Ozvěna devadesátek, barvy a dobré zprávy v udržitelné módě

MódaSpolupráceTrendUdržitelná módaUdržitelnost
Spolupráce
| 14. 2. 2022 | 1 079
Ozvěna devadesátek, barvy a dobré zprávy v udržitelné módě
Foto: Nila

Oslava každodennosti, radost z cest, návrat sytých tónů, estetika devadesátek. A také certifikace pro udržitelnou módu, více recyklovaných materiálů i second-hand nákupů. Shrnuli jsme letošní trendy.

Těší nás, že téma udržitelnosti získává v módní branži výraznější slovo. Svědčí o tom mimo jiné vzrůstající podíl recyklovaných materiálů, a to nejen těch syntetických, ale také bavlny, vlny a dokonce i lnu. Rozšíření a poptávka po recyklaci a obecně udržitelnějším přístupu v módním průmyslu vede ke zdokonalování technologií i zlevňování recyklátu, byť se jedná i o nevyhnutelnou cestu vzhledem ke vzrůstajícím cenám naprosto všech materiálů. Ty má na svědomí i současná pandemie způsobující výpadky ve výrobě i komplikace v přepravě.

Foto: Nila

Biobavlněný kardigan od švédské značky Maska v hřejivě žlutém odstínu, který zvedne náladu na první pohled.

Vlaštovkou rostoucího zájmu o férovou módu je také očekávaná značka udržitelnosti na oblečení a obuvi, kterou se po letech vyjednávání chystá představit Evropská unie. Informace o ekologické stopě produktu (Product Environmental Footprint, PEF) má zákazníkovi pomoci se při nákupu informovaně rozhodnout, aniž by musel rozlišovat mezi 230 environmentálními označeními, které momentálně v Evropě fungují. PEF metodologie se zaměřuje na 16 kategorií dopadu na životní prostředí, od znečištění vod po úbytek ozónu. Ač má návrh i své kritiky, potažmo návrhy na zlepšení, my se na výsledek každopádně těšíme!

Foto: Nila

Pro milovnice neutrálních tónů. Bunda a kalhoty ze strukturované biobavlny od značky Lanius.

Móda z druhé ruky jako první volba

Skvělou zprávou jsou i stále oblíbenější nákupy z druhé ruky, které představují nejdynamičtější trend na poli módy. Během příštích 5 let by měl tento prodej dle předpovědí narůst o více než 100 % procent a dosáhnout hodnoty 77 miliard dolarů.

Foto: Nila

Příznivci severského stylu se mohou těšit na sandály a polobotky dánské firmy Bisgaard.

Foto: Nila

Nepřehlédnutelný top z biobavlny a elastanu od nizozemské značky Humanoid lze nosit na obě strany.

V barvách přírody

A na jaké novinky v módě se můžeme těšit v nadcházející sezóně? Kolekcím udržitelné módy v obchodech Nila budou kralovat přírodní odstíny – terakota, rakytník, šalvěj. Oblíbenou ibiškově červenou doplní „studená“ fialová, bledě modrá, výrazná žlutá nebo královská modř. Ani milovnice neutrálních tónů nepřijdou zkrátka, vybírat si budou moci z tónů vanilkové, pískové či ocelově šedé. Potiskům pak dominují ty květinové, ale i kostka v mnoha provedeních. 

Foto: Nila

Ručně vyráběné pantofle z proplétané kůže od značky salt+umber jsou letošní novinkou v naší nabídce. Skvostně budou vypadat s džíny, šaty i plátěnými kraťasy.

Foto: Nila

Okouzlující šperky z pozlaceného stříbra od dánské značky Enamel Copenhagen.

Diverzita je v módě

„Obliba těchto barev souvisí jednak s potřebou odpoutat se již od nepříjemné a ubíjející pandemické šedi, jednak se stylovým tvaroslovím devadesátých a nultých let, která se dostala do popředí,“ komentuje trendy nákupčí Nily Jan Semerád. V aktuálních kolekcích sledujeme také posilující genderovou rozvolněnost i důraz na diverzitu, která je patrná již na první pohled v samotné prezentaci značek.

Foto: Nila

V barvě sezóny. Pohodové biobavlněné šaty od novozélandské značky Kowtow.

Foto: Nila

V sezóně jaro/léto nesmí chybět bohatý výběr oblíbených tenisek Veja.

Zkraje sezóny posílíme v Nile nabídku lehkých svetrů a kardiganů z biobavlny i baby alpaky. Doplní je oblíbené pletené vesty nebo evergreen šatníků v podobě džínových bund. Rozšířený výběr slibují s nástupem letních měsíců také lněné modely od zavedených značek Maska, Ecoalf, Jungle Folk a McVerdi. Na své si již tradičně přijdou milovnice dalších přírodních materiálů – biobavlny, konopí nebo prodyšného Tencelu. Ze značek posílí nizozemský label Humanoid, libující si v asymetrii a variabilních způsobech nošení, nebo švédská stálice Filippa K. Její core řada elegantního „office wear“ zahrnuje skvěle padnoucí kalhoty, košile i trika, které lze nosit napříč všemi sezónami.

Foto: Nila

Kožené kalhoty od nizozemské značky Humanoid, které budou s nošením stárnout do krásy.

Foto: Nila

Výrazné barvy, nadčasové vzory, ta nejkvalitnější biobavlna. Poznávací znamení novozélandské značky Kowtow.

Boho & babouche

Nové kolekce budou bohatší ve výběru bot. Příznivci severských značek se mohou těšit na sandály a polobotky dánských firem Angulus a Bisgaard. Novinkou je pak značka salt+umber, která si získala světovou oblibu pro své boho sandálky a ručně proplétané nazouvací pantofle ve stylu babouche. Chybět nebude ani bohatý výběr tenisek z dílen VEJA, Novesta a Ecoalf. A třešinka na dortu jarních a letních outfitů? Rozšířená kategorie šperků! Na ty ale doporučujeme přijít se podívat osobně k nám do Nily, těšíme se na Vaši návštěvu.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – obchodem s udržitelnou módou Nila. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • KLÁRA SVOBODOVÁ ALIAS PANÍ SPOCKOVÁ
  Předčasný porod, císařský řez, smrt dítěte, život s postižením. To všechno prožila Klára Svobodová – naše coverstar. Na svém blogu Spocklidem popisuje svůj život bez pozlátka. A tak jsme ji pro Heroine nafotili celou ve zlatě, zářící a svítící jako skutečnou hvězdu. Přesně tou totiž Klára podle nás je. Matka bojovnice, která se nevzdává. Z minusů dělá plusy a z hendikepů superschopnosti. Odkrývá tabu a ukazuje odvrácenou stranu mateřství. Inspiruje a dodává sílu. Mění svět kolem sebe. Je to Moje Heroine. Nahlédněte do jejího vesmíru.
 • CHTĚJÍ VIDĚT HVĚZDY A CÍTIT VÍTR
  Pít vodu ze studánky a bydlet ekologicky. Být svobodní. Naše příloha Sustainable tentokrát popisuje alternativní možnosti bydlení. Jaké to je žít v jurtě, domku na kolečkách anebo ve „slamáku“? Příběhy lidí, kteří se rozhodli žít jinak, blíž přírodě i sami sobě.
 • HLAS HEROINE
  Proč po nás gynekologové chtějí poplatky za registraci, i když je to nezákonné, a hlavně proč se je bojíme odmítnout? Proč by o ženském těle měli rozhodovat politici, když v případě mužských těl nikdo podobné nápady nemá? V naší názorové rubrice se dočtete i o tom, jak vychovávat děti v souladu s feministickými ideály a jak ochránit jejich (i naše) duševní zdraví v době, kdy covid vystřídala válka na Ukrajině. Ale nebojte, přinášíme i pozitivní zprávy!
 • VÁLEČNÁ REPORTÉRKA PETRA PROCHÁZKOVÁ
  Petra Procházková momentálně reportuje z války na Ukrajině. Mluvili jsme s ní ještě před odjezdem o tom, co zažívají ženy ve válkách, jaká je etika válečného zpravodajství i jak ve vyhrocených situacích zvládá své emoce. Dostalo se ale i na dilemata, která s sebou nese její vlastní mateřství. A jak se vlastně stalo, že psala diplomku o Čtyřlístku? Petra Procházková je Moje Heroine.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze