GALERIE. Ada z Módního pekla představuje nejstylovější pánskou módu

GalerieMóda
Ada Bartlová
| 15. 4. 2022 | 8 komentářů | 3 171
GALERIE. Ada z Módního pekla představuje nejstylovější pánskou módu
Rapper Lil Nas X Lil Nas X na předávání BET Awards 2021. Foto: Profimedia

V dnešní galerii najdete jarní inspiraci pro muže: klasicky elegantní, streetovou i výstředně barevnou. Pánská móda sice na první pohled vypadá nudněji než dámská, ale muži, kteří se nechtějí oblékat jednotvárně, dnes mají spoustu zajímavých možností.

Klasiku pojatou jako nedbalou eleganci nejlépe umějí Italové, třeba Niccolò Cesari. Ať už má na sobě oblek, svetr nebo teplákovku, vždycky je to stylové a nikdy to není úplně perfektní – přesně v duchu sprezzatury, prastarého umění vypadat dobře, ale zcela nenuceně.


Italové se nebojí barev a běžně míchají neutrální odstíny s výraznými: červenou, sytě modrou, žlutou, zelenou, v létě klidně i pastelovými barvami. Přitom to nepůsobí nijak přeplácaně. Tajně doufám, že se výrazné barvy v pánském oblečení rozšíří i u nás!


Výrazně barevný styl a nápadné vzory nejsou pro každého a jejich nošení je částečně podmíněno i kulturně (evropští muži se také až do 18. století oblékali nápadněji, ale pak přišla móda dandyů, kteří pestré oblečení odmítli – a „západní“ pánský styl to ovlivňuje dodnes). Lionel Horugavye, který si na Instagramu říká Lionel Big, si potrpí na stylové obleky, barevné boty i pestrou volnočasovou módu; a navíc dokazuje, že ani silná nadváha nemusí být milovníkovi módy překážkou.


Taky klasika, ale úplně jinak: holandský bloger Pasquinel nosí styl, který by se dal nejspíš nazvat hipsterskou sprezzaturou. Některé jeho kombinace vypadají, jako by jeden kus vybral ze skříně mladšímu bratrovi, druhý dědečkovi a třetí koupil ve značkovém obchodě, ale vždycky to má své hravé kouzlo. Jestli vybraná fotka není zrovna váš šálek kávy, projděte si jeho Instagram: má na něm stovky outfitů včetně úplně „normálních“.


„Něco na sebe hodím a jdu“, tentokrát po japonsku. Střet západu a východu je v Japonsku, včetně tamní módy, téma od chvíle, kdy Japonsko otevřelo hranice a obě kultury se skutečně fyzicky potkaly. Mísení vlivů je vidět nejen v kolekcích slavných japonských návrhářů, ale i na ulicích. Některé outfity Kenty Takahashiho jsou do Česka rozhodně nepřenositelné, jiné se neliší od univerzálního street stylu.


Outfit „do města“ může být barevně neutrální a sestavený z běžných kusů jako džíny, tričko a kabát, a přitom nemusí být nuda. Trik je většinou v doplňcích – a také ve schopnosti nebrat se moc vážně.


Nick Wooster nemůže ve výčtu stylových mužů chybět. Celý život pracuje v oboru pánské módy, v současné době hlavně jako konzultant pro módní značky a jako influencer. Někdy se obléká úplně obyčejně, někdy jako příkladná oběť módy do křiklavých značkových kusů.


Jidenna je známý hlavně svým typickým dandy stylem (doporučuji videoklip Classic Man), ale také tím, že do něj přimíchává západoafrické vlivy, jeho rodiče totiž pocházejí z Nigérie.


Olly Alexander, muzikant a hvězda seriálu Byl by to hřích, patří mezi muže, které neutrální styl nebaví. Kamkoli přijde, je středem pozornosti v barvách, nápadných vzorech nebo třeba v sukni. Nejzajímavější kreace si obvykle bere na svá hudební vystoupení.


Mezi nejnápadnější vyznavače pestrého stylu patří rapper Lil Nas X. Na minulý Met Gala přišel ve zlatém brnění, na ceny Grammy v bílém kostýmu ozdobeném perlami a výšivkami. Nosí boty s vysokými podpatky, šperky, sukně a svítivé barvy. Lil Nas X není inspirace pro průměrného muže, patří mezi bořiče stereotypů, které móda a s ní i celá společnost také potřebuje.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • PRVNÍ MUŽ NA TITULCE HEROINE Lukáš Houdek je muž mnoha talentů a zájmů. Aktivista, novinář, vedoucí projektu HateFree Culture, světoběžník i humanitární pracovník. Jako výrazného umělce, který dokáže svými projekty tnout do živého a naštvat spoustu lidí, ho představuje polský spisovatel Mariusz Szczygieł. „Mám takové pravidlo: nikdy nikomu neříkám, že má hrozné názory. Lidi neodsuzuju, nestavím je na pranýř. To totiž nikdy nefunguje,“ říká Lukáš Houdek. Prvním mužem na obálce Heroine nemohl být nikdo jiný!
  • ACH TI MUŽI! Nové číslo časopisu Heroine je tentokrát hodně o mužích a od mužů. Říká se, že přišli o své tradiční role a nové teď horko těžko hledají, což s sebou nese spoustu mrzutostí. A tak jsme si chtěli na onu pověstnou „mužskou krizi“ posvítit. Co to vůbec je? Kdo za ni může? A kde je svět ještě v pořádku? Dali jsme mužům možnost mluvit o tom, co je trápí a čeho se děsí.
  • LIBUŠE JARCOVJÁKOVÁ Její černobílé, často neostré, emotivní a obnažené snímky jdou na dřeň. Fotí už od šedesátých let, její tvorba byla ale téměř neznámá až do výstavy v Arles v roce 2019. Tu pak deník The Guardian vyhlásil nejlepší výstavou roku a z Jarcovjákové byla rázem světová senzace. S Marikou Pecháčkovou si v intimním rozhovoru povídala o bolesti nohou, o vztazích s muži i ženami, a hlavně o focení. „Já věděla, že to nikdo neuvidí, tak jsem byla absolutně bez cenzury. Pak se posunulo vnímání toho, co je přípustné pro svět umění. Miluju fotografickou chybu; když se objeví, vítám ji.“
  • BOŽÍ VODA Taky milujete přírodní nápoje jako kombucha, kvašené tibi limonády nebo domácí zázvorové pivo? Pak prostě nesmíte vynechat ani březovou mízu. Čepovaná přímo ze stromu chutná jako osvěžující, mírně nasládlá pramenitá voda. Když ale vyzrává v lahvích obohacená o trnky, višně, květy růží nebo třeba kopřivy, můžete se těšit na chuťový koncert. A prý má téměř zázračné účinky!

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 15. 4. 2022 23:49

Citace - B / 15. 4. 2022 21:43

tady je nejspíš samej boomer.


Náhodou, my boomeři udáváme trendy. Podívej se kolik lidí mě v módě napodobuje - džíny, tričko, v zimě fleecová mikina, sportovní boty :D

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 15. 4. 2022 21:43

Nějak mi tu chybí ti, co módu teď ovlivňují asi nejvíc- K-popové chlapecké skupiny. Ale je fakt, že ti ovlivňují spíš mladší ročníky atady je nejspíš samej boomer. :P
Každopádně ti kluci nosí běžně třeba i krajky, výrazné či pastelové barvy, průstřihy na zádech, i různé sukně, různě se líčí a barví vlasy atd. a to nejen na podiu, ale pořád, protože zejména skupiny čtvrté generace zároveň fungují i jako influenceři a youtubeři.

-1
Reagovat