E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Filmová vakcína pro duši. Přehlídka Be2Can oslavuje ženské tvůrkyně

05. říjen 2021

Atraktivní přehlídka filmů z festivalů Berlinale, Benátky a Cannes se vrací kin. Be2Can představí od 6. do 12. 10. jedenáct, z toho sedm z nich pod taktovkou žen. Filmový svět je zdravější než kdykoliv před tím.

Foto: Tragikomedie Miluj svého robota soutěžila na Berlinale. Film Europe

„Dobrý film je vakcínou pro duši. Be2Can nabízí hned tři – Berlinale, Benátky a Cannes. Filmový svět je zdravější než kdykoli předtím. Důkazem jsou tři ‚A‘ festivaly, z kterých již osmý rok přinášíme do českých a slovenských kin ty nejlepší filmy z hlavních soutěží. Filmy se stále mění, ale mise Be2Can zůstává stejná. I tento rok přineseme divákům koktejl filmů jak od režisérských superstar, tak od úplných nováčků. Pohled filmových autorů a autorek na současný svět bude na Be2Can často mrazivý, jako například ve filmu Nitram, zavřete oči při znepokojujícím vítězi Zlaté palmy Titan, nebo se zasmějete a zamilujete do umělé inteligence ve filmu Miluj svého robota,“ láká na přehlídku filmů kreativní ředitel Dominik Hronec.

Oceněné filmové hostky

Letos na festivalu oslavujeme ženské tvůrkyně. Proto jsme do Prahy pozvali režisérku snímku Miloval jsem svou ženu Ildikó Enyedi. Ta již v minulosti získala srdce diváků i kritiky filmem O těle a duši, který vyhrál Zlatého medvěda a byl nominovaný na Oscara. V Praze bude přítomná 9.–10. 10. a můžete se na ni těšit v kině Lucerna.

Druhým hostem je herečka Maren Eggert. Ta se nám představí ve filmu Miluj svého robota, za který na Berlinale získala Stříbrného medvěda za nejlepší herecký výkon.

Foto: Film Europe

V hlavní roli ženské režisérky

Zahajovacím filmem Be2Can 2021 se stane snímek francouzské režisérky Julie Ducournau Titan. Jde o film, který přepisuje historii Cannes. Jen podruhé za celou existenci prestižního filmového festivalu získal nejvyšší ocenění – Zlatou palmu – film, který režírovala žena.

Z Cannes přichází také nejnovější film Ildikó Enyedi Miloval jsem svou ženu. Na stříbrná plátna se vrací s historickým romantickým dramatem natočeným podle stejnojmenného románu maďarského spisovatele Milána Füsta.

Ve druhé sekci oficiálního výběru Cannes Un Certain Regard zvítězil film ruské režisérky Kiry Kovalenko Uvolnit pěsti. Snímek vypráví příběh mladé ženy, která se zoufale snaží uniknout z dusivého sevření rodiny v bývalém hornickém městě v Severním Osetsku.

Foto: Film Europe

Další zajímavou novinkou z Cannes bude film Začátek. Gruzie jej vybrala také jako adepta na Oscary. Režisérka Dea Kulumbegashvili přináší působivý a intimní debut, jenž se zaměřil na komunitu Svědků Jehovových, kteří jsou v ospalé vesničce napadeni extrémistickou skupinou.

Německá režisérka Maria Schrader je v našich končinách známá především díky minisérii Neortodoxní. Její nejnovější film Miluj svého robota se ocitnul v soutěžní sekci na Berlinale, odkud si odnesl cenu za Nejlepší herecký výkon. Film vypráví tragikomický příběh ženy a humanoidního robota vytvořeného tak, aby své partnerce splnil jakékoli přání.

Foto: Film Europe

Z hlavní soutěže Benátek přinášíme film inspirující polské režisérky Małgorzaty Szumowské Sněžit už nikdy nebude, ve kterém do života uzavřené zámožné komunity vstupuje mysteriózní muž, masér z východu se zvláštním darem. Szumowská se představila již svými předešlými, oceňovanými snímky, jako třeba Tvář nebo Tělo.

Gia Coppola, vnučka legendárního režiséra Francise Forda Coppoly, vstoupila do sekce Horizonty v Benátkách s filmem Mainstream. Ten si bere na paškál současnou antisociální dobu sociálních sítí a pranýřuje chování novodobých influencerů. Ve filmu vystupují herci Andrew Garfield a Maya Hawke.

Popup se zavře za 8s