E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Bez kostýmu Miss Petty jsem utíkal před zrcadlem, teď chci být sám sebou, říká průkopník českého dragu

Spolupráce s Converse

Proslavil se coby popová hvězda Miss Petty a jako první na české drag scéně začal dělat originální hudbu. Na focení pro novou kolekci Converse Proud to Be ale přišel sám za sebe. Pro umělce Davida Daniela teď v životě nastalo nové období: poprvé se totiž nebojí být autenticky sám sebou. Budoucnost Miss Petty ale vidí optimisticky. „Na dragu mě pořád baví image popové divy a nevím, nakolik ho chci potlačovat,“ říká v rozhovoru.

Pro hudebníka a drag performera Davida Daniela bylo jeho alter ego, sebevědomá diva Miss Petty, vším. V poslední době ale konečně objevuje i sám sebe: a jakkoliv se Miss Petty rozhodně nevzdává, přiznává, že jde o naprosto osvobozující pocit.Foto: Eliška Sky

Na focení jsi přišel v civilu, takzvaně „out of drag“. Proč?

Mám teď po dlouhé době období, kdy se jako kluk opravdu cítím dobře. Když se podívám do zrcadla, líbí se mi, co vidím. Pro řadu lidí je to určitě automatické, ale pro mě jde po dlouhé době o nový pocit. Focení mělo být o mně a drag jako takový v nabídce nefiguroval – tak jsem si řekl, že můžu být trochu „drzý“ a přijít sám za sebe. Dřív jsem si neuměl ani představit, že si dokážu vymyslet super outfit jako kluk: všechny moje módní představy směřovaly k dragu. Tohle byla super příležitost si dokázat, že můžu vypadat dobře a sexy jako kluk. Asi jste to nečekali, ale dali jste mi skvělou příležitost si to vyzkoušet.

Kdy jsi na sobě začal pozorovat únavu z dragu a jak se projevuje? Už ti ta forma nedává to, co dřív?

Nejde o vyhoření, nevidím sám sebe už navždycky bez dragu. Pořád přemýšlím o tom, jak bude vypadat moje další vizuální éra v dragu, který je pro mě spojený s hudbou. Inspiruje mě svou vizáž směřovat právě k písničkám. Kdybych byl vyhořelý, nedokážu ani myslet na to, jak budu vypadat na dalším albu. Od prvního roku, kdy jsem začal drag dělat, jsem ale vnímal, jak je náročné s ním pracovat. Je to druhá persona, o kterou se musíte starat stejně jako o sebe. Vytvořilo mi to v životě dualitu, v níž se houpe pomyslné kyvadlo: chvíli se chci víc věnovat sobě, chvíli zase Miss Petty. Miss Petty ale dlouho byla únik, v němž jsem trávil mnohem víc času než v sobě samotném. Vznikla v době, která pro mě byla náročná. Kdykoliv jsem cítil, že mám nějaký problém se sebou nebo ve vztazích, měl jsem brnění, které mě chránilo od zranitelnosti. Nedovolovalo mi to být prostě Davidem. Dragu jako art formě jsem ale strašně vděčný. V gay komunitě se kvůli internalizované homofobii často objevuje stereotypní strach ze zženštilosti. Možnost ji beze studu ukázat světu mi zachránila život.

Miss Petty Davida zachránila. Teď zjišťuje, jaké je být občas bez ní:

Kvůli Miss Petty jsi ale začal trochu kašlat sám na sebe.

Přesně. Před pár lety se to dostalo do takového bodu, kdy jsem se například díval do svého šatníku a zjistil jsem, že mám sám pro sebe pár triček, jedny kalhoty a boty. Za všechno, co jsem si vydělal, jsem nakupoval kostýmy a paruky pro Petty. Každý umělec, co dělá něco, na čem mu záleží, se chce zlepšovat – v dragu to znamená i investovat do custom looků, paruk. Mimo drag jsem vypadal jako nemastné neslané individuum, které pořádně neví, kým je. Došlo mi, že to není úplně dobré.

V osobním životě jsem sice sám sobě říkal, že jsem nezávislý jako Miss Petty, stejně jako všichni k sobě ale přece jen někoho potřebuju. Když se sám sobě nevěnuješ, těžko si někoho najdeš. Miss Petty mi do určité míry přivodila osamění. Zpětně téma samoty vidím i ve svých starších písních. Nebylo to udržitelné. Ze dne na den to nešlo, ale postupně jsem tohle začal měnit: začal jsem řešit sám sebe, svoje zdraví. Budovat se jako člověk i mimo drag. Dříve jsem skoro utíkal před zrcadlem, abych neviděl, jak vypadám. Teď už je to úplně jinak a je to hrozně silný pocit.

