Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Oslavit menstruaci může žena i v padesáti, říká Lilia Khousnoutdinova v podcastu Heroine O životě

Menopauza
Menstruační zdravíPodcastPorodPorod a násilíReprodukční právaRozhovorZdraví
Ilona Kleníková
| 24. 2. 2022 | 13 komentářů | 11 447
Oslavit menstruaci může žena i v padesáti, říká Lilia Khousnoutdinova v podcastu Heroine O životě
Hostkou podcastu Heroine O životě je Lilia Khousnoutdinova. Foto: Tomáš Cetkovský

První životní krizí, které čelíme, je příchod na svět. Jaké jsou další krize v životě ženy a jak je zvládnout? O porodních traumatech, přístupu k menstruaci nebo o mýtech kolem menopauzy mluví v podcastu Heroine O životě Lilia Khousnoutdinova, dula a aktivistka v oblasti reprodukčních práv a ženské emancipace.

První životní krizí, které čelíme, je vlastní porod. To, jak nás poznamená, mocně závisí na tom, jak porod probíhá. „Porod je intenzivní prožitek pro ženu, ale lze legitimně předpokládat, že i pro miminko. Dneska už je dost vědeckých podkladů, abychom mohli s jistotou tvrdit, že způsob porodu nás ovlivňuje. Například může mít souvislosti se sklony k závislostem,“ říká v podcastu Heroine O životě Lilia Khousnoutdinova.

Poslechněte si další díl podcastu Heroine O životě:

„Bonding je absolutně primární věc,“ připomíná Lilia, která má zkušenosti s porody jako dula. „Jsou případy, kdy bezprostřední kontakt s matkou není možný – od toho je otec. A pak jsou případy, kdy se říká, že to není možné – například po císařském řezu –, ale víme dobře, že to možné je. Jen je to trochu náročnější a je potřeba uzpůsobit systém, rutinu,“ upozorňuje.

Přístup k menstruačním pomůckám, ve kterém jsem já vyrůstala, byl takový, že je to něco odporného, něco ostudného, co se musí schovat a vyhodit.

Celé generace dětí a matek, které v minulosti bonding po porodu nezažily, tím mohou být poznamenány, myslí si. „Ale také si myslím, že s každým traumatem lze pracovat. Hodně záleží na tom, jak bylo dítě vychováno a jaké prostředí bylo v rodině. Není to tak, že když se porod ‚nepovedl‘, tak je to konec a dítě nebude schopné lásky a soucitu,“ říká Lilia Khousnoutdinova.

Podcast Heroine O životě

podcast heroineFoto: Heroine

Rozhovory o životě, smrti a krizích mezi tím. Ilona Kleníková si s hosty podcastu povídá o porodech nebo o předsudcích kolem domácího násilí. Podcast o vážných věcech, které patří k životu, poslouchejte na Heroine.cz, na Spotify nebo Apple Podcast

Traumatizující může být pro mnoho žen také zážitek z první menstruace. I to je téma, kterým se Lilia zabývá. „Přístup k menstruačním pomůckám, ve kterém jsem já vyrůstala, byl takový, že je to něco odporného, něco ostudného, co se musí schovat a vyhodit. Kalíšek, látkové vložky i menstruační kalhotky nutí ženu k určitému kontaktu a přijetí této biologické funkce. A to je hodně zdravé,“ uvažuje Lilia.

Menstruace a menopauza bez předsudků

Jedním ze způsobů, jak ženám pomoci menstruaci přijmout, je oslava. „Když se menstruace oslaví, tak může být vnímaná jako něco pozitivního, může to té holce dát jiný způsob, jak si menstruaci zarámovat – jako něco, co je pěkné, co souvisí s plodností,“ vysvětluje Lilia Khousnoutdinova v podcastu Heroine O životě. „Ale je strašně důležité to holkám nevnucovat. Máme tu generaci matek, které to myslí dobře, chtějí pro dcery všechno, co samy neměly, ale ve chvíli, kdy to holka nechce a máma jí to vnucuje, tak je to ještě horší,“ upozorňuje. „Pokud maminka cítí velké nutkání pro dceru oslavu udělat, tak to vnímám jako znamení toho, že by si oslavu měla udělat pro sebe. Nezáleží na věku.“

V podcastu Heroine O životě mluvíme i o tom, proč by se měl zachovat svobodný přístup k interrupcím, jak ve společnosti mluvit o menstruaci a o menopauze, jak by mělo vypadat ideální šestinedělí a nevyhneme se ani domácím porodům. Poslechněte si celý rozhovor s Liliou Khnousnoutdinovou v podcastu Heroine O životě.

Podcast Heroine O životě je dostupný také na Spotify a Apple Podcast.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Jaroslava | 25. 2. 2022 15:00

Já tedy nevím co na menstruaci oslavovat, po té co se mi narodily děti bych se jí byla ráda co nejdříve vzdala. Měsíčně deset dní s ní, nočními vložkami a hrůzou co se kde provalí mě nijak nenadchlo. Když zmizela byla jsem nejšťastnější a bylo to moje nejkrásnější období, které stále trvá. Děkuji, že jsem si to připomněla a můžu oslavovat, že je dávno pryč.

+8
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Martin | 24. 2. 2022 18:07

Velký problém žen spočívá v pasivitě, v čekání na to, že někdo něco má jim udělat, zařídit (např. orgasmus). Menstruace si oslavu zaslouží, bezesporu, ale těžko ji mohou vymyslet a realizovat muži.

-9
Reagovat