Dlouho jsme měli stoprocentní kvóty pro muže, říká Pavla Špondrová v podcastu Hlas Heroine

Podcast
Pavel Houdek, Ilona Kleníková
| 28. 6. 2021 | 8 komentářů | 3 580
Dlouho jsme měli stoprocentní kvóty pro muže, říká Pavla Špondrová v podcastu Hlas Heroine
Foto: Pavel Houdek

Dostanou se na vysoké pozice díky kvótám nekvalitní osoby? Právnička a socioložka Pavla Špodrová vysvětlí, proč něco takového nehrozí. Vidí kvóty v souvislostech a věří, že jsou předpokladem změny politické kultury. V dalším díle podcastu Hlas Heroine vysvětluje, jak mohou kvóty fungovat, a rozebírá nejčastější argumenty jejich odpůrců.

„Bude trvat dlouho, než budeme schopni podmínky efektivněji narovnávat,“ uvažuje Pavla Špondrová, spoluautorka knihy Mužské právo. „K tomu, aby se ta situace proměnila rychleji, právě slouží kvóty. Aby se mohly měnit politiky a potom tradice a stereotypy, které už nejsou funkční, ale my si myslíme, že bychom bez nich nevěděli, co a jak dělat.“

Tentokrát je téma podcastu Hlas Heroine ožehavé. O kvótách v politice, institucích a byznysu si moderátor Pavel Houdek povídal s Pavlou Špondrovou, která téma rovného zastoupení žen a mužů ve veřejné sféře řeší z pozice práva i sociologie. „Dokud se nezmění politická kultura, tak se tam více žen nedostane. A dokud se tam nedostane více žen, nezmění se politická kultura,“ upozorňuje Pavla Špondrová na začarovaný kruh nerovnosti.

Pokud htějí ženy do veřejné sféry, tak jen za podmínky, že zastanou své původní ‚tradiční‘ pozice a povinnosti, které mají v rodině.

„Ženy v Československu získaly volební právo v roce 1918. Do té doby bylo ženám zamezeno účastnit se veřejných funkcí. Dlouho nemohly studovat vysokou školu, nemohly zastávat funkce ve správě státu,“ připomíná Pavla Špondrová. „Když se podíváme dál do minulosti, tak ženy nedědily, nemohly o sobě rozhodovat. Nemohly být ani autoritami v soukromé sféře. Zhruba do roku 1960 u nás platil původní rakouský občanský zákoník, který dával výhradní právo rozhodovat o rodinných věcech manželovi. Žena měla ‚právo‘ na jeho jméno a na užívání jeho postavení, mohla být lidově řečeno paní lékárníkovou, ale musela ve všem následovat rozhodnutí manžela.“

Kvóty pro kvalitu

„Ve veřejné sféře byly dlouho stoprocentní kvóty pro muže. To rozhodování podle toho funguje,“ reaguje Pavla Špondrová na argument, že ženám přece ve získání politických nic nebrání. Pokud podle ní chtějí ženy do veřejné sféry vstupovat, tak jen za podmínky, že zastanou své původní „tradiční“ pozice a povinnosti, které mají v rodině. „To znamená, že zastanou péči o děti a ostatní potřebné, o vztahy, o rodinné kontakty. Od péči o malé děti po to, kdo zavolá babičce, protože má narozeniny. To vše zajišťují ženy. Ženy se mohou účastnit veřejného života, pokud všechno tohle zvládnou obstarávat,“ říká.

Poslouchejte Hlas Heroine

Poslechněte si i další díly podcastu. Pavel Houdek se ptá pozoruhodných žen z mnoha oborů. O kvótach si podíval i s právničkou Barbarou Havelkovou, které přednáší v Oxfordu.

