GALERIE: Ada z Módního pekla vybírá české a slovenské návrháře, které byste měli znát

GalerieMóda
Ada Bartlová
| 25. 3. 2022 | 5 209
GALERIE: Ada z Módního pekla vybírá české a slovenské návrháře, které byste měli znát
Kabát z dílny Lay Sedlákové, kolekce podzim/zima 2021. Zdroj: notjustalabel.com

V Česku působí spousta skvělých módních návrhářů. Někteří jsou slavní u nás i ve světě, o některých se tolik neví. Vybrala jsem desítku svých oblíbených, které se vyplatí sledovat.

Zuzana Kubíčková

Zuzana Kubíčková má skvělé nápady a cit pro rafinovaný luxus. Vyzná se ve střizích (kéž by to bylo u všech návrhářů pravidlem), používá kvalitní a často neobvyklé látky, ráda pracuje s krajkou a průsvitnými vrstvami. Její modely si často vybírají celebrity na plesy a slavnostní události.


Naniche

Mnoho českých návrhářů má rádo minimalismus, ale Natalie Dufková, která navrhuje pod značkou Naniche, si na něj nepotrpí. Její modely jsou výrazné, barevné, ozvláštněné originálním potiskem nebo neobvyklými materiály. Zatím poslední kolekce Naniche je plná rozevlátého hedvábí.


Zoltán Tóth

Slovenský návrhář, který vystudoval v Česku a zkušenosti sbíral v zahraničí, má oko nejen na barvy a barevné kombinace, ale hlavně na tvary. Sám nazývá módu „mikroarchitekturou“, která dotváří lidské tělo, a s látkami zachází jako se sochařským materiálem.


Pavol Dendis

Pavol Dendis vždycky raději tvořil pro muže, ale jeho barevně neutrální (s výjimkou občasného barevného akcentu výhradně černé a bílé), volně střižené oblečení si oblíbily i ženy. Jeho styl se bude líbit milovníkům a milovnicím moderního japonského minimalismu a unisexového pohodlí.


Denisa Dovala

Denisa Dovalová ráda navrhuje jak běžně nositelnou módu, tak umělecky pojaté kreace. Najdete u ní pohodlné šaty nebo mikinu s originálním prvkem (například potiskem), ale i ručně zdobené šaty z vrstev tylu.


Lay Sedláková

Lay Sedláková patří k návrhářkám, které se rozhodly věnovat jedné věci, ale zato důkladně. V jejím případě jde o pláště – trenčkoty, jaké jinde nenajdete. Do nejmenších detailů vypracované trenčkoty s originálními potisky, které se pravidelně mění, návrhářka občas doplní menší kolekcí dalších oděvů.


tIQe

Petra Balvínová, která tvoří pod značkou tIQe, už je stálice naší módní scény. Každý rok představuje novou kolekci a zaměřuje se na nositelné modely, ve kterých můžete vyrazit tak, jak jste je viděly na přehlídce. Neznamená to, že by byly jednoduché nebo nudné – vždycky na nich najdete něco zajímavého, ať už je to výrazná barva nebo střihový detail.


Nehera

Historie značky Nehera – dříve sídlila v Prostějově, dnes má slovenského majitele a sídlo v Bratislavě – sahá do 30. let minulého století. Ve své moderní podobě je to světoznámá značka, která své kolekce představuje v rámci pařížského fashion weeku. Jejím poznávacím znamením jsou neutrální barvy, častá inspirace pánskými střihy a pečlivé vypracování.


Verchia

Značka Verchia se specializuje na svatební šaty, navržené a ušité na míru, ale najdete u ní i běžně nositelné oblečení – třeba jednoduché hedvábné nebo bavlněné šaty. Jestli se vám její móda líbí, pohlídejte si limitované kolekce s výjimečnými kousky.


Leeda

Lucie Kutálková navrhuje už od roku 2003 a patří mezi zavedené návrhářky, které mají mezi zákaznicemi nejednu českou i zahraniční celebritu. Na jejích kolekcích je vidět, že má ráda minimalismus, ale nedrží se ho nijak ortodoxně. Skoro vždycky u ní najdete originální potisky, výrazné barvy a zajímavě jednoduché nebo naopak propracované střihy.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze