E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

A žili spolu šťastně, ale každý sám: Jak to funguje v mingles vztahu?

16. leden 2024
14 752

Seznamka, pár měsíců randění, zakoupení zubního kartáčku se slovy „nech si ho prosím tady“ a voilà, najednou nastává ten velký moment: společné bydlení. Většina z nás si prošla podobným scénářem. Až na mingles páry. Ty se rozhodly svoji lásku pěstovat na dvou adresách. A to i po svatbě. I s dětmi.

Foto: Gabriela Knížková / Midjourney

„Jsme spolu už osm let, ale ani jednou nás nenapadlo, že bychom společně bydleli,“ říká pětačtyřicetiletá Jana, která se po prvním manželství rozhodla svou dceru a sebe chránit před další traumatickou zkušeností. „Dalšímu vztahu jsem se nebránila, ale společnému bydlení jsem dala stopku: můj nový manžel to od začátku respektoval a funguje to skvěle,“ dodává.

Mingles – nebo také „married but singles“ – představují nový model rodinného života. V tomto uspořádání manželé nebo dlouholetí partneři udržují samostatné domovy, aniž by odmítali závazky, které k partnerství patří: sdílejí rodinný život, emočně i finančně se podporují, tráví společně čas a na dvou adresách se dokonce starají o děti.

Co se v článku ještě dočtete:

  • Jaké další důvody vedou lidi k tomu, aby volili soužití „single, but married“?
  • Jsou tyto páry šťastnější než singles nebo lidé žijící v manželství?
  • Jaké výhody a nevýhody má takové soužití a jak se s nimi některé páry vyrovnávají?
  • Jak končí taková soužití – spíše sňatkem, nebo rozchodem?

Strategický krok proti asymetrii ve vztahu

Jak jsme naznačili v případě Jany, velkou roli v tomto rozhodnutí hraje zkušenost z minulosti. Ženy, které se účastnily výzkumu v rámci mé diplomové práce, opakovaně upozorňovaly na to, že jejich předchozí vztah zkrachoval kvůli nerovnoměrnému rozdělení rolí – cítily velkou mentální zátěž spojenou s triádou práce–domov–děti, ve které se předchozí partner nepodílel tak, jak by si představovaly, čímž vznikaly velké neshody a hádky. A právě absence konfliktů ohledně domácích prací je to, co si na mingles vztazích nejvíce vychvalují.

„Je to fakt velká úleva, když teď nemám doma muže, který čeká, že bude navařeno a uklizeno, udělám s dětmi úkoly, budu si pamatovat všechny schůzky a doktory. A hlavně nejsou ty blbý hádky, že tys udělal míň a já víc,“ vysvětluje Elizabeth, která se stejně jako Jana rozhodla opustit muže a začala žít v městském bytě, kam za ní nyní nový partner i jeho děti přicházejí na návštěvy.

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!