Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Jak si nejlépe vybrat terapeuta. Praktické tipy

BrandstoryPsychologie
Terapie
PR článek
| 20. 9. 2021
Jak si nejlépe vybrat terapeuta. Praktické tipy
Foto: Terapio

Tušíš, že by ti prospěla terapie, ale nevíš, jak si vybrat psychoterapeuta? Každý terapeut je jedinečný a nejlepší způsob, jak si skutečně ověřit, že je pro tebe ten pravý, je objednat se k němu na sezení. Tady je pár tipů, jak se při výběru vydat správným směrem.

Reference

Zvaž, jestli nemáš ve svém okolí někoho, kdo už u terapeuta někdy byl. Protože se o terapii ještě nedávno málo mluvilo, nemusíš o tom vůbec vědět a může tě překvapit, kolik tvých blízkých už to zná. Pomůže ti to nejen s výběrem, ale zároveň ti to dodá odvahu a odstraní část nejistoty nebo obav. Terapeut tě sice nemůže přijmout, pokud už k němu chodí někdo z tvého blízkého okolí, ale může třeba doporučit někoho, kdo pracuje podobně.

Vzdělání

Psychoterapeut je odborník jako každý jiný. Aby mohl svou práci vykonávat, musí splňovat určitá kritéria a účastnit se psychoterapeutického výcviku. Podívej se, zda je terapeutův výcvik akreditovaný u ČAP nebo jiné z profesních organizací (ČPtS, EAP, JEP). Pokud se někdo označuje za terapeuta, ale nemá jeden z těchto výcviků, znamená to, že jeho praxe se nedá považovat za aktuálně odborně uznávanou a výzkumy ověřenou psychoterapii.

Klidně se řiď intuicí. Jak na tebe dotyčný působí? Máš z jeho prezentace dobrý pocit? To jsou tvé nejlepší nápovědy.

Důvěra

Pokud má terapeut akreditovaný výcvik, už moc nezáleží na tom, jaký konkrétně to je. Nejzásadnější vliv na efektivitu psychoterapie má totiž podle dostupných výzkumů terapeutický vztah. A ten se nedá změřit a neexistuje na něj žádný filtr ve vyhledávači. Musí se zažít. Takže se klidně řiď intuicí. Jak na tebe dotyčný působí? Máš z jeho prezentace dobrý pocit? Víš něco o jeho zájmech, rodině, životě, odkud pochází, čím si prošel? To jsou tvé nejlepší nápovědy.

Tvoje „téma

Jaká osoba ti dokáže nejlépe pomoci v tématu, které je pro tebe klíčové? Zamysli se nad tím. Například pro maminku s poporodní depresí může být příjemnější mluvit s terapeutkou, která má také malé děti. Pokud máš s někým spojené trauma, bude lepší najít terapeuta jiného pohlaví a věku, aby ti takového člověka nepřipomínal. Nic z toho není dogma, záleží především na tom, co ti je komfortní. Obecně ale platí: čím specifičtější je téma, se kterým přicházíš, tím důležitější je hledat někoho, kdo s ním už má zkušenosti.

Protože každý terapeut je jedinečný, jediný způsob, jak si skutečně ověřit, že je pro tebe ten pravý, je objednat se k němu na sezení a vyzkoušet si, jestli mu důvěřuješ.

To je totiž to úplně nejdůležitější.

Co dalšího může při výběru terapeuta hrát roli? Přečti si podrobný článek na www.terap.io/blog/prakticke-tipy/vyber-terapeuta.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…