Oslavit menstruaci může žena i v padesáti, říká Lilia Khousnoutdinova v podcastu Heroine O životě

Menopauza
Menstruační zdravíPodcastPorodPorod a násilíReprodukční právaRozhovorZdraví
Ilona Kleníková
| 24. 2. 2022 | 13 komentářů | 11 190
Oslavit menstruaci může žena i v padesáti, říká Lilia Khousnoutdinova v podcastu Heroine O životě
Hostkou podcastu Heroine O životě je Lilia Khousnoutdinova. Foto: Tomáš Cetkovský

První životní krizí, které čelíme, je příchod na svět. Jaké jsou další krize v životě ženy a jak je zvládnout? O porodních traumatech, přístupu k menstruaci nebo o mýtech kolem menopauzy mluví v podcastu Heroine O životě Lilia Khousnoutdinova, dula a aktivistka v oblasti reprodukčních práv a ženské emancipace.

První životní krizí, které čelíme, je vlastní porod. To, jak nás poznamená, mocně závisí na tom, jak porod probíhá. „Porod je intenzivní prožitek pro ženu, ale lze legitimně předpokládat, že i pro miminko. Dneska už je dost vědeckých podkladů, abychom mohli s jistotou tvrdit, že způsob porodu nás ovlivňuje. Například může mít souvislosti se sklony k závislostem,“ říká v podcastu Heroine O životě Lilia Khousnoutdinova.

Poslechněte si další díl podcastu Heroine O životě:

„Bonding je absolutně primární věc,“ připomíná Lilia, která má zkušenosti s porody jako dula. „Jsou případy, kdy bezprostřední kontakt s matkou není možný – od toho je otec. A pak jsou případy, kdy se říká, že to není možné – například po císařském řezu –, ale víme dobře, že to možné je. Jen je to trochu náročnější a je potřeba uzpůsobit systém, rutinu,“ upozorňuje.

Přístup k menstruačním pomůckám, ve kterém jsem já vyrůstala, byl takový, že je to něco odporného, něco ostudného, co se musí schovat a vyhodit.

Celé generace dětí a matek, které v minulosti bonding po porodu nezažily, tím mohou být poznamenány, myslí si. „Ale také si myslím, že s každým traumatem lze pracovat. Hodně záleží na tom, jak bylo dítě vychováno a jaké prostředí bylo v rodině. Není to tak, že když se porod ‚nepovedl‘, tak je to konec a dítě nebude schopné lásky a soucitu,“ říká Lilia Khousnoutdinova.

Podcast Heroine O životě

podcast heroineFoto: Heroine

Rozhovory o životě, smrti a krizích mezi tím. Ilona Kleníková si s hosty podcastu povídá o porodech nebo o předsudcích kolem domácího násilí. Podcast o vážných věcech, které patří k životu, poslouchejte na Heroine.cz, na Spotify nebo Apple Podcast

Traumatizující může být pro mnoho žen také zážitek z první menstruace. I to je téma, kterým se Lilia zabývá. „Přístup k menstruačním pomůckám, ve kterém jsem já vyrůstala, byl takový, že je to něco odporného, něco ostudného, co se musí schovat a vyhodit. Kalíšek, látkové vložky i menstruační kalhotky nutí ženu k určitému kontaktu a přijetí této biologické funkce. A to je hodně zdravé,“ uvažuje Lilia.

Menstruace a menopauza bez předsudků

Jedním ze způsobů, jak ženám pomoci menstruaci přijmout, je oslava. „Když se menstruace oslaví, tak může být vnímaná jako něco pozitivního, může to té holce dát jiný způsob, jak si menstruaci zarámovat – jako něco, co je pěkné, co souvisí s plodností,“ vysvětluje Lilia Khousnoutdinova v podcastu Heroine O životě. „Ale je strašně důležité to holkám nevnucovat. Máme tu generaci matek, které to myslí dobře, chtějí pro dcery všechno, co samy neměly, ale ve chvíli, kdy to holka nechce a máma jí to vnucuje, tak je to ještě horší,“ upozorňuje. „Pokud maminka cítí velké nutkání pro dceru oslavu udělat, tak to vnímám jako znamení toho, že by si oslavu měla udělat pro sebe. Nezáleží na věku.“

V podcastu Heroine O životě mluvíme i o tom, proč by se měl zachovat svobodný přístup k interrupcím, jak ve společnosti mluvit o menstruaci a o menopauze, jak by mělo vypadat ideální šestinedělí a nevyhneme se ani domácím porodům. Poslechněte si celý rozhovor s Liliou Khnousnoutdinovou v podcastu Heroine O životě.

Podcast Heroine O životě je dostupný také na Spotify a Apple Podcast.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jaroslava | 25. 2. 2022 15:00

Já tedy nevím co na menstruaci oslavovat, po té co se mi narodily děti bych se jí byla ráda co nejdříve vzdala. Měsíčně deset dní s ní, nočními vložkami a hrůzou co se kde provalí mě nijak nenadchlo. Když zmizela byla jsem nejšťastnější a bylo to moje nejkrásnější období, které stále trvá. Děkuji, že jsem si to připomněla a můžu oslavovat, že je dávno pryč.

+8
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Martin | 24. 2. 2022 18:07

Velký problém žen spočívá v pasivitě, v čekání na to, že někdo něco má jim udělat, zařídit (např. orgasmus). Menstruace si oslavu zaslouží, bezesporu, ale těžko ji mohou vymyslet a realizovat muži.

-9
Reagovat