E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Akné a pupínky nemusíme vždycky milovat. Jak je zakrýt pomocí make-upu

03. listopad 2023

Vrásky, kruhy pod očima, akné – nevyhnou se většině z nás, lidé zkrátka nejsou dokonalí (díkybohu). Někdy se nám ale nedokonalosti úplně nehodí do krámu. V tu chvíli je naším pomocníkem make-up, který nám je pomáhá zakrýt, a my se tak můžeme cítit ve své kůži o něco lépe a můžeme i snáze čelit každodenním výzvám. Jak tedy konkrétně na to?

Akné, začervenání nebo vrásky. Vizážistka Asya Meytuv radí, jak zakrýt nedokonalosti pomocí make-upu.Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

Obecně platí, že pokud něco vnímáme jako nedokonalost, ať už na pleti, nebo na postavě, můžeme ji „zneutralizovat“ dvěma základními způsoby: zakrýt ji nebo od ní odvést pozornost jinam. Možná je samozřejmě i kombinace obou přístupů. Pojďme se na ně podívat podrobněji. Tentokrát se zaměříme na akné.


Akné nebo různé pupínky, krupičky a vyrážky mají nepřekvapivě vnitřní původ. Na vině mohou být velmi různé faktory: strava, alergie i stres, vnější prostředí či nedostatečná hygiena (pleti samotné, kosmetiky, ale i sahání rukama na obličej nebo třeba i špinavý displej mobilu). Často bývá na vině hormonální nerovnováha a v neposlední řadě i nevhodná péče. Akné je totiž často spojováno s nadměrně mastnou pletí, ne vždy tomu tak ale musí být. Někdy je pokožka jen žíznivá nebo nedostatečně vyčištěná, v takovém případě produkty na mastnou pleť situaci jen zhorší.

Zakrývání nedokonalostí

Jako krok jedna je tedy vhodné vyhodnotit stravovací a jiné životní návyky, případně se poradit s lékařem nebo nastavit péči o pleť s odborníkem. Ať už je příčina jakákoliv, většinou jde o nějakou formu podkožního zánětu, který se na pleti projeví červeně. A než zmizí, možná nastanou situace, kdy budeme chtít zánětlivé projevy zamaskovat.

WeCare - nová generace výživových doplňků

Naším cílem je vytvářet kvalitní a účinné doplňky stravy pro všechny, kteří zdravý životní styl chápou jako jedno z hlavních témat svého každodenního režimu. Za vším, co děláme, stojí náročná práce zkušených odborníků z řad špičkových farmakologů a biochemiků. Používáme jen klinicky ověřené a patentované ingredience z certifikovaných zdrojů, v dokonale čisté formě, v nejvyšší kvalitě a v maximálních koncentracích. Každý produkt je koncipován jako zcela komplexní, vyvážený a praktický pomocník.

www.wecareabout.cz

O barevné teorii jsem mluvila už v článku o výběru make-upu, i tady nám opět pomůže barevné kolo. Barvy na opačných stranách se budou totiž navzájem tlumit. A tak na neutralizaci červených míst je vhodné použít zelený korektor nebo bázi, načež použijeme druhý, sjednocující produkt (make-up, concealer v barvě pleti) a je hotovo.

I bez barevné korekce nám dobře poslouží vysoce krycí produkty – make-up nebo concealer. U zralé pleti jen pozor na hodně pigmentované produkty, může se totiž stát, že hustý produkt sice krásně zakryje barevnou nerovnost, avšak zároveň zaleze do vrásek a zbytečně je zvýrazní. Jako vždy u všeho hledáme balanc a produkty přidáváme velmi citlivě. U akné je důležité nanést krycí produkt na požadované místo a  poté rozetřít okraje doztracena. Na samotném pupínku necháváme produkt v plném krytí.

Při zakrývání vystouplých elementů (jako jsou jizvičky po akné) mějte na paměti, že přidání produktů je může ještě zvýraznit, obzvlášť na fotkách mohou vystouplé pupínky házet nepěkné stíny. Doporučuji tedy krycí produkty vrstvit postupně a lehkou rukou (nebo štětcem).

U rosacey (růžovky) zakrýváme nežádoucí začervenání, které se leckdy nepříjemně rozleze po celých tvářích a nosu. I tady na to zkuste jít s minimem produktů: červená místa zakryjte jen tam, kde chcete pleť opravdu sjednotit. Místa určená pro tvářenku vynechte, tím pádem získáte žádoucí zdravou barvu tam, kde chcete, tedy na tvářích nad úrovní nosních dírek, nikoli po celém obličeji nebo na nose. Je to jednoduchý trik, který ušetří čas i peníze a pleť bude působit svěže.

Péče

Kdo se v životě potýkal s akné, ví, že je to běh na dlouhou trať, který je někdy velmi frustrující. Když totiž doběhne životní cyklus pupínku a je konečně vyhojený, často po něm zůstane nepěkný tmavý flíček nebo rovnou hrbolek, který na pleti zůstává poměrně dlouho. Pro rychlejší obnovení pleti po akné doporučuji zařadit do skincare enzymatické nebo lehké chemické peelingy (vše ideálně po konzultaci na kosmetice). Také je důležité opravdu důkladně používat krémy s faktorem, abychom minimalizovali nežádoucí pigmentaci. Kůže po akné je totiž mnohem náchylnější k reakci na slunce. Dále nám v této fázi dobře poslouží pleťové přístroje (podrobněji o nich píšeme v aktuálním tištěném čísle Heroine), konkrétně modré a červené LED světlo dělá s akné doslova divy.

Správně zaměřená pozornost

Pořád se bavíme o zakrytí nedostatků, co takhle ale zvýraznit přednosti? Jak často a ráda opakuji, celkový dojem se skládá nikoli z počtu pupínků, které máme, ale z toho, zda působíme zdravě, svěže, odpočatě či přátelsky.

Co najdete v novém čísle

 • Kulturní války režisérky Barbary Herz
 • Může být matka dobrý „vědec“? O tom, jakou cenu platí ženy za to, že se mohou věnovat výzkumu
 • Jak vychovat odolné děti
 • Jste rubensovský typ?
  Chci novou Heroine

  Nezapomínejte se také pověnovat obočí, které tvoří značnou část celkového dojmu a výrazu tváře, stejně tak hydratovaná pusa. Není-li bezchybná pleť vaší hlavní předností, nebojte se opřít o některou z jiných – oči, rty, vlasy, brýle, styl, ikonický parfém a podobně. A rozhodně se nenechte dočasnými problémy s pletí demotivovat ve všem ostatním, co se týče vašeho vzhledu.

  Na začátku jsem mluvila o tom, že nedokonalosti můžeme buď zakrýt,  nebo od nich odvést pozornost. A mám tím na mysli nejen odvedení pozornosti tím, že zvýrazníme jiné rysy, které se nám na sobě líbí. Myslím především naši vlastní pozornost. Často totiž na sobě vidíme „nedokonalosti“ s několikanásobně větší intenzitou, než je vnímají ostatní, a tím k  nim nevědomky neustále vracíme svoji pozornost. A je to škoda! Zevnějšek je jen částí celku, pečujme o něj nikoliv s urputností a  sebebičováním, ale s láskou k sobě samým.

  Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
  Popup se zavře za 8s