Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

GALERIE. Ada z Módního pekla představuje nejstylovější pánskou módu

GalerieMóda
Ada Bartlová
| 15. 4. 2022 | 8 komentářů | 4 193
GALERIE. Ada z Módního pekla představuje nejstylovější pánskou módu
Rapper Lil Nas X Lil Nas X na předávání BET Awards 2021. Foto: Profimedia

V dnešní galerii najdete jarní inspiraci pro muže: klasicky elegantní, streetovou i výstředně barevnou. Pánská móda sice na první pohled vypadá nudněji než dámská, ale muži, kteří se nechtějí oblékat jednotvárně, dnes mají spoustu zajímavých možností.

Klasiku pojatou jako nedbalou eleganci nejlépe umějí Italové, třeba Niccolò Cesari. Ať už má na sobě oblek, svetr nebo teplákovku, vždycky je to stylové a nikdy to není úplně perfektní – přesně v duchu sprezzatury, prastarého umění vypadat dobře, ale zcela nenuceně.


Italové se nebojí barev a běžně míchají neutrální odstíny s výraznými: červenou, sytě modrou, žlutou, zelenou, v létě klidně i pastelovými barvami. Přitom to nepůsobí nijak přeplácaně. Tajně doufám, že se výrazné barvy v pánském oblečení rozšíří i u nás!


Výrazně barevný styl a nápadné vzory nejsou pro každého a jejich nošení je částečně podmíněno i kulturně (evropští muži se také až do 18. století oblékali nápadněji, ale pak přišla móda dandyů, kteří pestré oblečení odmítli – a „západní“ pánský styl to ovlivňuje dodnes). Lionel Horugavye, který si na Instagramu říká Lionel Big, si potrpí na stylové obleky, barevné boty i pestrou volnočasovou módu; a navíc dokazuje, že ani silná nadváha nemusí být milovníkovi módy překážkou.


Taky klasika, ale úplně jinak: holandský bloger Pasquinel nosí styl, který by se dal nejspíš nazvat hipsterskou sprezzaturou. Některé jeho kombinace vypadají, jako by jeden kus vybral ze skříně mladšímu bratrovi, druhý dědečkovi a třetí koupil ve značkovém obchodě, ale vždycky to má své hravé kouzlo. Jestli vybraná fotka není zrovna váš šálek kávy, projděte si jeho Instagram: má na něm stovky outfitů včetně úplně „normálních“.


„Něco na sebe hodím a jdu“, tentokrát po japonsku. Střet západu a východu je v Japonsku, včetně tamní módy, téma od chvíle, kdy Japonsko otevřelo hranice a obě kultury se skutečně fyzicky potkaly. Mísení vlivů je vidět nejen v kolekcích slavných japonských návrhářů, ale i na ulicích. Některé outfity Kenty Takahashiho jsou do Česka rozhodně nepřenositelné, jiné se neliší od univerzálního street stylu.


Outfit „do města“ může být barevně neutrální a sestavený z běžných kusů jako džíny, tričko a kabát, a přitom nemusí být nuda. Trik je většinou v doplňcích – a také ve schopnosti nebrat se moc vážně.


Nick Wooster nemůže ve výčtu stylových mužů chybět. Celý život pracuje v oboru pánské módy, v současné době hlavně jako konzultant pro módní značky a jako influencer. Někdy se obléká úplně obyčejně, někdy jako příkladná oběť módy do křiklavých značkových kusů.


Jidenna je známý hlavně svým typickým dandy stylem (doporučuji videoklip Classic Man), ale také tím, že do něj přimíchává západoafrické vlivy, jeho rodiče totiž pocházejí z Nigérie.


Olly Alexander, muzikant a hvězda seriálu Byl by to hřích, patří mezi muže, které neutrální styl nebaví. Kamkoli přijde, je středem pozornosti v barvách, nápadných vzorech nebo třeba v sukni. Nejzajímavější kreace si obvykle bere na svá hudební vystoupení.


Mezi nejnápadnější vyznavače pestrého stylu patří rapper Lil Nas X. Na minulý Met Gala přišel ve zlatém brnění, na ceny Grammy v bílém kostýmu ozdobeném perlami a výšivkami. Nosí boty s vysokými podpatky, šperky, sukně a svítivé barvy. Lil Nas X není inspirace pro průměrného muže, patří mezi bořiče stereotypů, které móda a s ní i celá společnost také potřebuje.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Queer and proud
  „Vadí mi debaty o tom, že jen proto, koho miluju, nejsem dost,“ říká novinářka Bára Šichanová. Shrnuje tak jednou větou fakt, že queer lidé nemají v Česku rovné podmínky. Na našem speciálním queer čísle se autorsky i koncepčně podílely osobnosti, které si díky svému společenskému postavení mohou dovolit být queer and proud. O tom, že láska je jen jedna a je duhová, si s nimi povídala publicistka Jana Patočková.
 • Podcast, který mi změnil manželství
  Šimrání je pořad o sexu, ve kterém se bez okolků mluví o všem, co dospělé ženy i muže zajímá. O vášních, (ne)naplněných touhách, úchylkách, netradičních praktikách, nevěře. Jeho autorka Markéta má zvláštní dar – umí nabídnout bezpečný prostor, ve kterém nikdo nikoho nesoudí. Přečtěte si, jak podcast proměnil její manželství a jak může změnit i vaše vztahy. K lepšímu.
 • Tenhle svět není pro ženský!
  A důkazů je čím dál víc. Všechny je shromáždila novinářka Caroline Criado Perez ve své knize Neviditelné ženy. Kamil Fila knihu přečetl a píše: „Věda postavená na datech, respektive těch opravdu velkých datech, nám dává jasné zprávy – zvýhodnění mužů oproti ženám je patrné na všech myslitelných úrovních a vypadá to, že se dokonce zvyšuje. Co s tím proboha budeme dělat?“
 • Lekce partnerské komunikace
  Nedořešené konflikty se řetězí. Ve vzduchu zůstávají viset křivdy. V denním provozu si toho nejdřív možná ani nevšimnete, ale když se ve vztahu začne místo porozumění rozpínat podivná nepohoda, je nejvyšší čas zbystřit. Psycholožka Eliška Kodyšová ví, jak zachránit vztah pomocí komunikace. A naučí to i vás.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 15. 4. 2022 23:49

Citace - B / 15. 4. 2022 21:43

tady je nejspíš samej boomer.


Náhodou, my boomeři udáváme trendy. Podívej se kolik lidí mě v módě napodobuje - džíny, tričko, v zimě fleecová mikina, sportovní boty :D

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 15. 4. 2022 21:43

Nějak mi tu chybí ti, co módu teď ovlivňují asi nejvíc- K-popové chlapecké skupiny. Ale je fakt, že ti ovlivňují spíš mladší ročníky atady je nejspíš samej boomer. :P
Každopádně ti kluci nosí běžně třeba i krajky, výrazné či pastelové barvy, průstřihy na zádech, i různé sukně, různě se líčí a barví vlasy atd. a to nejen na podiu, ale pořád, protože zejména skupiny čtvrté generace zároveň fungují i jako influenceři a youtubeři.

-1
Reagovat