Neplodnost nejsou pravé neštovice. Nezmizí, říká primář reprodukční kliniky

SpolupráceZdravíŽenské zdraví
Lucie Weissová
| 27. 7. 2022 | 7 komentářů | 1 038
Neplodnost nejsou pravé neštovice. Nezmizí, říká primář reprodukční kliniky
Zdroj: Shutterstock

Na začátku stojí důkladné vyšetření páru. Když máte štěstí, odejdete s diagnózou a příčinou své neplodnosti. Anebo také ne. Dobrou zprávou je, že sterilita se dá řešit různými způsoby, alespoň podle Jana Lachety, primáře Centra reprodukční medicíny ISCARE.

Ačkoliv je nepravděpodobné, že by se ­neplodnost dala stejně jako pravé neštovice zcela vymýtit, reprodukční medicína jde neustále kupředu – minimalizuje nežádoucí účinky léčby, zvyšuje úspěšnost otěhotnění a následného narození zdravého dítěte.

Stále častěji také provádíme preimplantační genetické testování embryí, kdy se embryonální buňky po genetickém vyšetření zamrazí, a pokud je výsledek v pořádku, dochází k transferu do dělohy.

Neplodnost dnes postihuje muže i ženy stejnoměrně – v 35 procentech. V 10 procentech případů zůstane příčina neobjasněna. V posledních letech ale přibývá mužů se zhoršujícím se výsledkem spermiogramu. „Mužská neplodnost se většinou pojí s poruchou tvorby spermií. Mohou mít sníženou koncentraci a pohyblivost, zhoršený vzhled. V krajním případě nejsou v ejakulátu nalezeny žádné spermie. U ženy je příčin mnohem více. Jedná se například o hormonální poruchy na úrovni mozku, absenci ovulace, předčasné ova­riální selhání, neprůchodnost obou vejcovodů, abnormity v děloze, imunologické důvody, endometriózu, onemoc­nění štítné žlázy. Genetické poruchy se pak týkají žen i mužů,“ jmenuje Lacheta.

Primářovu ordinaci v ISCARE nejčastěji navštěvují páry, kterým se nedaří nějaký čas otěhotnět, i když mají pravidelný pohlavní styk. Dalšími důvody jsou absence menstruace, opakované potraty, výskyt genetického onemocnění, vyšší věk ženy, ženy bez dělohy nebo funkční poruchy u mužů, třeba u paraplegiků.

Chodíte pravidelně na gynekologické prohlídky?

Léčba na míru

Neplodnost lze řešit různými způsoby. Nejjednodušší je plánování pohlavního styku a inseminace. „Další metodou je umělé oplodnění a přenos nevyšetřeného embrya. Stále častěji také provádíme preimplantační genetické testování embryí, kdy se embryonální buňky po genetickém vyšetření zamrazí, a pokud je výsledek v pořádku, dochází k transferu do dělohy. U žen bez dělohy připadá v úvahu transplantace dělohy,“ přibližuje Lacheta.

Kdo je MUDr. Jan Lacheta

léčba neplodnosti
Foto: ISCARE

Primář Centra reprodukční medicíny na soukromé klinice ISCARE. Vystudoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor lékařství. Po promoci nastoupil do Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze. V ISCARE pracuje od roku 2014.

Nadějí pro neplodné páry jsou také darovaná vajíčka a spermie od anonymních dárců. Zájemců je však bohužel nedostatek. „Dárkyní se může stát žena ve věku 18–35 let, která úspěšně projde gynekologickým a genetickým vyšetřením a testováním na pohlavně přenosné nemoci. U dárců je horní věkový limit 40 let. Kromě genetického a andrologického vyšetření musí mít opakovaně zcela normální výsledek spermiogramu. Stejně jako ženy absolvují test na sexuálně přenosné nemoci.“ Dalším řešením může být náhradní mateřství, kdy se u biologické matky provede odběr vajíček a po jejich oplodnění se embryo vloží do dělohy náhradní matky. Po porodu je dítě předáno biologické matce v procesu tzv. adresného osvojení.

Velkým trendem dneška je pak zmražení vlastních spermií a vajíček u pacientů s rakovinou. „Tento postup obecně doporučujeme před plánovanou onkologickou léčbou, při které hrozí vážné poškození funkce pohlavních žláz. Stále více onkologů na možnost zachování fertility myslí a odesílá do center reprodukční medicíny své pacientky a pacienty čím dál častěji. Od 1. 1. 2022 je tato léčba hrazena z veřejného zdravotního pojištění,“ uzavírá primář.

Klinika ISCARE

Poskytuje komplexní léčbu neplodnosti. Kromě specialistů na reprodukční medicínu disponuje odborníky, jakými jsou reprodukční imunologové, genetici a urologové. Na klinice realizují také operační léčbu neplodnosti (např. hysteroskopie, laparoskopie). Úspěšností léčby se řadí ISCARE mezi přední zařízení reprodukční medicíny. Doposud díky centru přišlo na svět více než 11 000 dětí.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – společností ISCARE.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 7 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

já profi trol | 27. 7. 2022 18:28

Neplodnost dnes postihuje muže i ženy stejnoměrně – v 35 procentech.
To zjistili na klinice iscare babis z příchozích, nebo co je to za údaj?
Dejte link na zdroj té studie.

+1
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

0 > ' | 27. 7. 2022 19:26

No já zírám. Zdejší profi trotlík vyštval amatéra trotla Křížka jen proto, aby pak najel do jeho kolejí. Už nepotřebuju vidět velkou čínskou zeď ani niagáry, největší zázrak světa jsem spatřil na heroinu. :-D

-2
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu