Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Pečujte o své včely! Jsou nezbytné pro nás i pro životní prostředí

Brandstory
Spolupráce
| 10. 5. 2022 | 739
Pečujte o své včely! Jsou nezbytné pro nás i pro životní prostředí
Foto: Kai Wenzel

Včely obývají planetu zemi miliony let. Jsou pro nás nezbytné, dá se říct až životadárné. Je to prosté. Nebudou-li opyleny květy, nic se neurodí a my, dříve nebo později, nebudeme mít asi co jíst.

Včely jsou nejvýkonnějšími opylovači, každý rok opylí až 97 procent vegetace na zemi. V tom spočívá jejich zásadní přínos. Bez medu bychom se asi dokázali obejít, bez obilí, zeleniny a dalších plodin nikoliv. Mimochodem, včely monitorují také kvalitu životního prostředí. A to se právě teď obrací proti nim. Nedostatek prostoru, výsadba monokultur, klimatické změny, zavlečení škůdci – to jsou jejich nepřátelé. A pak ještě chemie.

Jak se natírá úl

Foto: Remmers

Samotné natření úlů není složité, ba naopak, pokud se budete držet návodu.

 • Je důležité, abyste barvu nejprve důkladně promíchali, hlavně ode dna, neboť tam může být usazen pigment. Ten je třeba rozmíchat do celého objemu plechovky, tím se vyvarujete skvrn, jež by mohly vzniknout na povrchu dřeva. Používejte také akrylový štětec, dosáhnete tím lepší barvy.
 • Nový nenatřený úl stačí lehce přebrousit brusným papírem s hrubostí P 150, dřevo pak bude barvu lépe vsakovat. Pokud přetíráte starší natřený úl, je potřeba odstranit zvětralé dřevěné povrchy a odlupující se kousky barev. Neporušené staré nátěry stačí důkladně přebrousit, otřít a zbavit nečistot.
 • Délka schnutí první vrstvy barvy závisí na teplotě okolí (5–25 °C). Může se stát, že dřevo bude na dotek suché dříve, nicméně doporučujeme dodržet osmihodinový interval mezi nátěry, dosáhnete tak lepší přilnavosti k povrchu. Před nanášením druhé vrstvy znovu přebruste povrch a důkladně otřete vlhkým hadříkem. Je-li potřeba, po dalších osmi hodinách natřete potřetí.

Dodržíte-li tento postup a použijete-li Remmers [eco] produkty, udělali jste pro bezpečí svých včel maximum.

Bezpečné barvy. Jen pozor na červenou!

Ochrana dřeva používaného v přírodě – to je téma, které řeší dnes spousta včelařů, zahrádkářů i výrobců barev, laků a stavební chemie. Mají stejný cíl: ochránit ohrožená včelstva.

Prémiový výrobce nátěrových hmot Remmers spojuje své jméno už od roku 2018 s trvalou udržitelností a účinnou ochranou dřeva. Jeho produkty jsou zdravotně nezávadné a šetrné k životnímu prostředí. Současně jsou vysoce účinné a nabízejí profesionální kvalitu.

Produkty z řady eco, olejová lazura [eco] a olejová krycí barva [eco] byly Výzkumným ústavem včelařským testovány na bezpečnost pro včely, a tedy jako vhodné pro natírání úlů. Co si pod tím máme představit? I kdyby kapička či zlomek těchto barev ulpěl na včelím sosáčku či nožičkách a dostal se do jejího trávicího ústrojí, včela neuhyne. A ani včelí výrobky, do kterých samozřejmě stopové množství barvy může proniknout, nejsou pro konzumenty nebezpečné. To firma Remmers zaručuje.

Včelaři mají na výběr široké spektrum odstínů těchto ekologických barev, ať už jde o krycí či lazurovací. ­Většina z nich je také UV stabilní. Nicméně nezapomeňte, že včela není schopna rozeznat červenou barvu, té se vyvarujte.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – Remmers s. r. o.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze