Diskuze k článku:

Zdravím z noční. #8 Epilepsie

Váš komentář:

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

Markéta | 17. 5. 2019 | 10:15

Hm no já jsem svůj první záchvat dostala na maturitním večírku. Křeče, dlouhé bezvědomí. Spolužáci mi zavolali záchranku. Přijela z 200 metrů vzdálené nemocnice. Odvezli mě tam, načež spolužáky obvinili, že zneužívají záchranku a mě vykopli, že jsem vožralá. Kdybych v těch sedmnácti byla asertivní jako dneska, tahala bych je po soudech, ale bohužel. Tehdy jsem vůbec netušils, co se se mnou stalo. Jinak díky za osvětu!

+17
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Všech 5 komentářů v diskuzi

T | 17. 5. 2019 | 21:16

Mám otázku k odmítání transportu. Když proběhne grand mal, třeba i opakovaný, přijede rychlá, pacient se probere, komunikuje s lékařem, který doporučuje převoz na neurologii... Pacient odmítne, komunikuje celkem normálně, orientuje se v místě, čase. Po odjezdu rychle usíná několika hodinovým spánkem a po probuzení si vůbec nepamatuje, že záchvat proběhl, ani návštěvu rychlé, jednoduše má okno. Byl to informovaný (ne)souhlas s transportem a poskytnutím následné péče? Nejedná se o jeden záchvat, ale tradiční schéma (u jednoho pacienta). Jak koukáte na to, že se pacient rozhoduje ve chvíli, kterou si později, ve svém normálním provozu nebude ani pamatovat?

0

Karolína | 17. 5. 2019 | 19:43

Super napsáno! Já si tedy na pomoc nemůžu stěžovat. Když jsem dostala záchvat na ulici, tak mi vždy lidi pomohli, sice jsem se projela sanitkou, ale já se vždy praštím do hlavy, takže alespoň na RTG musím... A záchranářům nikdy nevadí, že jim tam brečím :-D Lidi kolem mě vědí co a jak, takže už nevolají záchranku a mám psa, který vždy zachová klid a dělá "něco měkkého" na podložení. Díky moc za šíření správných informací, moje zubní sklovina je velmi vděčná :-)

+3

H | 17. 5. 2019 | 14:29

Mame kamarada epileptika, manzel uz to s nim prozil nekolikrat a nikdy neni o co stat. Poprve to bylo i se zachrankou, protoze si lehce rozseknul hlavu o stul a rychla se zavolala i kdyz to nechtel (na to konto mu sebrali ridicak, protoze to nahlasili na dopravku). Nejdriv to uplne vztahy nezlepsilo, ale casem si dotycny uvedomil ze ponocovani, tahy po hospodach, nepravidelnej rezim atd. mu vazne neprospiva a nejspis stud za zachvaty pred partou ho donutil ke zmene a zvolneni (nikdy jsme mu nerekli ani pul slova, je to jeho zivot).
I pro nas to je dulezita zivotni zkusenost, vime co a jak delat a zachvat bezpecne pozname. Myslim, ze spousta lidi z nasi skupiny tim, ze si sve "poprve" v nejake pomoci odbyla prave s epi kamaradem o kterem to vsichni vime, by ted dokazala bez zavahani pomoct i na ulici a to nejenom v pripade epi zachvatu.

+4

Johny | 17. 5. 2019 | 13:10

První záchvat vyvolaný dle mého nervovým vypětím od zaměstnavatele, na lécích na deprese, po několika absencích při práci v bagru, kolegové mi pomohli ven a mistr mi poškodil něčím kovovým chrup. Druhý strojník věděl že stačí před upadnutím do generalizovaného záchvatu poroučet ve stylu "vylez, tady si sedni, neper se se mnou..."Zavolali sanitku a probral jsem se v nejhorší nemocnici na světě u nejhorší lékařky na světě, která neměla čas na kontroly," dnes nemůžu, termín mám volný až za..., přijďte opět tohoatoho...". Požádal jsem o kartu a šel na Homolku.

+1

Markéta | 17. 5. 2019 | 10:15

Hm no já jsem svůj první záchvat dostala na maturitním večírku. Křeče, dlouhé bezvědomí. Spolužáci mi zavolali záchranku. Přijela z 200 metrů vzdálené nemocnice. Odvezli mě tam, načež spolužáky obvinili, že zneužívají záchranku a mě vykopli, že jsem vožralá. Kdybych v těch sedmnácti byla asertivní jako dneska, tahala bych je po soudech, ale bohužel. Tehdy jsem vůbec netušils, co se se mnou stalo. Jinak díky za osvětu!

+17