Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Stud, pocit nepochopení, absence ve škole. Na ulici nebo na ubytovnách je menstruační chudoba reálný problém

MenstruaceMenstruační chudobaŽeny v nevýhodě
Kristýna Karpíšková
| 29. 8. 2022 | 11 komentářů | 20 334
Stud, pocit nepochopení, absence ve škole. Na ulici nebo na ubytovnách je menstruační chudoba reálný problém
Zdroj: Shutterstock

Menstruační potřeby nejsou luxus, ale základní hygienické pomůcky. Na tom, jestli je člověk během menstruace má, nebo ne, závisí nejen to, jestli může normálně fungovat mezi lidmi. Ale i jeho důstojnost. Pro osoby pod hranicí chudoby, na ulici nebo v sexbyznysu jsou vložky, tampony či menstruační houbičky někdy tím, co rozhoduje o tom, jestli budou moci pracovat nebo jít do školy.

Osobám užívajícím nelegální návykové látky nebo těm, které se pohybují v sexbyznysu, poskytuje Spolek Ulice Plzeň sociální služby v terénu už jedenadvacátým rokem. Díky dlouholeté přímé práci s klientkami a klienty je náš postoj v otázce menstruační chudoby jasný – vítáme cokoliv, co umožní úplnou nebo alespoň snazší dostupnost hygienických pomůcek pro ženy, kterých se menstruační chudoba týká.

Vložky si nemůže dovolit každý

V rámci naší terénní sociální služby poskytujeme poradenství, pomůcky k bezpečnější aplikaci návykových látek a k bezpečnějšímu sexu, orientační testy na infekční nemoci, základní zdravotní ošetření i potravinovou a hygienickou pomoc. A samozřejmě i menstruační potřeby: vložky, tampony, houbičky a kalíšky. Naši pracovníci se pohybují přímo v běžném prostředí klientů a klientek – pracují na ulici, docházejí do bytů uživatelů, do squatů i na ubytovny, pohybují se na trase pouliční prostituce, v erotických klubech a privátech. 

Na vlastní oči vidíme, že když se žena potýká s nedostatkem menstruačních pomůcek, je to pro ni velice ponižující zážitek. Zejména u žen, které jsou chudé, nemají standardní (nebo žádné) bydlení, je palčivým tématem, jak zajistit hygienické potřeby v době menstruace. Je to pro ně velmi nedůstojné. Ženy, které využívají naše služby, mají často nízkou uplatnitelnost na trhu práce, jsou zatíženy exekucemi, mnohé z nich jsou samoživitelky. Desítky nebo stovky korun za menstruační potřeby je často částka, kterou prostě k dispozici nemají.

Kalíšek není univerzální řešení

Naše klientky nejčastěji používají tampony a vložky. U kalíšků se mnoho lidí obává, že je nezvládnou používat, i když se to klientům snažíme vysvětlovat. U menstruačních houbiček je pro ženy lákavé, že s nimi mohou mít pohlavní styk, a nemusejí tak v době menstruace odmítat sexuální kontakt. Zejména v sexbyznysu je to hlavní argument, proč se klientky o tuto variantu zajímají. Houbičky jsou ale jen jednorázové, relativně drahé a v běžných obchodech málo dostupné. Objednáváme je ze specializovaných e-shopů, pro ženy bez přístřeší nebo ve finanční nouzi je to varianta, která je pro ně vlastními silami jen velmi těžko dostupná. 

Některé ženy, které nemají k dispozici dostatek vhodných pomůcek, zachytávají menstruační krev různými alternativními způsoby. Podle naší zkušenosti o tom ale většinou vůbec nemluví, nebo jen velmi málo. Důvodem je velmi pravděpodobně to, že se stydí. U dívek je nedostatek menstruačních pomůcek i důvodem k absenci ve škole. Stud, pocit nepochopení nebo odmítání jsou pro dospívající i dospělou ženu velice nekomfortní, zvláště pokud nemá možnost svou situaci změnit. 

Menstruační chudoba je reálný problém, i když nejste na ulici

U žen bez střechy nad hlavou je mnohdy bolestnou zkušeností i nedostatečný přístup ke sprchám. Ten může být omezen přísnými pravidly sociálních služeb nebo nutností za ně ve veřejných zařízeních platit. Tyto ženy se tak nemohou mýt tak často, jak by chtěly a potřebovaly. Nedostatečná hygiena často není jejich svobodnou volbou. Proto jsme rádi, když máme z potravinové banky k dispozici alespoň vlhčené ubrousky a ty pak ženám rozdáváme.

Takto však můžeme pomoci jen těm, které jsou klientkami sociálních služeb, a to ještě ne vždy v dostatečném množství. Zdaleka nemůžeme pokrýt potřeby všech. Když se pohybujeme v lokalitách s vysokou mírou chudoby – typicky jsou to ubytovny – a bavíme se s obyvatelkami, vidíme, že nedostatek menstruačních pomůcek je pro ně opravdu velké téma. I když některé z těchto žen nejsou našimi klientkami, snažíme se pomoct i jim.

O menstruaci mohou mluvit i muži

V naší společnosti dnes bohužel stále není normalizované mluvit o menstruaci otevřeně. Pro klientky je někdy příjemnější mluvit o tomto tématu se ženou než s muži. Máme mezi kolegy i muže a někdy je pro ženy naopak zcela nový zážitek, když se mohou bezpečně bavit o menstruaci i s mužem. Pro ženy, které žijí v nedostatku, závisí na dostupnosti menstruačních potřeb nejen jejich hygiena, ale i větší sebejistota při komunikaci jejich potřeb v běžném životě. Vstřícnost a pochopení jsou totiž důležité při jakékoliv diskuzi. Řada reakcí na skotské řešení problému menstruační chudoby však měla k otevřenosti a pochopení bohužel dost daleko.

Autorka pracuje jako vedoucí Terénního programu Ulice ve Spolku Ulice Plzeň.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 11 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Lucka | 29. 8. 2022 22:22

Asi proto, ze když si nevycistis zuby nebo neumyjes ruce, můžeš jít normálně mezi lidi? Myslis, ze žena, která při menstruaci nemůže použit vložku ani jinou pomůcku, by tak vůbec vylezla na ulici? Vždyť by měla za chvíli kalhoty prosakle krvi až kdoví kam?? to jako je v pohodě? S tím si pak má někam sednout nebo jít třeba do obchodu, MHD, kamkoliv?

+9
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Alinkala | 29. 8. 2022 23:09

To je zase blbost. Neustále svádíme své problémy na jiné a na vnější okolnosti. Je tolik organizací a tolik možností. Nepochopení, stud? Neznám nikoho, kdo TO stejně jako tělo ženy nenávidí víc než já. Odpor k vlastnímu tělu a nenávist k přírodě a k tomu být ženou mi nikdy nebyla omluvou absence ve škole, mě osobně. Chudoba? Nyní si kupuji vložky za 1,90 až 2,70 za kus dle akce v balení po 10 až 15. Jsou obyčejné, ale je odpad už od výroby. Není to třeba o prioritách? Zase se hledá chudáctví, kde není. Být ženou je zrůdnost, ale snažit se to popřít a vytvořit ze sebe zrůdu je horší. A hrát si na chudinky je ubohost, která popírá všechnu bolest a krutost přirozenosti, které musíme jako ženy snést.

-3
Reagovat