Šaty z odpadků a zvýrazněné tvary těl. Nejzajímavější inspirace z pražského týdne módy na příští rok

Fashion Week
GalerieMódaTrend
Ada Bartlová
| 16. 9. 2022 | 8 komentářů | 4 736
Šaty z odpadků a zvýrazněné tvary těl. Nejzajímavější inspirace z pražského týdne módy na příští rok
Zdroj: Shutterstock

Módní týdny jsou opět v plném proudu. Ten pražský už je za námi. Čeští a slovenští návrháři a návrhářky představili svou tvorbu na příští jaro a léto. A jaké trendy byly k vidění mezi diváky?

Pražský módní týden – Mercedes-Benz Prague Fashion Week – se koná dvakrát do roka, obvykle v září a v březnu nebo dubnu. Přehlídky zde mají ti nejlepší čeští a slovenští návrháři jako Liběna Rochová nebo Jakub Polanka, ale i vycházející hvězdy a módní školy. Letos bylo mnohem méně přehlídek než v předchozích ročnících, přesto tento týden představil zajímavé modely, ve kterých hrají prim udržitelné materiály či inspirace z legendárních filmů.

Dominika Kozáková

Dominika Kozáková navrhuje nápadné, barevné kusy. Začínala jako návrhářka divadelních kostýmů, pak zjistila, že ji víc baví móda, která se nebude nosit jen na jevišti – ale i dnes obléká hudebníky nebo navrhuje pro film. V nové kolekci využila udržitelné materiály (recyklovaný plast, látky z deadstocku), pleteniny a své vlastní autorské potisky.

Tomáš Němec

Tomáš Němec je jeden z nových módních talentů. Na jaře vyhrál soutěž, kterou pro mladé návrháře v rámci MBPFW pořádá obchodní dům Van Graaf. Nyní představil kolekci inspirovanou filmem Dáma na kolejích: modelky v korzetových šatech připomínají figuríny, na nichž si hrdinka filmu prohlíží šaty, brýle s výraznými obroučkami jako by vypadly ze šedesátých let.

Tobias Equipment

Tobias Schubert pro svou značku navrhuje oblečení, které by perfektně zapadlo do městské fantasy z nedaleké budoucnosti. Používá sportovní materiály, výrazné grafické potisky, tvary, které zvýrazňují lidské tělo nebo jej halí jako futuristické brnění.

Jakub Polanka

Jakub Polanka je už zavedené jméno nejen na naší, ale i světové módní scéně. Jeho kolekce Storm Comes (Ticho před bouří) nabídla modely ve všech odstínech bouřkově černé a šedé, doplněné Polankovou oblíbenou kobaltovou modří.

Vanda Janda

Vanda Janda kdysi začínala jako módní blogerka, nebo spíš módní provokatérka, která se nebojí nosit opravdu výrazné modely. A nebojí se jich ani v roli návrhářky. Nová přehlídka přinesla, jako obvykle, mix hravých, elegantních, nevinných i provokativních prvků.

Liběna Rochová

Módní týden uzavřela přehlídka Liběny Rochové, jedné z našich nejznámějších návrhářek a vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na pražské UMPRUM. Na molu se sešly barevné oversize kostýmy, rozevláté vrstvy průsvitných látek i oděvy, které svými měkce splývajícími tvary krásně lichotily postavě.

Módní školy

Mezi mé nejoblíbenější vždycky patří přehlídky studentů návrhářství, protože ti pokaždé přijdou s něčím zajímavým a experimentálním. Letos předváděly tři školy, Technická univerzita v Liberci, UMPRUM a Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně. Všechny modely si můžete prohlédnout na webu MBPFW, mně se líbily třeba šaty značky Naiad, kterou tvoří Žofie Soldánová z Ateliéru designu oděvu na UTB. Zaujaly mě kombinací barev, výrazným vzorem, který vypadá, jako by je někdo vytvořil velkým štětcem, a zdánlivě ledabylými řasenými prvky.

Styloví diváci

Návštěvníci fashion weeků nejsou jen tak nějaké křoví. Módní týden je pro mnohé příležitostí obléknout si ty nejžhavější trendy a dotvořit atmosféru. Dovoleno je vše.

Na MBPFW se přijel podívat známý influencer Mark Bryan. Samozřejmě v sukni a lodičkách. Mark málokdy nosí něco jiného.

Youtuber Zachy – Lukáš Zachara – to pojal podobně, jen o hodně výrazněji. 

Lenka Madlenová neboli Stylemon, majitelka nejbarevnějšího instagramového účtu, jaký znám, v šatech od Lay Sedlákové:

Miss Karolína Mališová v trendy žhavé růžové:

Influencerka Michaela Petrečková v barvách od české návrhářky Soni Fefkové:

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

antifeminista | 17. 9. 2022 11:45

Nemáte občas taky ten pocit, že nicotné příspěvky těchto "progresivistů" ve skutečnosti nepřispívají ke zlepšení tohoto světa, ale k jeho pádu?

Nejdříve tu máme borca borcovatého, který kritizuje fanoušky díla, mající pocit, že je to dílo ničeno, a vydává se za velkého fanouška fantasy, a přitom to dílo zcela očividně nečetl, protože se o tom díle dozvěděl teprve v souvislosti s kritizovaným seriálem.

Pak tu máme tyto lidi, kteří navrhují zcela postradatelné věci, ale protože přitom používají recyklované materiály, mají pocit, kdovíjak nepomáhají matičce Zemi, čímž dávají zcela otevřeně najevo, že nerozumí současným ekologickým problémům a drahá matička Země je jim ve skutečnosti úplně v konečníku, stejně jako lidem, kteří pak na ně svými články pějou ódy., že jo, Ádo Bartlová?

+5
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pavel Křížek | 17. 9. 2022 13:35

No tak použít v dnešní době slovo "futuristický" k popisu oblečení, jehož autor zcela očividně vykradl inspiraci ze třicet let starého animáku Jetsonovi, mi nepřijde moc patřičné.

Stejně tak je ale zcela nepatřičné i slovo "praktické" a také pár dalších pozitivně citově laděných slov, když se na ty fotky dívám.

-1
Reagovat