GALERIE. Ada z Módního pekla představuje nejstylovější pánskou módu

GalerieMóda
Ada Bartlová
| 15. 4. 2022 | 8 komentářů | 4 051
GALERIE. Ada z Módního pekla představuje nejstylovější pánskou módu
Rapper Lil Nas X Lil Nas X na předávání BET Awards 2021. Foto: Profimedia

V dnešní galerii najdete jarní inspiraci pro muže: klasicky elegantní, streetovou i výstředně barevnou. Pánská móda sice na první pohled vypadá nudněji než dámská, ale muži, kteří se nechtějí oblékat jednotvárně, dnes mají spoustu zajímavých možností.

Klasiku pojatou jako nedbalou eleganci nejlépe umějí Italové, třeba Niccolò Cesari. Ať už má na sobě oblek, svetr nebo teplákovku, vždycky je to stylové a nikdy to není úplně perfektní – přesně v duchu sprezzatury, prastarého umění vypadat dobře, ale zcela nenuceně.


Italové se nebojí barev a běžně míchají neutrální odstíny s výraznými: červenou, sytě modrou, žlutou, zelenou, v létě klidně i pastelovými barvami. Přitom to nepůsobí nijak přeplácaně. Tajně doufám, že se výrazné barvy v pánském oblečení rozšíří i u nás!


Výrazně barevný styl a nápadné vzory nejsou pro každého a jejich nošení je částečně podmíněno i kulturně (evropští muži se také až do 18. století oblékali nápadněji, ale pak přišla móda dandyů, kteří pestré oblečení odmítli – a „západní“ pánský styl to ovlivňuje dodnes). Lionel Horugavye, který si na Instagramu říká Lionel Big, si potrpí na stylové obleky, barevné boty i pestrou volnočasovou módu; a navíc dokazuje, že ani silná nadváha nemusí být milovníkovi módy překážkou.


Taky klasika, ale úplně jinak: holandský bloger Pasquinel nosí styl, který by se dal nejspíš nazvat hipsterskou sprezzaturou. Některé jeho kombinace vypadají, jako by jeden kus vybral ze skříně mladšímu bratrovi, druhý dědečkovi a třetí koupil ve značkovém obchodě, ale vždycky to má své hravé kouzlo. Jestli vybraná fotka není zrovna váš šálek kávy, projděte si jeho Instagram: má na něm stovky outfitů včetně úplně „normálních“.


„Něco na sebe hodím a jdu“, tentokrát po japonsku. Střet západu a východu je v Japonsku, včetně tamní módy, téma od chvíle, kdy Japonsko otevřelo hranice a obě kultury se skutečně fyzicky potkaly. Mísení vlivů je vidět nejen v kolekcích slavných japonských návrhářů, ale i na ulicích. Některé outfity Kenty Takahashiho jsou do Česka rozhodně nepřenositelné, jiné se neliší od univerzálního street stylu.


Outfit „do města“ může být barevně neutrální a sestavený z běžných kusů jako džíny, tričko a kabát, a přitom nemusí být nuda. Trik je většinou v doplňcích – a také ve schopnosti nebrat se moc vážně.


Nick Wooster nemůže ve výčtu stylových mužů chybět. Celý život pracuje v oboru pánské módy, v současné době hlavně jako konzultant pro módní značky a jako influencer. Někdy se obléká úplně obyčejně, někdy jako příkladná oběť módy do křiklavých značkových kusů.


Jidenna je známý hlavně svým typickým dandy stylem (doporučuji videoklip Classic Man), ale také tím, že do něj přimíchává západoafrické vlivy, jeho rodiče totiž pocházejí z Nigérie.


Olly Alexander, muzikant a hvězda seriálu Byl by to hřích, patří mezi muže, které neutrální styl nebaví. Kamkoli přijde, je středem pozornosti v barvách, nápadných vzorech nebo třeba v sukni. Nejzajímavější kreace si obvykle bere na svá hudební vystoupení.


Mezi nejnápadnější vyznavače pestrého stylu patří rapper Lil Nas X. Na minulý Met Gala přišel ve zlatém brnění, na ceny Grammy v bílém kostýmu ozdobeném perlami a výšivkami. Nosí boty s vysokými podpatky, šperky, sukně a svítivé barvy. Lil Nas X není inspirace pro průměrného muže, patří mezi bořiče stereotypů, které móda a s ní i celá společnost také potřebuje.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 15. 4. 2022 23:49

Citace - B / 15. 4. 2022 21:43

tady je nejspíš samej boomer.


Náhodou, my boomeři udáváme trendy. Podívej se kolik lidí mě v módě napodobuje - džíny, tričko, v zimě fleecová mikina, sportovní boty :D

+1
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 15. 4. 2022 21:43

Nějak mi tu chybí ti, co módu teď ovlivňují asi nejvíc- K-popové chlapecké skupiny. Ale je fakt, že ti ovlivňují spíš mladší ročníky atady je nejspíš samej boomer. :P
Každopádně ti kluci nosí běžně třeba i krajky, výrazné či pastelové barvy, průstřihy na zádech, i různé sukně, různě se líčí a barví vlasy atd. a to nejen na podiu, ale pořád, protože zejména skupiny čtvrté generace zároveň fungují i jako influenceři a youtubeři.

-1
Reagovat