Odemkněte si všechny texty a čtěte bez reklam. Koupit předplatné webu

Boříme mýty kolem asexuality. „Nepotřebuju sex, abych byla skutečná žena“

13. květen 2022
23 780

„Na gymnáziu jsem se cítila rozbitá, vadná. Chybělo mi něco, co je pro ostatní přirozené. Poslouchala jsem, jak se moji vrstevníci baví o sexu, a kladla si otázku, co je se mnou v nepořádku. Proč se můj zájem o sex rovná nule?“ říká jednadvacetiletá Inga. Vypráví, co znamená být asexuální a jak se přístup společnosti k této orientaci vyvíjí.

Při hledání odpovědí na otázky ohledně své sexuality narážela Inga na popisy různých psychosexuálních orientací. Žádný z nich ale neodpovídal tomu, jak se cítila ona.

Jednoho dne se jí v doporučených příspěvcích na Facebooku objevil komiks o demisexualitě doplněný definicí této orientace a popiskem: „Orientace spadající pod asexualitu.“ Tak se Inga dozvěděla, že existuje něco jako asexualita, že na světě jsou lidé, kteří pociťují sníženou nebo žádnou sexuální touhu a pohlavní styk nebo sex je nejčastěji vůbec nezajímají. Zároveň však mohou navazovat romantické vztahy a prožívat šťastné partnerství.

Aktuální číslo

• Přechod v hlavě i posteli. My se o menopauze mluvit nebojíme.

• Jizvy na duši – o síle lásky, problematice vysoké citlivosti nebo špatné dostupnosti péče o psychiku.

• Seznamte se s kompletní osmičkou žen, které oceňujeme v rámci výzvy Moje Heroine 2023.

• Může nás oživení dovedností předků přivést k úplně novému vztahu k přírodě? Tereza Šmejkalová nabízí lekci ze spirituální ekologie.

Popup se zavře za 8s
Prémiový článek

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!

Podpořte naši redakci a získejte přístup ke všem prémiovým článkům a řadu dalších výhod!