Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Seriál Dělníci chtíče. Kastrace jako akt terapeutického zoufalství, nebo řešení destruktivní touhy?

Redakce Heroine | 13. 5. 2021 | 1 komentář | Dokument | 1 993

Seriál Dělníci chtíče. Kastrace jako akt terapeutického zoufalství, nebo řešení destruktivní touhy?
Zdroj: Shutterstock

Patologicko-sexuální agresivita s rysy sadismu kombinovaná se smíšenou poruchou osobnosti zahrnující impulsivitu, nezdrženlivost a sklony k manipulaci, tak zní Václavova diagnóza. S ní je víc než rok hospitalizován v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Kastraci, pro kterou se rozhodl, vnímá jako svou druhou šanci.

Jedny z nejzvláštnějších rozhovorů, tak charakterizuje reportér Jakub Klingohr setkání s Václavem. Navzdory vědomí, že mluví s diagnostikovaným manipulátorem mu jeho rozvážný tón a pečlivost, s jakou volil slova při vyprávění svého příběhu, věřil. Stejně jako tvrzení, že chce svou deviantní touhu, která ho poprvé dostala do vězení v roce 1995, jednou provždy ovládnout. K tomu zvolil neméně definitivní řešení, podstoupil orchiektomii, tedy odejmutí varlat.

V otevřené zpovědi promluvil o tom, čeho všeho byl pod vlivem svého sexuálního pudu schopen i jak se cítí po nevratném chirurgickém zákroku, který u pacientů sice snižuje hladinu hormonů, ale u odborné veřejnosti budí vášně. I o tom, jaké jsou argumenty pro a proti kastraci, je další díl časosběrné série Dělníci chtíče.

Dokumentární série Dělníci chtíče zachycuje pachatele těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí vinu? A proč jsou tresty za zneužívání těch nejzranitelnějších tak nízké? Tvůrce pořadu Jakub Klingohr mluví jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Ridina Ahmedová a její revoluce Rozhodla se postavit svým traumatům a na základě zážitků, které formovaly její život, natočila podcast Sádlo. „Vztah k jídlu a nadváha je moje životní výzva. Ale zasloužím si respekt. Nesu za sebe zodpovědnost, ale není mojí povinností vyhovovat vašim představám,“ říká v rozhovoru.
  • Od Plzáka k Ratajovi Kdy a proč vznikly první manželské poradny, kde působily vyhlášené terapeutické komunity, kdo předepisoval sexuální terapie, v čem spočívala psychogymnastika? Přijměte pozvání na napínavou exkurzi po klíčových okamžicích československé párové terapie.
  • Všechno, co jste chtěli vědět o menopauze Poslední tabu musí padnout. Za menopauzu se nemáme stydět, je potřeba o ní mluvit. Ptát se na ni svých matek, vysvětlovat ji mužům, informovat o ní zaměstnavatele. Je to normální. Tedy zatím není, ale mělo by být.
  • Kroje patří na ulici Z krojových doplňků je trend, kterému propadají i ti, kdo nemají s folklorem nic společného. Živůtky, zástěry, kordulky, vyšívané kožíšky a čižmy nosí v kombinaci s koženými bundami, bavlněnými tričky a džíny. „Krojové prvky opustily truhly a půdy a zamířily do světa,“ píše Petra Tajovský Pospěchová v článku k nečekané módní story v Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze
Naše tipy