Každý ve své bublině. Proč si myslíme, že lidé s opačným názorem jsou hlupáci?

Česko si povídá
HateFree Culture
Předsudky
Sociální bublina
Bohdana Rambousková
| 4. 5. 2022 | 13 komentářů | 8 072
Každý ve své bublině. Proč si myslíme, že lidé s opačným názorem jsou hlupáci?
Zdroj: Shutterstock

Přestali jsme si povídat. Propasti mezi námi se prohloubily natolik, že člověk s opačným názorem nám nepřijde ničím zajímavý. Považujeme ho za hlupáka, primitiva, oběť dezinformací. Máme pocit, že diskuze s ním nemá cenu, a tak u rodinných obědů mlčíme a na sociálních sítích se uchylujeme do bezpečí své názorové bubliny – v ní uslyšíme jen to, co sami hlásáme. Lze s tím ještě něco dělat? Nebo jsme jednou provždy ztratili schopnost si navzájem naslouchat?

Přestože z toho bývají často obviňována sociální média, Facebook ani Twitter za polarizaci západních společností nemohou. Propasti mezi lidmi vznikají prohlubováním rozdílů na základě bohatství, věku, vzdělání, sociálního kapitálu, lokality, v níž člověk žije apod. Jsou to především politici, kdo využívá konflikt a rozdělení na my a oni pro získání svých politických bodů. Sociální sítě pak tento proces pouze zviditelňují, protože každému názoru poskytnou stejně významný prostor. Ne na ulici, ale v diskuzích na našich facebookových profilech se obvykle s důsledky polarizace citelně setkáme tváří v tvář.

Raději si společně zanotujeme s někým, kdo taky nesnáší Trumpa, taky se snaží snížit svou uhlíkovou stopu, nebo se taky bojí důsledků přílivu migrantů

Postupnému rozdělování společnosti samozřejmě nahrává i fakt, že každý z nás podvědomě vyhledává lidi s podobným pohledem na svět. Už tak kolem sebe máme dost problémů a konfliktů, že nestojíme o to pořád se s někým hádat. Daleko raději si společně zanotujeme s někým, kdo taky nesnáší Trumpa, taky se snaží snížit svou uhlíkovou stopu, nebo se taky bojí důsledků přílivu migrantů.

Sociální sítě nám v tom pomáhají tím, že nám díky chytře nastavenému algoritmu zobrazují příspěvky podobně smýšlejících lidí. Aniž bychom si to plně uvědomovali, dostáváme se do tzv. komnat ozvěn (echo chambers), kde ze všech stran slyšíme stejný názor, jaký sami vyjadřujeme. Je to příjemné, utvrzuje nás to v pocitu, že máme pravdu. A že ti, co si myslí něco úplně opačného, jsou hlupáci, primitivové, oběti dezinformací.

Pomohlo by, kdybychom online prostředí opustili a zase začali diskutovat tváří v tvář, s lidmi, které nám nikdo nevybral, ale prostě nám přišli do cesty? Německý týdeník Die Zeit to zkusil a v roce 2017, v rozjitřené atmosféře po parlamentních volbách, uspořádal diskuzní akci Deutschland spricht (Německo si povídá). Na základě odpovědí na několik otázek sestavil páry názorově zcela odlišných lidí. Dvojice se pak sešly, aby si spolu o věcech veřejných popovídaly. Zájem byl enormní. Akce se koná každoročně dodnes a dávno překročila hranice Německa.

Čtěte také: Propast není nepřekročitelná

Shutterstock

Někdy to vypadá, že Česko je rozdělené na dva nesmiřitelné tábory. Nová studie společnosti STEM „Jedna společnost - různé světy“ analyzovala důvody, které vedou k neporozumění, a došla k překvapivému závěru. Žádná nepřekročitelná propast. Jen se musíme naučit brát obavy druhých vážně.

Nová studie ukazuje, že si jen neumíme naslouchat

Dvě hodiny pro porozumění

Výzkum účastníků Deutschland spricht odhalil, že lidé do diskuze s názorovým odpůrcem přicházejí plni předsudků. Navzájem o sobě předpokládají, že ten druhý bude ignorant, bude hrozbou pro dobro celé společnosti. Výzkumný tým pod vedením profesora ekonomie Armina Falka v roce 2018 ovšem zjistil, že už po dvou hodinách společného rozhovoru lidé o tyto předsudky přicházejí. Podle vyjádření 95 % účastníků a účastnic se diskuze odehrávala v pozitivní atmosféře, 94 % uvedlo, že nedošlo k vážnějším neshodám, 75 % byl jejich diskuzní partner dokonce sympatický. Mnozí začali být ochotni přijmout takovou osobu i do svého okruhu přátel.

Tato pozitivní změna se ale udála jen v případě, že se sešli lidé z opačných extrémů politického spektra. „Třeba když se volič Zelených setkal s příznivcem extrémně pravicové AfD, nebo tzv. vítač s někým, kdo v příchodu migrantů vidí konec západní civilizace,“ specifikoval Armin Falk. Pokud se lidé setkali s někým, s nímž se názorově lišili jen málo, jejich předsudky vůči názorovým oponentům se naopak ještě upevnily. Fungovalo to stejně jako na Facebooku.

Přestože česká společnost je v současné chvíli nebývale stmelená díky válce na Ukrajině, podobné diskuze velmi potřebuje. V květnu začala registrace účastníků a účastnic do prvního ročníku Česko si povídá, sestavené páry se k diskuzi potkají o víkendu 18. a 19. června. Akci pořádá HateFree Culture a Heroine.cz patří mezi mediální partnery, na jejichž webech najdete otázky, podle nichž se dvojice sestavují.

Přijde vám to jako skvělý nápad? Zodpovězte první otázku v tomto článku, přidejte odpovědi na pár dalších a počkejte si, koho vám algoritmus vybere do páru. Bude to někdo, kdo odpověděl opačně než vy a bydlí nedaleko. V červnu budete mít jedinečnou příležitost vylézt ze svých facebookových bublin a popovídat si. Co myslíte, umíme si ještě naslouchat?

Heroine je mediálním partnerem projektu Česko si povídá.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Martina Benešová jede bomby
  Jaderná chemička Martina Benešová slaví obří úspěch – lék na rakovinu prostaty, na jehož vývoji se podílela, byl už schválen v USA. „Když chcete dělat vědu na vysoké úrovni, musíte být nejen šéf, ale i krysa v oficíně, entertainer, politik, ekonom a psycholog,“ říká vědkyně, která se letos vdávala v Las Vegas v šatech po Cate Blanchett a nejlíp se dokáže odreagovat při rychlé jízdě autem.
 • Děravé vědecké potrubí
  Čím dál postupujeme po vědecké dráze, tím méně žen potkáváme: říká se tomu „děravé potrubí“. Se sedmi českými vědkyněmi jsme se na ty díry podívali pěkně zblízka. Kudy nám odbornice z akademické sféry mizí? A stačí díry zalepit, nebo by bylo lepší celé potrubí rovnou přestavět?
 • Milujeme fotoromány
  Zavzpomínaly jsme na časy, kdy jsme v novém Bravíčku vždycky listovaly na stránky s fotorománem, a nechaly jsme se tímhle formátem inspirovat. Tentokrát ale nejde o žádnou lovestory, nýbrž o satirické obrazy z vysokoškolského života z pera Dua Docentky. Získá Lída postdoktorský grant, nebo se její naděje zadupe docent Kuneš a profesor Hrubeš?
 • Proč nosí Filip Titlbach perly
  Novinář Filip Titlbach letos vydal knihu rozhovorů s queer lidmi o tom, čemu musí čelit. V Heroine se ho v důvěrném rozhovoru na jeho vlastní zkušenosti ptá Jana Ciglerová: „Lidé nám často říkají – žijte si, jak chcete, ale ne nám na očích. Proč si myslíš, že se skoro neoutují sportovci? Protože spolu chodí do sprch a heterosexuální muži s tím mívají problém. Myslí si, že je gayové znásilní.“

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 13 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 4. 5. 2022 10:18

Existují dva druhy lidí s opačným názorem. Ti první jej mají vytvořený na základě nějakých informací a vědí, že jak průběžně sbírají stále nové informace a zkušenosti, mohou názor změnit. Ti druzí si myslí, že vědí všechno a názory nemění ani tváří v tvář očividným faktům a důkazům, které ukazují opak. O těch si myslím, že jsou to hlupáci (a oni si zase myslí, že hlupák jsem já) :-)

+17
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Andrej | 5. 5. 2022 4:03

To je samo o sobě dost hloupý názor a to hned v několika bodech :D

-2
Reagovat
Zobrazit komentovanou zprávu