E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Oslavovat rozmanitost má smysl celoročně. Zeptali jsme se osobností, proč potřebujeme Pride Month

19. červen 2024
Spolupráce s Converse

Jsou mladí, úspěšní a pyšní na to, kým jsou. Hvězdy kolekce Converse s názvem Proud to Be se nebojí použít svůj hlas pro to, aby byl svět pro queer komunitu bezpečnějším a lepším místem – a to nejen v době probíhajícího Měsíce hrdosti. U příležitosti oslav svobody a individuálního vyjádření sebe sama jsme jim v Heroine položili následující otázku: Proč je podle vás důležité stále slavit Pride Month? Podívejte se na jejich odpovědi.

Právník a aktivista Kryštof Stupka, umělec Princip nebo hudebník David Daniel aka Miss Petty. Proč podle nich potřebujeme Pride Month? Zeptali jsme se ku příležitosti nové kolekce Converse Proud to Be.Foto: Eliška Sky

Masha

tanečnice a choreografka

Foto: Eliška Sky

Ať už se snažíme jakkoliv, LGBTQ+ komunita pořád není přijímána vždy a všude přátelsky. Myslím si, že je důležité Pride Month oslavovat, aby to v 21. století pořád nebylo tabu a zastrašující téma. Abychom mohli mít stejná práva jako heterosexuální páry. Abych se mohla kdekoliv venku cítit bezpečně, když držím přítelkyni za ruku, a neschytávala křivé pohledy, nebo abych mohla žít svůj život beze strachu z odsouzení a nepochopení. Oslava Pride Month je pro nás velikou podporou, která nám v normálním životě mnohdy chybí, takže let’s celebrateee!


Converse Proud to Be

Kolekce Proud to Be 2024 je inspirovaná westernovými prvky, které evokují sílu a odhodlanost. Spolu s bohatou paletou barev působí jako instantní vzpruha a pobídka k tomu, žít si po svém a bez potřeby se obhajovat za své city. Kolekce byla navržena spolu se zaměstnanci a Converse fanoušky z LGBTQIA+ komunity tak, aby patřila především těm, pro které je určena. Zamiluje se do ní ale každý! Duchem kampaně má být oslava pod heslem Queer Frontiers, která boří zbytečné hranice. Se začátkem června se Proud to Be 2024 objeví na českém e-shopu Converse.cz a u vybraných prodejců.


David Daniel aka Miss Petty

drag performer a hudebník

„David Daniel aka Miss Petty je jednou z tváří nové kolekce Converse Proud to Be 2024. Miss Petty mi do určité míry přivodila osamění. Zpětně téma samoty vidím i ve svých starších písních. Nebylo to udržitelné,“ říká v rozhovoru.
Foto: Eliška Sky

Myslím, že pride je důležitá po celý rok, nejen jeden měsíc v roce. Kdybychom ho ale neslavili, znovu tím vyšleme do světa signál, že to, kdo jsme, se nemá ukazovat. Že by bylo lepší se schovat. Změna je pro společnost vždy nepříjemná, provokuje ji, bolí. Kdybychom neslavili Pride Month, byli by spokojení lidé, kteří si na něj stěžují, ale naše komunita by tím stáhla ocas mezi nohy. Být gay pro mě totiž není jenom o tom, s kým spím, je to součást mojí identity. Mojí jinakosti. Toho, že jsem už jako malý nezapadal mezi ostatní kluky ve třídě. Jsem queer a nechci se schovávat, omlouvat se za to. Když budeme víc vidět, kluci, jako jsem byl tehdy já, budou vědět, že i oni mají svoje místo ve světě.


Princip

zpěvák a producent

Foto: Eliška Sky

Pride Month je pro mě důležitý hlavně ve svém obsahu. Má pro mě význam v tematických akcích a událostech, které se během měsíce pořádají a realizují. Je důležité dávat prostor queer umění, poukazovat na LGBTQ+ problematiku a komunikovat aktuální témata, se kterými se queer lidé potýkají.

Důležité by zmíněné věci měly být i mimo samotný Pride Month. Mrzí mě, že oko veřejnosti je ke queer lidem v tomto měsíci nakloněno na roztrhání, přitom my existujeme neustále, po celý rok. Najednou začínám sám bojovat s tím, co pro mě Pride Month znamená a jakým ho pro mě vytvořila společnost, ve které žiji. Vážím si Pride měsíce, ale rád bych byl rovnocenným tématem či umělcem po celý rok.


Converse Pride kolekce i letos vzdává hold těm, kdo se nebojí posouvat hranice směrem ke svobodné a tolerantní budoucnosti:


Kryštof Stupka

právník a aktivista za práva LGBTQ+ lidí

Foto: Eliška Sky

Není moc co oslavovat. Tento měsíc je o uznání a pokračování v úsilí za rovnost a rovná práva queer lidí. O boji proti diskriminaci a nenávisti, které čelíme kvůli tomu, koho milujeme nebo kým jsme. Zatímco v minulosti nám byly opakovány fráze ve smyslu „things can only get better“, nyní vidíme, že pokrok není lineární. Existují lidé a organizace bojující proti rovnosti a podporující nenávist a násilí vůči nám. Nemyslím si, že je potřeba slavit Pride Month. Myslím, že je důležité pochopit, proč pride máme a kolik toho ještě musíme udělat, abychom dosáhli rovnosti. Ne během jednoho měsíce v roce, ale vždy. Queer jsme totiž po celý rok.


Jana Myšáková

spoluzakladatelka knihkupectví Safe space

Foto: Eliška Sky

Pride Month je pro mě celoročně. Nejde o zabarvení loga duhou a oslavy, jde o neutuchající boj za lidská práva, queer práva, která ne všichni mají.

Je dobře, že v červnu (v Česku i v srpnu) získají queer lidé trochu pozornosti, nikdy to ale není dostatek a v našem boji nesmíme přestat.Jeremiáš Fürst

módní návrhář

Foto: Eliška Sky

Pride Month je pro LGBTQ+ komunitu naprosto zásadní. Je to čas, kdy slavíme, kdo jsme, a oslavujeme naši rozmanitost. Připomíná nám důležité momenty v naší historii, jako jsou stonewallské nepokoje, které odstartovaly moderní boj za naše práva. Tento měsíc také zvyšuje povědomí o výzvách, kterým čelíme, a pomáhá bojovat proti diskriminaci. Pride Month je o podpoře a solidaritě – o tom, že stojíme při sobě a oslavujeme naši identitu společně. Je to i moment, kdy můžeme vyvíjet tlak na politiky, aby prosazovali rovnost. A hlavně, je to období radosti a oslav, kdy můžeme být hrdí na to, kdo jsme, a otevřeně slavit lásku a život.


Tereza Koubková

influencerka a podcasterka

Foto: Eliška Sky

Teprve nedávno svržený kabátek společenského tabu jsme vyměnili za jakýsi zrcadlový. Cítíme se jen tak dobře, jako nás vnímá společnost, kterou se obklopujeme. To je ale pro každého velmi jiný příběh. Proto je důležité o tom mluvit. Mluvit se o tom má samozřejmě celý rok, ale koncentrovaný měsíc teda sakra pomáhá. A z té barevnější stránky – je to zároveň krásná oslava. Oslava boření hranic a sjednocení v jinakosti.


Podívejte se na video ke kolekci Proud to be 2024:

Popup se zavře za 8s