Converse Proud to Be

Kolekce Proud to Be 2024 je inspirovaná westernovými prvky, které evokují sílu a odhodlanost. Spolu s bohatou paletou barev působí jako instantní vzpruha a pobídka k tomu, žít si po svém a bez potřeby se obhajovat za své city. Kolekce byla navržena spolu se zaměstnanci a Converse fanoušky z LGBTQIA+ komunity tak, aby patřila především těm, pro které je určena. Zamiluje se do ní ale každý! Duchem kampaně má být oslava pod heslem Queer Frontiers, které boří zbytečné hranice. Se začátkem června se Proud to Be 2024 objeví na českém e-shopu www.converse.cz a u vybraných prodejců.

Vzpomínáš si, kdy sis poprvé uvědomil, že někam jdeš jako David – a cítíš skvěle?

Jeden konkrétní moment si nevybavím, ale zhruba poslední tři měsíce se tak cítím často. Změnil se třeba můj vztah k make-upu. Dřív jsem ho vnímal jenom přes optiku dragu. Jako něco, co skryje můj vlastní obličej a vytvoří Miss Petty. Teď mě hrozně baví si dát jenom trochu bronzeru a vyčesat si obočí. Na obličeji to nic nezmění, jenom to podtrhne mě a moje sebevědomí. Můžu pak jít mezi lidi a vědět, že vypadám dobře. A samozřejmě se tak cítit. Je to zvláštně nový pocit na to, jak by měl být samozřejmý. Neskrývám se za make-up, ale naopak upozorňuju na to, kdo jsem.

Converse Pride kolekce i letos vzdává hold těm, kdo se nebojí posouvat hranice směrem k svobodné a tolerantní budoucnosti:

Madonna i underground

Máš v plánu dělat sám za sebe i hudbu? Nebo počítáš s tím, že se Miss Petty zase naplno vrátí?

Někdy mám potřebu psát hudbu, která je odosobněná, je v ní nadsázka, je zábavná. Dokáže přitáhnout publikum. To splňuje právě Miss Petty: dává to dohromady smysl a baví mě to. Hudba je ale hodně osobní záležitost. Jsem kreativní člověk a umění je pro mě prostředek sebevyjádření. Jsou proto chvíle, kdy potřebuju napsat písničku jako David. Někdy si stačí říct, že ji napíšu v mužském rodě, a najednou to celé vyznívá jinak. Pak ale začnu přemýšlet, jestli k sobě tyhle dvě odlišné polohy pasují. Jestli bych neměl spíš dělat to, co dělá Jiří Burian s Kapitánem Demo: mít crazy songy pod aliasem a vedle toho oddělené projekty. Každý, s kým jsem to zatím měl možnost probrat, mě ale naopak podporuje v tom, že ho zajímají obě moje polohy, i ta zranitelnější. Na podzim nebo na jaře budu vydávat album a chci vytvořit mix, v němž se budu cítit dobře. Ne každému se bude líbit všechno – a to je v pořádku.

Právník a aktivista Kryštof Stupka, umělec Princip nebo hudebník David Daniel aka Miss Petty. Proč podle nich potřebujeme Pride Month? Zeptali jsme se ku příležitosti nové kolekce Converse Proud to Be.
Foto: Eliška Sky

Oslavovat rozmanitost má smysl celoročně. Zeptali jsme se osobností, proč potřebujeme Pride Month

Pride

Čím je vlastně Miss Petty inspirovaná? Jak jsi k ní původně dospěl?

Jsem velký fanoušek popu. Můj původní záměr nebyl dělat vlastní hudbu, vystupovat jsem začal na cizí písničky jako klasická drag queen. Od začátku jsem ji stylizoval jako popstar. Miluju Madonnu, ale i underground hudbu. Jako dítě jsem byl fascinovaný Madonninými koncerty, její sílou a sebevědomím. Vyzařovala ohromnou ženskou energii, která ovládala dav, zatímco mně se za zženštilost posmívali. Myslím, že to je jeden z důvodů, proč tolik gay mužů miluje popové divy. Paradoxně se moc neinspiruju jinými drag queens. Miss Petty byla odjakživa hodně barevná – oranžová, růžová. Podvědomě jsem v ní vždycky podporoval tuhle bad bitch energii.

Na Instagramu aktuálně zveš na koncert Miss Petty v rámci festivalů. Reflektují nějak vývoj, kterým sis si v poslední době prošel?

Koncert, který bude na festivalu Deziluze, jsme domlouvali skoro před rokem. Už tehdy měli organizátoři zájem o ambientní, komornější set. Seznámil jsem se s producentem Myliou, který mi poslal remix mojí písničky Megakozy. Najednou ta písnička působila mnohem temnějším, pomalejším dojmem. To, že koncert bude najednou trochu něco jiného, než jsem dělal doposud, mi s obdobím, které právě prožívám, hrozně ladí. Je to skvělá příležitost vytvořit nový koncept Miss Petty, a to i vizuálně. V dragu jako takovém tam nebudu, minimálně ne naplno. Zkrátka jde o nový vizuál, experiment. Ohromně se na to těším. Na dragu mě pořád baví image popové divy a nevím, nakolik ho chci potlačovat. Chci zjistit, jak bude reagovat publikum – a jak se v tom budu cítit já.

Popup se zavře za 8s