E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Tahle země není pro střízlivé. Jak alkohol stále kraluje našim životům

Vánoce jsou mimo jiné svátky setkávání a to pro značnou část Čechů znamená, že o adventu by dny bez skleničky alkoholu nebo kocoviny spočítali nejspíš na prstech jedné ruky. Oslavy příchodu nového roku jsou pak pro mnohé synonymem pro „ztřískat se do němoty“. Že má tahle země problém s alkoholem, si uvědomíte ve chvíli, kdy přestanete pít, píše sociolog Stanislav Biler. Jak je možné, že alkohol v naší zemi vesele ničí zdraví, životy, stojí nás značnou část peněz a stát proti tomu nic nepodniká?

Zatímco jiné drogy stát trestá, alkohol je běžnou součástí našich životů. Jeho rizika jsou přitom obrovská: a nejen ta zdravotní.Foto: Mattia Spalice on Unsplash

Že má tahle země problém s alkoholem, vám dojde ve chvíli, kdy se sami alkoholu nadobro zřeknete. Stalo se mi to před pěti lety a nemůžu se od té doby zbavit dojmu, že procházím střízlivý vrávorajícím světem, který drží pohromadě jen alkohol.

Bez alkoholu si naplno uvědomíte, že žijete v zemi, v níž jsou všechny životní a společenské události spojené s opilostí. Od narození až do smrti. Připíjí se na narození potomka stejně jako se zapíjí žal v případě úmrtí. Zapíjí se svatba stejně jako rozvod či rozchod. Nová práce stejně jako odchod z práce. Advent se nese ve znamení přípitků, o silvestru nemluvě. A krom společensky definovaných událostí se také pije jen tak. Protože je pátek, pondělí či středa, prší nebo svítí slunce.

Co se ještě dočtete:

  • Alarmující statistiky o Češích a alkoholu, které jsme se kolektivně rozhodli ignorovat
  • Mýtus o tom, jak sklenička vína prospívá zdraví
  • Kde všude je v Česku normální pít
  • Bude líp? Proč už mladé lidi alkohol tolik netáhne

Tvrdá droga, jejíž působení na tělo se charakterizuje jako otrava. Proto se ostatně můžete setkat s otravou alkoholem jako s příčinou smrti, což jej odlišuje třeba od jablka nebo mrkve, ale také některých jiných drog, jejichž zdravotní rizikovost či potenciál k závislostem je řádově nižší, až nulový. Přesto je stát řadí mezi nelegální. Sem mohou patřit některé psychedelické látky, jako je například psilocybin.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!