E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Konflikt na Blízkém východě: Když mír není vyprázdněným pojmem, ale způsobem života

22. listopad 2023

Občanský aktivismus v Izraeli a Palestině má hluboké kořeny a tradici. A hlasy žen, a specificky matek, v něm hrají velmi důležitou roli. Proč je důležité společné prohlášení „Výzva matek“ organizací Women Wage Peace a Women of the Sun a proč sledovat příběhy, které nezapadají do jednoduchých schémat? Nejen o tom píše ve svém komentáři právnička a antropoložka Timea Crofony.

Aktivisté a aktivistky na společném pochodu organizací Women Wage Peace a Women of The Sun pod heslem „Izraelské a palestinské matky mění realitu“Foto: Profimedia

V současné náladě mediálního prostoru a zejména sociálních sítí se zdá, že situace v Izraeli a Palestině je téměř fotbalový zápas a je nutné se jasně postavit na jednu konkrétní stranu. Jako by se žitá realita lidí, kterých se masakry, bombardování, únosy, okupace, raketové útoky, bolest a nejistota týkají, dala zmenšit a proměnit v čísla v instagramovém příspěvku. Jako kdyby se velmi komplexní a provázaná historie dvou národů dala rozmotat a vejít do jednoho videa. Nelze si také nevšimnout, že hrozivé události letošního roku v Súdánu, Kongu nebo v (pro nás bližším) Arcachu unikají většinové pozornosti.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!