Vědí vůbec, o čem je řeč? Mít slabost pro ženy nic nezmění. Je stále za co bojovat

FeminismusKomentářPolemikaPolitikaRovnoprávnost
Nicole Karráová
| 19. 7. 2022 | 11 komentářů | 4 962
Vědí vůbec, o čem je řeč? Mít slabost pro ženy nic nezmění. Je stále za co bojovat
Zdroj: Shutterstock

Slovo feministka je zošklivené už roky. I mnozí aktivisté se ho bojí. Já jsem pojmenování feministka přijala za své v jisté revoltě. I když ho proti mně používají jako urážku, budu si tak říkat. Beru si ho zpátky. Spolu se mnou to naštěstí udělala spousta dalších lidí. Ale to, že mé okolí feminismus vnímá jinak, ještě neznamená, že jsme za vodou. Bojíme se slov, a přesto je to nakonec jazyk a slova, které nás zachrání.

Vždycky mě to zvedne ze židle – „Já jsem pro rovnost, ale nejsem feministka“. Mnozí jsou přesvědčení, že už není za co bojovat, a přitom v Polsku nedávno zemřela žena, které odmítli potrat. Ten boj se změnil, vypadá jinak, a proto ho možná Jarmila Levko ze STAN nepoznává, jak odpověděla v anketě Refresheru. Ale možná před ním jenom zavírá oči, protože máme důležitější věci na práci. Třeba to, jak budou lidi v zimě svítit nebo tankovat. 

Kdyby političky a politici věděli, co feminismus skutečně znamená, neměli by problém se s ním ztotožnit. Protože být proti porušování lidských práv nám přece radí selský rozum, nebo ne? Nebo to mám pomotané a Marek Benda nebo Pavel Bělobrádek opravdu ženám lidská práva přiznat nechtějí? Co já vím, já jsem jenom ženská. Ještě že má pro mě Pavel „slabost“.

Jste feministka/feminista?

Co je na tom celém nejsrandovnější? Naše vlastní pohoršení nad tím, že se politici k feminismu nehlásí. Jak by taky mohli? Vždyť by je jejich voliči ukamenovali. Bell hooks měla pravdu, když řekla, že „nikdy nebude existovat žádné masové feministické hnutí, dokud bude feminismus chápán pouze pár vzdělanými“. I tenhle text pramení z pozice člověka, který feminismu rozumí, k dalšímu člověku, který mu rozumí.

Hnutí pro všechny

Feminismus není něco, co si může dovolit být hnutím elit. Věřím, že aby mohl učinit skutečnou společenskou změnu, potřebuje být chápaný všemi. Ale dokud se nedokážeme shodnout ani na tom, jak ho pojmenovat, dokud ani kandidátka na prezidentku není ochotná být feministka, nikam se nepohneme. Možná proto nás to tak pohoršuje, protože je to výsledek toho, co si česká společnost myslí.

Nestačí se vzájemně plácat po zádech a ukazovat si, že MY jsme ti feministi. Musíme sebrat odvahu a vzdělat nikoliv politiky, ale ty, kteří je volí, protože to oni nám diktují, kam se v tomhle světě posuneme. Děsí mě, kolik výhružných zpráv mi jako feministce chodí z účtů patnáctiletých kluků. Tohle už není problém staré generace, která „vymře“. Naše děti vyrůstají v systému, který je udržuje v přesvědčení, že žena je míň než člověk.

Vysvětlovat lidem, proč bojuji za vlastní práva, je pořád ještě potřeba. Musím to dělat já, musíš to dělat ty a tvoje máma a učitel tvého synovce. Protože feminismus nesmí být hnutí elit, ale hlasů, kteří ho potřebují. Takže já jdu znovu zkusit vysvětlit svému bratrovi, proč jsem feministka. Komu to půjdeš vysvětlit ty?

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 11 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Miguel Débil | 20. 7. 2022 14:34

Opravdu mi leží na srdci rovnoprávnost pohlaví i boj za tuto rovnoprávnost. Problém mám pouze s termínem "feminista", protože mi přijde polarizační a zbytečné zaměřovat se v tomto boji jen na ženy.

+3
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pinochet | 19. 7. 2022 14:51

Dovolím si pochybovat, že by feministky kdokoliv považoval za elity. Tedy, kromě samotných feministek, pochopitelně. Neb co jim Pán ubral na kráse a intelektu, to jim dvojnásobně přidal na domýšlivosti a pýše.

-10
Reagovat