Devítidenní festival Malá inventura nabídne rozsáhlou přehlídku nového divadla

DivadloFestival
Pozvánka
Spolupráce
Redakce Heroine
| 3. 2. 2022 | 900
Devítidenní festival Malá inventura nabídne rozsáhlou přehlídku nového divadla
Foto: Malá inventura

Nedostali jste se loni do divadla? Nedivíme se. Festival Malá inventura je retrospektivou nejvýraznějších premiér uplynulého roku v oblasti nového divadla, představí tvorbu špičkových divadelních souborů a umělců.

Letošní 20. ročník festivalu nového divadla Malá inventura se uskuteční od 18. do 26. 2. 2022 v Praze. Přehlídka 33 divadelních událostí na 18 festivalových scénách - v La Fabrice, ve Studiu Hrdinů, Alfredu ve dvoře, MeetFactory, Studiu ALTA a mnoho dalších, představí to nejlepší z loňského roku. Diváci se mohou těšit třeba na známou performerku Miřenku Čechovou a její inscenaci Baletky (Palác Akropolis, 24. února 2022) nebo Adama Pavlovčina, vítěze letošní pěvecké soutěže SuperStar, který se v rámci Malé inventury představí v inscenaci Ostrov! (Divadlo X10, 22. února 2022).

Umělecká scéna neustále prochází vývojem, postupnými proměnami i zlomy a festival Malá inventura na to reaguje. Je centrem živého networkingu divadelních organizací a profesionálů, uměleckých skupin, performerů i širší odborné veřejnosti. V rámci programové sekce ARTS SERVICE & NETWORKING se objeví osvědčené i inovované formáty, které podporují setkávání a přináší sdílení nápadů a idejí. 


Neoddělitelnou součástí festivalu jsou akce pro odbornou i laickou veřejnost, diskuse a networking. Foto: Malá inventura


Pro profesionály i širokou veřejnost

Festival zahájí slavnostní předávání cen Česká divadelní DNA v La Fabrice. Udílení cen probíhá každé dva roky a je projevem úcty osobnostem, jež mimořádným způsobem přispívají k rozvoji nového divadla. Iniciátorem cen je neziskovka Nová síť, která ve spolupráci s členy Českého kulturního networku Nová síť vybírá nominované i laureáty a předává celkem pět cen: tři ceny za výjimečný počin na poli nového divadla, jednu za mimořádný dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla a jednu za mimořádnou podporu a prezentaci české kultury v zahraničí.

Autorka Baletek píše pro časopis Heroine

Na coveru nové Heroine najdete Miřenku Čechovou. Autorka oceňované knihy Baletky a divadelního představení na její motivy, které bude brzy k vidění v Paláci Akropolis, píše pro Heroine o divadle a tvorbě, ale i o krizích, které formovaly její život: o čase, nad kterým nemáme moc, o mateřství jako ztrátě ega, o ubíjející všednosti…

Podívejte se na nové číslo časopisu Heroine

Pro veřejnost je zajímavý především bohatý program. Umělecký ředitel Petr Pola společně s konzultantkami a kurátorkami festivalu Petrou Tejnorovou a Karolinou Plickovou letos do programu vybrali divadelní události, které reprezentují, co může být na současné nezávislé scéně vnímáno jako nové. „Jako hlavní klíč výběru jsme si stanovili otázku, zda dané představení skutečně potřebuje individualitu svého diváka a zda diváctví vnímá jako svou organickou součást, zajímaly nás přitom různé formáty těchto setkání s diváky a různé časovosti, v nichž se odehrávají. Věříme, že tento výběr prezentuje performativní události, které nás potřebují.

Pořadatelkou festivalu je Nová síť

Nová síť je servisní organizace, která podporuje živé umění a otevřenou kulturu. Aktivně vytváří příležitosti pro spolupráci mezi regiony, Prahou i zahraničím, posiluje komunikaci mezi jednotlivými aktéry kulturního života a veřejnou správou, usiluje o decentralizaci, rozvoj a kultivaci občanské společnosti v ČR. Nová síť zaplňuje mezeru mezi státní správou, příspěvkovými organizacemi a jednotlivými aktéry kulturního života.

www.malainventur.cz
www.novasit.cz

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze