Barva jako ze sušených brouků. Odstínem roku je magenta, podívejte se, jak se dá nosit

11. prosinec 2022
14 916

Firma Pantone právě vyhlásila barvu roku 2023: je jí magenta, sytá růžově červená barva. Má evokovat sílu, odvahu a kreativitu. Mezi módními trendy se už nějakou dobu objevuje, teď bychom ovšem měli zažít přímo růžovou tsunami.

Foto: Barvou roku 2023 podle Pantone je magenta. Shutterstock

Co je vůbec barva roku Pantone a proč je kolem ní takové haló? Pantone je americká firma, která vypracovala barevný systém, jenž se stal standardem v grafickém designu, tisku a dalších oborech (včetně produktového a módního designu). Díky tomuto standardu se všechny součásti výrobního řetězce – ilustrátor, grafik a tiskař, nebo třeba módní návrhář a textilní továrna – snadno domluví na jednotných barvách.

Barvu roku firma vyhlašuje od roku 2000. Nejde přitom o pokus diktovat trend, ale spíš o výsledek analýzy stávajících trendů a snahu předpovědět jejich další směřování – ačkoli pro Pantone je to samozřejmě i marketingový nástroj a propagace.

Barvou loňského roku byla Very Peri, modrofialový odstín inspirovaný květem barvínku. Letos je to Viva Magenta, výrazná růžovočervená barva podobná košenile. Podle zástupců firmy Pantone má evokovat sílu, odvahu a kreativitu.

Košenila nebo také karmín je přírodní barvivo, které se získává z červce nopálového, což je druh hmyzu. Ten žije v Jižní Americe, a do Evropy se tedy karmín dostal až po objevení a kolonizaci Ameriky. Dnes je to barva roku, tehdy to byla barva století. O oblibě karmínu výmluvně svědčí barokní obrazy: snad na každém je aspoň stopa této výjimečné červeně. Dnes se košenilou barví potraviny a kosmetika, ale dobře ji znají i nadšenci do přírodně barvených látek.

Jeden z prvních kousků v nové barvě roku, které si můžete pořídit, jsou tenisky, které vznikly ve spolupráci s Pantone. Nebo můžete samozřejmě počkat, až se magenty chytí i další výrobci tenisek. Jestli bude mít tahle živá, výrazná barva úspěch. Je to jen otázka času.

Ostře růžová barva se v tomto roce objevila v mnoha módních kolekcích. Příkladem za všechny je přehlídka značky Valentino na podzim 2022; až na několik šatů v černé barvě byla celá poctivě růžová, včetně kulis. Nešlo sice o magentu, spíš o fuchsiovou nebo hot pink, ale trend byl celkem jasný.

Trend svítivých růžových odstínů je už vidět i v obchodech. Jestli jste vždycky toužily po výrazně růžovém zimním kabátu a nemohly jste ho sehnat, letos se vám to určitě povede. (Muži mají bohužel smůlu, ladit kolekci do fuchsiových a magentových odstínů se v pánské módě hned tak někdo neodváží.)

Možná dáváte přednost snadněji kombinovatelným kouskům, než je zrovna kabát nebo bunda. Instagramerka Gabriela spojila výrazné kalhoty a neutrální smetanově bílý svetr. Ostatně i Pantone navrhuje použít do kombinace s magentou velmi světlé, neutrální barvy jako pudrově růžovou, pískovou nebo teplou šedou.

A co takhle barevný doplněk? Magentově růžová šála rozzáří jakýkoli neutrální outfit a na rozdíl od žvýkačkových a panenkovských odstínů růžové působí elegantně. Jestli nechcete až tak moc „svítit“, zvolte tlumenější variantu, která se bude barevně blížit spíš k bordó než růžové.

Magenta se dá nosit i na hlavě, a teď nemyslím čepici. Novou barvu roku nadšeně přivítala i některá kadeřnictví a rovnou začala lákat na růžové, fuchsiové a bordó vlasy. Platí totéž co u kabátu: jestli jste někdy toužily po růžových vlasech, třeba po takových, jaké nosila Georgia May Jagger, teď je ta pravá chvíle. Nebo si pořiďte růžovou paruku a oslavte v ní silvestra.

Raději byste něco trochu méně permanentního než barvu na vlasy? Růžové odstíny jsou trendy i v líčení, a když se něco nepovede, stačí smáznout a zkusit to znovu. Magentová rtěnka asi nebude pro každého, ale jestli zrovna vám sluší, berte ji všemi deseti. Nude odstíny už si užily dost slávy!

Aktuální číslo

  • o tom, jak rodí ženy, rozhodují muži
  • BDSM coming out
  • Malý, tlustý, plešatý? Body shaming se týká i mužů. Promluvili Čestmír Strakatý, Šimon Holý, René Levínský a Jordan Haj
  • Budoucnost je rostlinná
Popup se zavře za 8s