Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Vědí vůbec, o čem je řeč? Mít slabost pro ženy nic nezmění. Je stále za co bojovat

FeminismusKomentářPolemikaPolitikaRovnoprávnost
Nicole Karráová
| 19. 7. 2022 | 11 komentářů | 5 413
Vědí vůbec, o čem je řeč? Mít slabost pro ženy nic nezmění. Je stále za co bojovat
Zdroj: Shutterstock

Slovo feministka je zošklivené už roky. I mnozí aktivisté se ho bojí. Já jsem pojmenování feministka přijala za své v jisté revoltě. I když ho proti mně používají jako urážku, budu si tak říkat. Beru si ho zpátky. Spolu se mnou to naštěstí udělala spousta dalších lidí. Ale to, že mé okolí feminismus vnímá jinak, ještě neznamená, že jsme za vodou. Bojíme se slov, a přesto je to nakonec jazyk a slova, které nás zachrání.

Vždycky mě to zvedne ze židle – „Já jsem pro rovnost, ale nejsem feministka“. Mnozí jsou přesvědčení, že už není za co bojovat, a přitom v Polsku nedávno zemřela žena, které odmítli potrat. Ten boj se změnil, vypadá jinak, a proto ho možná Jarmila Levko ze STAN nepoznává, jak odpověděla v anketě Refresheru. Ale možná před ním jenom zavírá oči, protože máme důležitější věci na práci. Třeba to, jak budou lidi v zimě svítit nebo tankovat. 

Kdyby političky a politici věděli, co feminismus skutečně znamená, neměli by problém se s ním ztotožnit. Protože být proti porušování lidských práv nám přece radí selský rozum, nebo ne? Nebo to mám pomotané a Marek Benda nebo Pavel Bělobrádek opravdu ženám lidská práva přiznat nechtějí? Co já vím, já jsem jenom ženská. Ještě že má pro mě Pavel „slabost“.

Jste feministka/feminista?

Co je na tom celém nejsrandovnější? Naše vlastní pohoršení nad tím, že se politici k feminismu nehlásí. Jak by taky mohli? Vždyť by je jejich voliči ukamenovali. Bell hooks měla pravdu, když řekla, že „nikdy nebude existovat žádné masové feministické hnutí, dokud bude feminismus chápán pouze pár vzdělanými“. I tenhle text pramení z pozice člověka, který feminismu rozumí, k dalšímu člověku, který mu rozumí.

Hnutí pro všechny

Feminismus není něco, co si může dovolit být hnutím elit. Věřím, že aby mohl učinit skutečnou společenskou změnu, potřebuje být chápaný všemi. Ale dokud se nedokážeme shodnout ani na tom, jak ho pojmenovat, dokud ani kandidátka na prezidentku není ochotná být feministka, nikam se nepohneme. Možná proto nás to tak pohoršuje, protože je to výsledek toho, co si česká společnost myslí.

Nestačí se vzájemně plácat po zádech a ukazovat si, že MY jsme ti feministi. Musíme sebrat odvahu a vzdělat nikoliv politiky, ale ty, kteří je volí, protože to oni nám diktují, kam se v tomhle světě posuneme. Děsí mě, kolik výhružných zpráv mi jako feministce chodí z účtů patnáctiletých kluků. Tohle už není problém staré generace, která „vymře“. Naše děti vyrůstají v systému, který je udržuje v přesvědčení, že žena je míň než člověk.

Vysvětlovat lidem, proč bojuji za vlastní práva, je pořád ještě potřeba. Musím to dělat já, musíš to dělat ty a tvoje máma a učitel tvého synovce. Protože feminismus nesmí být hnutí elit, ale hlasů, kteří ho potřebují. Takže já jdu znovu zkusit vysvětlit svému bratrovi, proč jsem feministka. Komu to půjdeš vysvětlit ty?

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 11 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Miguel Débil | 20. 7. 2022 14:34

Opravdu mi leží na srdci rovnoprávnost pohlaví i boj za tuto rovnoprávnost. Problém mám pouze s termínem "feminista", protože mi přijde polarizační a zbytečné zaměřovat se v tomto boji jen na ženy.

+3
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Pinochet | 19. 7. 2022 14:51

Dovolím si pochybovat, že by feministky kdokoliv považoval za elity. Tedy, kromě samotných feministek, pochopitelně. Neb co jim Pán ubral na kráse a intelektu, to jim dvojnásobně přidal na domýšlivosti a pýše.

-11
Reagovat