerstvého ovoce,
 • kousky kvalitní čokolády,
 • oříšky, atd.

Skvělý je například rozmačkaný banán, který částečně nahradí tekuté složky v těstu. Proto je pak trochu uberte. Vše promíchejte, těstem naplňte košíčky do dvou třetin a pečte při 180 stupních do zlatova.

Foto: favi

Muffiny na slano

Slané muffiny jsou na rozdíl od těch sladkých o něco zdravější – neobsahují totiž větší množství cukru. Na základní těsto budete potřebovat asi 200 g mouky (může být i špaldová), 200 ml mléka, 1 vejce, špetku soli a 1 prášek do pečiva. Pro dodržení poměrů použijte kuchyňskou váhu. Pak už přidejte náplň dle chuti, například různé druhy sýra, šunku, kousky zeleniny (třeba jarní cibulku) a podobně. Do těsta také přidejte bylinky a semínka dle své chuti a toho, co máte zrovna doma. 

Varianta pro celiaky: Jde to i bez mouky – skvělé jsou muffiny z vajíček. Jednoduše vyšlehejte 10 vajec, přidejte jarní cibulku nakrájenou na kolečka, 100 g nastrouhaného sýra, sůl a pepř. Nalijte do formiček a upečte. Do směsi můžete přidat taky šunku nebo tuňáka z konzervy.

Ovesný nápoj

Nápoj z jogurtu (mléka), vloček a ovoce je parádní způsob, jak dítěti zajistit výživnou a plnohodnotnou svačinu. Jednoduše všechny ingredience hoďte do mixéru či smoothie makeru a máte to. Nebojte se experimentovat s různými druhy ovoce a klidně přihoďte i oříšky. Skvělá kombinace je mléko, hrst mražených malin, půlka banánu a pár lžic vloček.

Flapjack a ovoce

Flapjack je v podstatě vysoce výživná ovesná sušenka. Oblíbená je hlavně ve Velké Británii, kde i vznikla. Obyčejně obsahuje vločky, cukr (nebo med), oříšky a případně kousky ovoce. Proto dítěti dodá opravdu spoustu energie a zdravých tuků. Flapjack si můžete celkem jednoduše vyrobit doma, nebo si to usnadnit a koupit ho v obchodě. Spolu s kouskem čerstvého ovoce jde o super svačinu. Pro svou vysokou energetickou hodnotu ho ale doporučujeme spíše jako svačinu pro děti než dospělé. Děti totiž na rozdíl od nás kalorie rychleji spálí.

Zapečené toasty

Jasně, zapečené toasty zná každý, nicméně většinou v kombinaci šunka, sýr a kečup. Jde to ale i jinak. Vyzkoušejte následující kombinace:

 • Lučina, uzený losos a pažitka
 • Vejce natvrdo, gouda a hořčice
 • Balkánský sýr, rajče a tenké plátky cukety
 • Míchaná vajíčka, avokádo a sýr
 • Ricotta, tvrdý sýr a tymián

U svačin je v zásadě dobré dodržovat, aby obsahovaly všechny potřebné makroživiny a nejlépe i nějaké ovoce a zeleninu. Pak už je to jen na vašich zásobách a fantazii. A samozřejmě taky na chutích vašich ratolestí.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
  Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
 • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
 • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
 • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze