Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Ozvěna devadesátek, barvy a dobré zprávy v udržitelné módě

MódaSpolupráceTrendUdržitelná módaUdržitelnost
Spolupráce
| 14. 2. 2022 | 1 322
Ozvěna devadesátek, barvy a dobré zprávy v udržitelné módě
Foto: Nila

Oslava každodennosti, radost z cest, návrat sytých tónů, estetika devadesátek. A také certifikace pro udržitelnou módu, více recyklovaných materiálů i second-hand nákupů. Shrnuli jsme letošní trendy.

Těší nás, že téma udržitelnosti získává v módní branži výraznější slovo. Svědčí o tom mimo jiné vzrůstající podíl recyklovaných materiálů, a to nejen těch syntetických, ale také bavlny, vlny a dokonce i lnu. Rozšíření a poptávka po recyklaci a obecně udržitelnějším přístupu v módním průmyslu vede ke zdokonalování technologií i zlevňování recyklátu, byť se jedná i o nevyhnutelnou cestu vzhledem ke vzrůstajícím cenám naprosto všech materiálů. Ty má na svědomí i současná pandemie způsobující výpadky ve výrobě i komplikace v přepravě.

Foto: Nila

Biobavlněný kardigan od švédské značky Maska v hřejivě žlutém odstínu, který zvedne náladu na první pohled.

Vlaštovkou rostoucího zájmu o férovou módu je také očekávaná značka udržitelnosti na oblečení a obuvi, kterou se po letech vyjednávání chystá představit Evropská unie. Informace o ekologické stopě produktu (Product Environmental Footprint, PEF) má zákazníkovi pomoci se při nákupu informovaně rozhodnout, aniž by musel rozlišovat mezi 230 environmentálními označeními, které momentálně v Evropě fungují. PEF metodologie se zaměřuje na 16 kategorií dopadu na životní prostředí, od znečištění vod po úbytek ozónu. Ač má návrh i své kritiky, potažmo návrhy na zlepšení, my se na výsledek každopádně těšíme!

Foto: Nila

Pro milovnice neutrálních tónů. Bunda a kalhoty ze strukturované biobavlny od značky Lanius.

Móda z druhé ruky jako první volba

Skvělou zprávou jsou i stále oblíbenější nákupy z druhé ruky, které představují nejdynamičtější trend na poli módy. Během příštích 5 let by měl tento prodej dle předpovědí narůst o více než 100 % procent a dosáhnout hodnoty 77 miliard dolarů.

Foto: Nila

Příznivci severského stylu se mohou těšit na sandály a polobotky dánské firmy Bisgaard.

Foto: Nila

Nepřehlédnutelný top z biobavlny a elastanu od nizozemské značky Humanoid lze nosit na obě strany.

V barvách přírody

A na jaké novinky v módě se můžeme těšit v nadcházející sezóně? Kolekcím udržitelné módy v obchodech Nila budou kralovat přírodní odstíny – terakota, rakytník, šalvěj. Oblíbenou ibiškově červenou doplní „studená“ fialová, bledě modrá, výrazná žlutá nebo královská modř. Ani milovnice neutrálních tónů nepřijdou zkrátka, vybírat si budou moci z tónů vanilkové, pískové či ocelově šedé. Potiskům pak dominují ty květinové, ale i kostka v mnoha provedeních. 

Foto: Nila

Ručně vyráběné pantofle z proplétané kůže od značky salt+umber jsou letošní novinkou v naší nabídce. Skvostně budou vypadat s džíny, šaty i plátěnými kraťasy.

Foto: Nila

Okouzlující šperky z pozlaceného stříbra od dánské značky Enamel Copenhagen.

Diverzita je v módě

„Obliba těchto barev souvisí jednak s potřebou odpoutat se již od nepříjemné a ubíjející pandemické šedi, jednak se stylovým tvaroslovím devadesátých a nultých let, která se dostala do popředí,“ komentuje trendy nákupčí Nily Jan Semerád. V aktuálních kolekcích sledujeme také posilující genderovou rozvolněnost i důraz na diverzitu, která je patrná již na první pohled v samotné prezentaci značek.

Foto: Nila

V barvě sezóny. Pohodové biobavlněné šaty od novozélandské značky Kowtow.

Foto: Nila

V sezóně jaro/léto nesmí chybět bohatý výběr oblíbených tenisek Veja.

Zkraje sezóny posílíme v Nile nabídku lehkých svetrů a kardiganů z biobavlny i baby alpaky. Doplní je oblíbené pletené vesty nebo evergreen šatníků v podobě džínových bund. Rozšířený výběr slibují s nástupem letních měsíců také lněné modely od zavedených značek Maska, Ecoalf, Jungle Folk a McVerdi. Na své si již tradičně přijdou milovnice dalších přírodních materiálů – biobavlny, konopí nebo prodyšného Tencelu. Ze značek posílí nizozemský label Humanoid, libující si v asymetrii a variabilních způsobech nošení, nebo švédská stálice Filippa K. Její core řada elegantního „office wear“ zahrnuje skvěle padnoucí kalhoty, košile i trika, které lze nosit napříč všemi sezónami.

Foto: Nila

Kožené kalhoty od nizozemské značky Humanoid, které budou s nošením stárnout do krásy.

Foto: Nila

Výrazné barvy, nadčasové vzory, ta nejkvalitnější biobavlna. Poznávací znamení novozélandské značky Kowtow.

Boho & babouche

Nové kolekce budou bohatší ve výběru bot. Příznivci severských značek se mohou těšit na sandály a polobotky dánských firem Angulus a Bisgaard. Novinkou je pak značka salt+umber, která si získala světovou oblibu pro své boho sandálky a ručně proplétané nazouvací pantofle ve stylu babouche. Chybět nebude ani bohatý výběr tenisek z dílen VEJA, Novesta a Ecoalf. A třešinka na dortu jarních a letních outfitů? Rozšířená kategorie šperků! Na ty ale doporučujeme přijít se podívat osobně k nám do Nily, těšíme se na Vaši návštěvu.

Článek vznikl ve spolupráci s naším partnerem – obchodem s udržitelnou módou Nila. 

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze