Seriál Dělníci chtíče. Kastrace jako akt terapeutického zoufalství, nebo řešení destruktivní touhy?

Dokument
Redakce Heroine
| 13. 5. 2021 | 1 komentář | 3 331
Seriál Dělníci chtíče. Kastrace jako akt terapeutického zoufalství, nebo řešení destruktivní touhy?
Zdroj: Shutterstock

Patologicko-sexuální agresivita s rysy sadismu kombinovaná se smíšenou poruchou osobnosti zahrnující impulsivitu, nezdrženlivost a sklony k manipulaci, tak zní Václavova diagnóza. S ní je víc než rok hospitalizován v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Kastraci, pro kterou se rozhodl, vnímá jako svou druhou šanci.

Jedny z nejzvláštnějších rozhovorů, tak charakterizuje reportér Jakub Klingohr setkání s Václavem. Navzdory vědomí, že mluví s diagnostikovaným manipulátorem mu jeho rozvážný tón a pečlivost, s jakou volil slova při vyprávění svého příběhu, věřil. Stejně jako tvrzení, že chce svou deviantní touhu, která ho poprvé dostala do vězení v roce 1995, jednou provždy ovládnout. K tomu zvolil neméně definitivní řešení, podstoupil orchiektomii, tedy odejmutí varlat.

V otevřené zpovědi promluvil o tom, čeho všeho byl pod vlivem svého sexuálního pudu schopen i jak se cítí po nevratném chirurgickém zákroku, který u pacientů sice snižuje hladinu hormonů, ale u odborné veřejnosti budí vášně. I o tom, jaké jsou argumenty pro a proti kastraci, je další díl časosběrné série Dělníci chtíče.

Dokumentární série Dělníci chtíče zachycuje pachatele těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí vinu? A proč jsou tresty za zneužívání těch nejzranitelnějších tak nízké? Tvůrce pořadu Jakub Klingohr mluví jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze