Diskuze k článku:

Toxická produktivita. I z přehnané seberealizace je možné vyhořet

* Povinné položky
Redakce si vyhrazuje právo mazat příspěvky, které podle jejího názoru závažně porušují obecná pravidla slušného chování, jsou vulgární nebo útočí neférově na další diskutující. A samozřejmě mažeme spam.

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

HonzaV | 14. 5. 2021 6:23

"Stačí otevřít Facebook, Instagram nebo YouTube." - tak ho prostě neotvírejte... Spousta neštěstí na světě by zmizela, kdyby lidi (a ženy, kvůli své pečlivosti, zejména) dokázali častěji říct "kašlu na to". Ve smyslu "nebudu to dělat" i "velkoryse to přehlédnu".

Z práce s čistým stolem atd. v dnešním blázinci není dobře realizovatelné. Možná to šlo za Bismarcka, kdy - myslím že to byl on - prohlašoval, že denně, než odchází z úřadu, má všechny spisy vyřízené. S takovou bych z kanceláře nevylezl několik let. Posledních 20 % práce zabere 80 % času, posledních 5 % je prakticky nemožných. (Neplatí to samozřejmě u všeho, ale o těch případech se nebavíme.)

A hlavně všechno furt neřešit. Vždyť i autorka píše "...bychom ale měli toto pravidlo doplnit i o neustálé uvědomování si nezdravých vzorců" (musel jsem číst asi třikrát, aby mi to došlo) místo prostého "nemusíme pořád dělat, co vidíme kolem sebe" :)

+6
Reagovat | Citovat | Nahlásit

Diskuze k článku:

B | 19. 5. 2021 12:45

Všichni tak strašně dřou a není to nikde vidět, jen bordelu je pořád víc.

0

Emer | 17. 5. 2021 23:51 | reakce na HonzaV - 17. 5. 2021 18:10

U nás to dopadlo tak, že chlap trval na tom, že nesmím zvolnit, jinak mu zvlčím. Nenechal mě nasadit kyslíkovu masku sobě, dokud ji nebudou mít všichni okolo (to by bylo moc sobecké - a co by řekli lidi). A tak jsem vyhořela, zmrtvěla a nakonec utekla. A protože neustálý nátlak prý není týrání, tak byl můj odchod hodnocen jako bezdůvodné opuštění rodiny a přišla jsem i o děti. Teď žiju s chlapem, který sice nesplní nic ani při každopůročním připomínání. Ale aspoň mě pořád nedrží pod krkem. Tak snad před tou padesátkou ...

+2
Zobrazit komentovanou zprávu

HonzaV | 17. 5. 2021 18:10 | reakce na Emer - 17. 5. 2021 10:19

Ano. A proto je potřeba se na to okolí tak trochu vykašlat. Onehdá jsem slyšel trefné přirovnání - vletadle taky nasazujete kyslíkovou masku nejdřív sobě a pak teprve dětem / ostatním. Podobně i v životě je potřeba říct Milá rodino, nech mě prosím trochu orazit, když chlap něco slíbí, tak to splní a není nutné mu to každého půl roku připomínat (mrkající smajlík) S šéfy to je horší, tam bych se snažil spíš makat, a na úřady to chce spíš silné nervy a splynout s terénem. Tak přeji hodně sil, já do klidu dospěl až před padesátkou a samotného mě překvapilo, jak zároveň rázem zmizela spousta neduhů.

+2
Zobrazit komentovanou zprávu

Inka | 17. 5. 2021 12:35

SEBErealizace nedává smysl, pokud ji člověk dělá podle receptu někoho druhého - pak právě vede k tomu vyhoření, protože to ve skutečnosti není SEBErealizace, ale spíš realizace svého společenského obrazu. Důležité je uvědomit si, že lidé jsou různí a v důsledku toho i jejich podoby seberealizace jsou různé. A výsledkem SEBErealizace memusí vždycky být něco, na co se dá sáhnout nebo se tím pochlubit na sociální síti.

+4

Emer | 17. 5. 2021 10:19

Můj první dojem je: "Nadaný zemřel přirozenou smrtí. Syndrom vyhoření je pro nadané přirozená smrt."
Že to máme předem zpečetěné ze dvou směrů: Jednak jsou představy a požadavky okolí zpravidla v přímém nesouladu s naším skutečným já a dříve nebo později vyhoříme buď z prohraných bitev o obranu vlastních hranic nebo z maskování. A druhak nám vnitřní motor jede tak intenzivně, že jsme schopni se upracovat i bez "pomoci" zvenčí.

Když makám naplno, tak úpí můj organismus. A když záměrně zvolním, tak mě začne krutě bít okolí. Znám i období, kdy je mezi tím aspoň nějaký manipulační prostor, v němž se dá přežívat. Ale většinu mého života se ty dvě no-go zóny překrývají - dělám maximum, čímž si ničím zdraví, a pořád nemám splněné ani minimum, co společnost neodbytně žádá (ani kvůli tomu nemusím sledovat celebrity na sockách - rodina, učitelé, šéfové a úřady mě zmasírují docela spolehlivě).

+2

HonzaV | 14. 5. 2021 6:23

"Stačí otevřít Facebook, Instagram nebo YouTube." - tak ho prostě neotvírejte... Spousta neštěstí na světě by zmizela, kdyby lidi (a ženy, kvůli své pečlivosti, zejména) dokázali častěji říct "kašlu na to". Ve smyslu "nebudu to dělat" i "velkoryse to přehlédnu".

Z práce s čistým stolem atd. v dnešním blázinci není dobře realizovatelné. Možná to šlo za Bismarcka, kdy - myslím že to byl on - prohlašoval, že denně, než odchází z úřadu, má všechny spisy vyřízené. S takovou bych z kanceláře nevylezl několik let. Posledních 20 % práce zabere 80 % času, posledních 5 % je prakticky nemožných. (Neplatí to samozřejmě u všeho, ale o těch případech se nebavíme.)

A hlavně všechno furt neřešit. Vždyť i autorka píše "...bychom ale měli toto pravidlo doplnit i o neustálé uvědomování si nezdravých vzorců" (musel jsem číst asi třikrát, aby mi to došlo) místo prostého "nemusíme pořád dělat, co vidíme kolem sebe" :)

+6