Barbara Havelková: Kvóty by ukázaly, kolik je tu schopných žen

Jedním z častých argumentů odpůrců kvót je, že se díky nim na rozhodovací pozice dostanou nekvalifikované a méně kvalitní osoby, protože hlavním kritériem bude pohlaví. „Takové opatření není možné v českém právním prostředí přijmout,“ upozorňuje Pavla Špondrová, že tato obava je neopodstatněná. „Pokud bychom se bavili o rozhodovacích pozicích v byznysu nebo v pracovním prostředí, tak to přímo zakazuje antidiskriminační zákon, který říká, že kvalifikace musí být minimálně srovnatelná.“

Jaké požadavky na kvalifikaci má uchazeč nebo uchazečka splnit, přitom nastavuje zaměstnavatel. „Není možné, že by se prostřednictvím kvót dostávaly do rozhodovacích pozic méně kvalitní osoby,“ je přesvědčená socioložka a právnička. „Na politickou sféru se antidiskriminační zákon nevztahuje, ale je na každé politické straně, jak si nastaví kritérium kvality,“ říká.


Heroine pořádá panelovou diskusi s pěti potenciálními kandidátkami na prezidentku, které znáte z titulní strany našeho speciálu. 20. 10. 2021 v Centru architektury C.A.M.P. v areálu Emauzského kláštera promluví Danuše Nerudová, Miroslava Němcová, Lenka Bradáčová, Adéla Šípová a Rut Kolínská. Diskuse bude moderovat Martin Veselovský. Dále vás čeká welcome drink, motivační talk Barbary Havelkové, občerstvení a networking s lidmi, kterým není lhostejný osud naší země. O prodeji vstupenek na akci se dozvíte více na konci července!


Proč jsou proti kvótám často i úspěšné ženy? Mohou kvóty fungovat samy o sobě? A kdy bude ve vysoké politice alespoň 30 % žen? Poslechněte si speciální díl podcastu Hlas Heroine, který je celý věnovaný kvótám.

Hlas Heroine je dostupný i na všech obvyklých platformách.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Moje Heroine 2021 Potřebujeme si připomenout, že svět nakonec může být báječné místo k životu. Představujeme osm inspirativních a obdivuhodných žen, jejichž jména do výzvy Moje Heroine nominovali čtenářky a čtenáři. Jasmína Houdek, Elena Gorolová, Alena Jančíková, Barush Maush, Zuzana Vránová, Eliška Kodyšová, Klára Laurenčíková, Adéla Horáková. Osm příběhů, které vám vrátí naději.
  • Děti vám to vysvětlí Existuje vůbec někdo, kdo se těší na září? Na obligátní téma „back to school“ jsme se podívali ze všech stran. Proč české školství nevzkvétá? A pomohlo by mít v učitelském sboru víc mužů? Své k tomu řekli i teenageři: rozsáhlou sondu mezi svými vrstevníky provedla čtrnáctiletá Marika, čerstvá maturantka Ester se zase ptá, proč ve školách víc nemluvíme o menstruaci i tělesnosti obecně.
  • Rozkoš pro vaše uši Prozkoumali jsme nový žhavý trend – audioporno. Z jakých důvodů přitahuje především ženy a co je na něm tak zvláštního? Vše, co chcete vědět, než se ponoříte do světa zvukové rozkoše. Nestyďte se poslouchat!
  • Hrdinky našich dcer Princezny trpně čekající na své rytíře jsou definitivně out. Je čas na nové hrdinky. Co tedy s dětmi číst? Možností je dnes dost, a zvlášť s knihami o slavných českých ženách se v posledních letech roztrhl pytel. Nad tímto fenoménem se kriticky zamýšlí Gabriel Pleska. Kterou z nich by doporučil?

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 8 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 28. 6. 2021 14:57

Proti kvótám mám jedinou námitku, že jde o sexismus. Přesně ten stejný sexismus, o kterém feministky tvrdí, že proti němu bojují.

+6
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Geniální | 28. 6. 2021 20:52

Každej přece ví že proti sexismu se nejlépe bojuje sexismem protože to nevyvolává protitlak.

-2
Reagovat