Jak si nejlépe vybrat terapeuta. Praktické tipy

BrandstoryPsychologie
Terapie
PR článek
| 20. 9. 2021 | 487
Jak si nejlépe vybrat terapeuta. Praktické tipy
Foto: Terapio

Tušíš, že by ti prospěla terapie, ale nevíš, jak si vybrat psychoterapeuta? Každý terapeut je jedinečný a nejlepší způsob, jak si skutečně ověřit, že je pro tebe ten pravý, je objednat se k němu na sezení. Tady je pár tipů, jak se při výběru vydat správným směrem.

Reference

Zvaž, jestli nemáš ve svém okolí někoho, kdo už u terapeuta někdy byl. Protože se o terapii ještě nedávno málo mluvilo, nemusíš o tom vůbec vědět a může tě překvapit, kolik tvých blízkých už to zná. Pomůže ti to nejen s výběrem, ale zároveň ti to dodá odvahu a odstraní část nejistoty nebo obav. Terapeut tě sice nemůže přijmout, pokud už k němu chodí někdo z tvého blízkého okolí, ale může třeba doporučit někoho, kdo pracuje podobně.

Vzdělání

Psychoterapeut je odborník jako každý jiný. Aby mohl svou práci vykonávat, musí splňovat určitá kritéria a účastnit se psychoterapeutického výcviku. Podívej se, zda je terapeutův výcvik akreditovaný u ČAP nebo jiné z profesních organizací (ČPtS, EAP, JEP). Pokud se někdo označuje za terapeuta, ale nemá jeden z těchto výcviků, znamená to, že jeho praxe se nedá považovat za aktuálně odborně uznávanou a výzkumy ověřenou psychoterapii.

Klidně se řiď intuicí. Jak na tebe dotyčný působí? Máš z jeho prezentace dobrý pocit? To jsou tvé nejlepší nápovědy.

Důvěra

Pokud má terapeut akreditovaný výcvik, už moc nezáleží na tom, jaký konkrétně to je. Nejzásadnější vliv na efektivitu psychoterapie má totiž podle dostupných výzkumů terapeutický vztah. A ten se nedá změřit a neexistuje na něj žádný filtr ve vyhledávači. Musí se zažít. Takže se klidně řiď intuicí. Jak na tebe dotyčný působí? Máš z jeho prezentace dobrý pocit? Víš něco o jeho zájmech, rodině, životě, odkud pochází, čím si prošel? To jsou tvé nejlepší nápovědy.

Tvoje „téma

Jaká osoba ti dokáže nejlépe pomoci v tématu, které je pro tebe klíčové? Zamysli se nad tím. Například pro maminku s poporodní depresí může být příjemnější mluvit s terapeutkou, která má také malé děti. Pokud máš s někým spojené trauma, bude lepší najít terapeuta jiného pohlaví a věku, aby ti takového člověka nepřipomínal. Nic z toho není dogma, záleží především na tom, co ti je komfortní. Obecně ale platí: čím specifičtější je téma, se kterým přicházíš, tím důležitější je hledat někoho, kdo s ním už má zkušenosti.

Protože každý terapeut je jedinečný, jediný způsob, jak si skutečně ověřit, že je pro tebe ten pravý, je objednat se k němu na sezení a vyzkoušet si, jestli mu důvěřuješ.

To je totiž to úplně nejdůležitější.

Co dalšího může při výběru terapeuta hrát roli? Přečti si podrobný článek na www.terap.io/blog/prakticke-tipy/vyber-terapeuta.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…