Pečujte o své včely! Jsou nezbytné pro nás i pro životní prostředí

Brandstory
Spolupráce
| 10. 5. 2022 | 540
Pečujte o své včely! Jsou nezbytné pro nás i pro životní prostředí
Foto: Kai Wenzel

Včely obývají planetu zemi miliony let. Jsou pro nás nezbytné, dá se říct až životadárné. Je to prosté. Nebudou-li opyleny květy, nic se neurodí a my, dříve nebo později, nebudeme mít asi co jíst.

Včely jsou nejvýkonnějšími opylovači, každý rok opylí až 97 procent vegetace na zemi. V tom spočívá jejich zásadní přínos. Bez medu bychom se asi dokázali obejít, bez obilí, zeleniny a dalších plodin nikoliv. Mimochodem, včely monitorují také kvalitu životního prostředí. A to se právě teď obrací proti nim. Nedostatek prostoru, výsadba monokultur, klimatické změny, zavlečení škůdci – to jsou jejich nepřátelé. A pak ještě chemie.

Jak se natírá úl

Foto: Remmers

Samotné natření úlů není složité, ba naopak, pokud se budete držet návodu.

 • Je důležité, abyste barvu nejprve důkladně promíchali, hlavně ode dna, neboť tam může být usazen pigment. Ten je třeba rozmíchat do celého objemu plechovky, tím se vyvarujete skvrn, jež by mohly vzniknout na povrchu dřeva. Používejte také akrylový štětec, dosáhnete tím lepší barvy.
 • Nový nenatřený úl stačí lehce přebrousit brusným papírem s hrubostí P 150, dřevo pak bude barvu lépe vsakovat. Pokud přetíráte starší natřený úl, je potřeba odstranit zvětralé dřevěné povrchy a odlupující se kousky barev. Neporušené staré nátěry stačí důkladně přebrousit, otřít a zbavit nečistot.
 • Délka schnutí první vrstvy barvy závisí na teplotě okolí (5–25 °C). Může se stát, že dřevo bude na dotek suché dříve, nicméně doporučujeme dodržet osmihodinový interval mezi nátěry, dosáhnete tak lepší přilnavosti k povrchu. Před nanášením druhé vrstvy znovu přebruste povrch a důkladně otřete vlhkým hadříkem. Je-li potřeba, po dalších osmi hodinách natřete potřetí.

Dodržíte-li tento postup a použijete-li Remmers [eco] produkty, udělali jste pro bezpečí svých včel maximum.

Bezpečné barvy. Jen pozor na červenou!

Ochrana dřeva používaného v přírodě – to je téma, které řeší dnes spousta včelařů, zahrádkářů i výrobců barev, laků a stavební chemie. Mají stejný cíl: ochránit ohrožená včelstva.

Prémiový výrobce nátěrových hmot Remmers spojuje své jméno už od roku 2018 s trvalou udržitelností a účinnou ochranou dřeva. Jeho produkty jsou zdravotně nezávadné a šetrné k životnímu prostředí. Současně jsou vysoce účinné a nabízejí profesionální kvalitu.

Produkty z řady eco, olejová lazura [eco] a olejová krycí barva [eco] byly Výzkumným ústavem včelařským testovány na bezpečnost pro včely, a tedy jako vhodné pro natírání úlů. Co si pod tím máme představit? I kdyby kapička či zlomek těchto barev ulpěl na včelím sosáčku či nožičkách a dostal se do jejího trávicího ústrojí, včela neuhyne. A ani včelí výrobky, do kterých samozřejmě stopové množství barvy může proniknout, nejsou pro konzumenty nebezpečné. To firma Remmers zaručuje.

Včelaři mají na výběr široké spektrum odstínů těchto ekologických barev, ať už jde o krycí či lazurovací. ­Většina z nich je také UV stabilní. Nicméně nezapomeňte, že včela není schopna rozeznat červenou barvu, té se vyvarujte.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – Remmers s. r. o.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze