Já do školy nechci! Co s úzkostmi dětí (a rodičů) na začátku školního roku

Děti a hraPsychologieVýchovaVzdělávání
Lucie Kotková
| 17. 9. 2021 | 2 komentáře | 6 718
Já do školy nechci! Co s úzkostmi dětí (a rodičů) na začátku školního roku
Zdroj: Shutterstock

Začátek školního roku je výjimečně stresující období, a to jak pro děti, tak pro rodiče. Než se režim ustálí, panuje nejistota a s ní spojené obavy a úzkosti. Začalo se vaše dítě do školy bát? Bolí ho břicho, vymlouvá se na nemoc? Dětská psycholožka Lucie Kotková píše o tom, kdy být jen oporou, a kdy poznat, že je potřeba odborná pomoc.

Pro většinu dětí i rodičů znamená konec prázdnin a návrat do škol neoblíbenou část roku, která se zkrátka musí přežít. Pokud se dítěti do školy jen „normálně nechce“, ale bez potíží zvládne nejen docházku, ale i všechny nároky výuky, můžeme být v klidu. Horší je to v situacích, kdy se v souvislosti se školou objeví psychické obtíže. Dítě může ráno odmítat do školy odejít, nechce vylézt z postele či z auta před školou, v noci se začne budit, mohou se objevit psychosomatické projevy v podobě zažívacích obtíží či bolestí hlavy apod.

Někdy je příčina těchto potíží celkem snadno identifikovatelná. Dítěti se posmívá konkrétní spolužák, bojí se určitého předmětu nebo učitele. V takovém případě mám jako rodič možnost zasáhnout a dítěti pomoci tím, že situaci vyřeším ve škole, najdu doučování, zařídím, pořeším. Jenže dost často dítě není schopné pojmenovat, čeho se vlastně bojí. Na rozdíl od strachu, který má příčinu, je úzkost spíše nejasná hrozba něčeho nedefinovatelného. Dítě se zkrátka bojí, neví čeho – a my nevíme co s tím.

Postupným probíráním obávaných situací může dítě zjistit, že má dost vnější podpory i vnitřních zdrojů, jak takové situace přežít, jakkoli budou nepříjemné.

V takovém případě jsme jako rodiče trochu v pasti. Ze zákona máme povinnost zařídit pravidelnou docházku dítěte do školy. Vědomě to máme většinou nastavené tak, že škola je pro dítě užitečná a přejeme jemu i sobě, aby do ní chodilo (pokud možno spokojené). Co si ale máme počít s tou hromádkou neštěstí, která nám večer pláče na klíně a druhý den si odmítá obout boty, popadnout aktovku a odejít z domu?

Hra s panenkami rozvíjí empatii, ukazuje studie

Se sloganem „I panenka může změnit svět“ chce značka panenek Barbie upozornit na souvislost mezi hrou a rozvojem empatie. Neurovědecká studie z října 2020, kterou provedl tým výzkumníků z Cardiffské univerzity ve spolupráci s Barbie, pomocí neurozobrazování prokázala, že hra s panenkami umožňuje dětem rozvíjet empatii a dovednosti sociálního zpracování, které jsou klíčovými faktory určujícími budoucí emoční, studijní a sociální úspěch dětí. Výzkumný tým zjistil, že oblast mozku spojená se zpracováním sociálních informací se aktivovala, i když si dítě hrálo samo.

Bezpečný nácvik

To, co se mi opakovaně v praxi potvrzuje jako důležitý přístup, je od začátku nepovolit. Nepřipustit, aby dítě uvěřilo tomu, že „zůstat doma“ je varianta. Znáte to. Podáte prstík a vaše roztomilá Jezinka okamžitě přijde na způsob, jak se vloupat dovnitř. V našem případě jak se zaseknout a nenechat se odtáhnout ani stádem volů (které v tu chvíli představuje vyčerpaný rodič). Dítě musí cítit neochvějnou jistotu, že sice rozumím jeho obavám, ale vím, že se mu ve škole nic zlého nestane a ono to tam navzdory svému strachu zvládne.

Důležité je s dítětem mluvit, mluvit a zase mluvit. Ideálně ne při těch vypjatých ranních odchodech, ale odpoledne či večer, když máme čas a klid. O tom, co mu vadí, a jak by se to dalo zlepšit. Pozor na naše byť dobře míněné rychlé rady: „Udělej tohle, řekni tamto, a je to“. Naše řešení odpovídá našim zkušenostem, našemu způsobu komunikace, našim reakcím dospělého. Dítě takhle daleko v uvažování a způsobech reagování být nemusí. Proto je mnohem užitečnější pomoci mu najít vlastní řešení. Když se místo rychlého sázení rad zeptám: „A jak bys to mohl zařídit? Co bys k tomu potřeboval? Může ti s tím někdo pomoci – kamarád, učitel, my rodiče?“, dítě může způsob, který pro něj bude fungovat, nalézt samo. Někdy stačí málo. Ranní odchody do školy v doprovodu kamaráda, ujištění, že ho odpoledne opravdu nezapomenu vyzvednout, domluva s učitelem…

Řada obav má podobu malování čertů na zeď. Co hrozného by se mi mohlo stát. Bývá užitečné ty čerty trochu „rozmazat“ povídáním o tom „co se stane když…“ Co se stane, když tě učitelka opravdu vyzkouší a ty to nebudeš umět? Co se stane, když vážně dostaneš tu pětku? Co se stane, když se ti děti opravdu budou smát? Postupným probíráním obávaných situací může dítě zjistit, že má dost vnější podpory i vnitřních zdrojů, jak takové situace přežít, jakkoli budou nepříjemné.

Děti vám to řeknou

BarbieDenisa Dimitrovová

Ve vnímání genderově stereotypních hraček jsme se posunuli, ale že dětská hra v praxi není neutrální, vídáme u svých dětí na vlastní oči. Kdo dnes sahá po meči, a kdo po panence? Zeptali jsme se dětí samotných.

O hře a stereotypech pohledem dětí

Načerpat jistotu

Často je úzkost ze školy spojena se separační úzkostí. Tuhle potvoru už známe. V batolecím věku potomků jsme si kvůli ní nemohli ani zavřít dveře na záchod, dítě začalo vřeštět v přítomnosti dříve milovaných babiček, po krásném samostatném spinkání se nám zas a znovu nastěhovalo do postele. Separační úzkost s sebou nese přesvědčení „bez rodičů nepřežiju“ a ve školním věku se projevuje v situacích, kdy jde dítě do školy, rodiče do práce nebo třeba večer do kina. Pokud dítě v jakémkoli věku reaguje na odloučení „přehnaně“, je to zpráva, že si potřebuje nabít svůj emoční akumulátor a načerpat jistotu. Tak se bez dlouhého pátrání „proč“ a apelování na jeho věk prostě v té posteli zase trochu šoupněme a odpoledne či o víkendu si místo nabitého programu vlezme pod deku a podívejme se společně na film…

Někdy se nám navzdory naší nejlepší snaze nepodaří situaci zvládnout bez pomoci odborníka (školního psychologa, psychoterapeuta, psychiatra). Není to ostuda a není to zpráva o naší rodičovské nekompetenci. S psychickými potížemi je to stejné jako s těmi tělesnými. Někdy stačí na dětskou bolístku pofoukání a obejmutí a někdy zkrátka musíme rychle na pohotovost.

Máte-li obavy, abyste dětské potíže nepodcenili, všímejte si, jak se dítě projevuje. Pokud je nervózní, plačtivé, podrážděné, hůře usíná nebo se v noci budí, špatně se soustředí a přestává vyhledávat oblíbené činnosti, zbystřete. Psychický stres se může projevit také únavou, častější nemocností, stížnostmi na bolení bříška či hlavy, nechutenstvím, zvracením. Pokud se u tělesných projevů lékaři nepodaří najít jasnou příčinu, bývá to signál, že spíše bolí duše. A že je třeba se o ni postarat.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

Petr Procházka | 20. 10. 2021 21:17

Pokud je to tak častý případ, nenapadlo ještě nikoho, že chyba není na straně těch dětí, ale ve školském systému?

+4
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

Michal Macek | 17. 9. 2021 14:22

eh no ja bych asi dostal na prdel, kdybych nechtel do skoly...a kdybych fakt nechtel, tak staci trochu zasimulovat, zakaslat, teplomer do caje....ale chapu ze dnes uz je jina doba :)

-4
Reagovat