Seriál Dělníci chtíče. Kastrace jako akt terapeutického zoufalství, nebo řešení destruktivní touhy?

Dokument
Redakce Heroine
| 13. 5. 2021 | 1 komentář | 3 085
Seriál Dělníci chtíče. Kastrace jako akt terapeutického zoufalství, nebo řešení destruktivní touhy?
Zdroj: Shutterstock

Patologicko-sexuální agresivita s rysy sadismu kombinovaná se smíšenou poruchou osobnosti zahrnující impulsivitu, nezdrženlivost a sklony k manipulaci, tak zní Václavova diagnóza. S ní je víc než rok hospitalizován v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích. Kastraci, pro kterou se rozhodl, vnímá jako svou druhou šanci.

Jedny z nejzvláštnějších rozhovorů, tak charakterizuje reportér Jakub Klingohr setkání s Václavem. Navzdory vědomí, že mluví s diagnostikovaným manipulátorem mu jeho rozvážný tón a pečlivost, s jakou volil slova při vyprávění svého příběhu, věřil. Stejně jako tvrzení, že chce svou deviantní touhu, která ho poprvé dostala do vězení v roce 1995, jednou provždy ovládnout. K tomu zvolil neméně definitivní řešení, podstoupil orchiektomii, tedy odejmutí varlat.

V otevřené zpovědi promluvil o tom, čeho všeho byl pod vlivem svého sexuálního pudu schopen i jak se cítí po nevratném chirurgickém zákroku, který u pacientů sice snižuje hladinu hormonů, ale u odborné veřejnosti budí vášně. I o tom, jaké jsou argumenty pro a proti kastraci, je další díl časosběrné série Dělníci chtíče.

Dokumentární série Dělníci chtíče zachycuje pachatele těch nejvíce odsouzeníhodných činů – sexuálního zneužití dítěte. Jak probíhá jejich léčba? A dají se vůbec úspěšně vyléčit? Cítí vinu? A proč jsou tresty za zneužívání těch nejzranitelnějších tak nízké? Tvůrce pořadu Jakub Klingohr mluví jak se samotnými pachateli, kteří právě procházejí léčbou, tak s lékaři, policisty, právníky, ale i oběťmi. Cílem dokumentu je zvýšit povědomí o problému sexuálního zneužívání dětí, který není tak ojedinělý, jak se zdá, poukázat na délku soudních procesů a nízké tresty, jež pachatelům hrozí, nebo upozornit na neexistující prevenci i chybějící diferencovaná oddělení.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Moje Heroine 2021 Potřebujeme si připomenout, že svět nakonec může být báječné místo k životu. Představujeme osm inspirativních a obdivuhodných žen, jejichž jména do výzvy Moje Heroine nominovali čtenářky a čtenáři. Jasmína Houdek, Elena Gorolová, Alena Jančíková, Barush Maush, Zuzana Vránová, Eliška Kodyšová, Klára Laurenčíková, Adéla Horáková. Osm příběhů, které vám vrátí naději.
  • Děti vám to vysvětlí Existuje vůbec někdo, kdo se těší na září? Na obligátní téma „back to school“ jsme se podívali ze všech stran. Proč české školství nevzkvétá? A pomohlo by mít v učitelském sboru víc mužů? Své k tomu řekli i teenageři: rozsáhlou sondu mezi svými vrstevníky provedla čtrnáctiletá Marika, čerstvá maturantka Ester se zase ptá, proč ve školách víc nemluvíme o menstruaci i tělesnosti obecně.
  • Rozkoš pro vaše uši Prozkoumali jsme nový žhavý trend – audioporno. Z jakých důvodů přitahuje především ženy a co je na něm tak zvláštního? Vše, co chcete vědět, než se ponoříte do světa zvukové rozkoše. Nestyďte se poslouchat!
  • Hrdinky našich dcer Princezny trpně čekající na své rytíře jsou definitivně out. Je čas na nové hrdinky. Co tedy s dětmi číst? Možností je dnes dost, a zvlášť s knihami o slavných českých ženách se v posledních letech roztrhl pytel. Nad tímto fenoménem se kriticky zamýšlí Gabriel Pleska. Kterou z nich by doporučil?

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 1 komentář

Vstoupit do diskuze