E-shop Heroine: předplatná, Manuál pro moderní mámy, Heroine Premium

Řekni to kabelkou. Průvodce českými a slovenskými designérkami, které to s kůží umějí

Nejexkluzivnější modely světových značek mohou stát statisíce a vedou se na ně dlouhé pořadníky. Birkinka, Bageta, 2.55, Lady Dior… Žádný jiný kus dámského ošacení nevyjadřuje společenské postavení nositelky takovým způsobem jako (kožená) kabelka. Pokud nechcete investovat tak velké peníze, ale přesto chcete klíče, mobil, peněženku a další nezbytnosti nosit v něčem vkusném, funkčním, originálním a etickém, máme pro vás několik tipů na české a slovenské kabelkové designérky. A také jejich rady, jak o kabelky správně pečovat.

Za značkou Ademi stojí česká návrhářka Adéla Mitrengová, inspirací jí jsou například dezerty.Foto: Se svolením Ademi

Petra Veselá

Petra Veselá nabízí peněženky, ledvinky i velké nákupní tašky, často upcyklované.
Foto: Ivy E. Morwen

Ráda tvoří praktické věci a recykluje materiály. Ve svém ateliéru na pražské Letné proto nepracuje jen se svou oblíbenou toskánskou kůží, ale také s pratelným papírem nebo jutovými pytli. Její nabídka je opravdu široká – od malých peněženek, ledvinek, obalů na mobil až po větší kabelky různých tvarů a barev nebo velké (často upcyklované) nákupní tašky, které pojmou všechno.

Zejména kožené výrobky ale potřebují náležitou péči, Petra proto nabízí několik praktických tipů, jak se o ně starat.

„Chraňte kožené výrobky před promočením. V dešti si raději kabelku dejte pod kabát či ji zakryjte jinou bavlněnou taškou. Když už se stane a výrobek nasákne vodu, nejprve ho vysušte hladkým ručníkem a pak nechte při pokojové teplotě důkladně uschnout, ne však na slunci nebo blízko radiátoru. Poté je kůži potřeba dodat hydrataci, použít můžete vosk, balzám či olej.

O kožené věci je dobré pečovat i preventivně. Podle Petry ideálně tak, že výrobek nejdříve zbavíte nečistot mírně namočenou houbičkou, po vyschnutí do něj vetřete vosk (nebo obdobný přípravek), necháte ho znovu vyschnout a přeleštíte. Na kabelky naopak raději vůbec nepoužívejte barevné krémy na boty. A vlastníte-li kousek z nubuku, tedy kůže s jemným chloupkem, která vypadá podobně jako semiš, je potřeba ho ošetřit speciálními přípravky, těmi na hladkou kůži byste ho mohli zničit.

A konečně poslední Petřina rada – na tropickou dovolenou si kožené věci raději neberte. Kůže nemá vlhké podnebí ráda a může se v něm začít všelijak kroutit či natahovat.

  @petevesela 


Denisa Adolfová

Denisa Adolfová pod svou značkou nyní tvoří ručně šité kabelky z prvotřídních materiálů.
Foto: Adéla Havelková

Umění ve formě kabelky. Tak by se dala charakterizovat tvorba designérky Denisy Adolfové, jejíž kabelky svou propracovaností, tvary i barvami berou dech. Oděvní design vystudovala v Paříži a pod svou značkou nyní tvoří ručně šité kabelky z prvotřídních materiálů. Ať už si z její nabídky vyberete malé psaníčko Little Black, větší a mnoha způsoby personalizovatelnou Sienu, nebo tvarem nevšední Bi-face Butterfly, jedno je jisté – vlastnit budete naprosto originální kousek. Jeden z těch zatím posledních – Divine Cathedral – je navíc zdobený českými šperky od Lenky Kerlické.

Aby vám kabelka od Denisy vydržela co nejdéle krásná, je třeba se o ni dobře postarat. Jak designérka sama říká: „Péče o kabelku je trochu jako péče o pleť. Potřebuje čištění a výživu a po nějakém čase servis u odborníka.“ Kabelky, které vyrobila, mohou zákaznice (a zákazníci) donést na údržbu přímo k Denise. 

Pokud se o koženou kabelku (a nejen tu od Denisy) chcete postarat doma sami, má pro vás designérka několik rad:

  1. Vyživovací krémovou péči vždy nejdříve vyzkoušejte na místě, které je nejméně vidět. Chvíli počkejte, a pokud výsledek vypadá dobře, nemusíte se bát nanést krém po celé ploše.
  2. Pokud kabelku delší dobu nenosíte, uložte ji do krabice nebo „dust bagu“ a vyložte papírem, aby neztratila tvar.
  3. Je-li kabelka světlá, nenoste ji s tmavým oblečením, které může pouštět barvu. Zejména jde o modrotisk.
  4. Při větším problému svěřte péči raději do rukou odborníka či odbornice.

@denisaadolfova 


Vena Valnoha

Vendula Valnohová staví na lehkosti, jednoduchosti a funkčnosti.
Foto: Se svolením Venduly Valnohové

Vendula Valnohová se našla v minimalismu a pod svou značkou Vena Valnoha tvoří ve své brněnské dílně produkty s myšlenkou udržitelné módy. Stavebními kameny jejího stylu jsou lehkost, jednoduchost a funkčnost. Jedním z jejích poznávacích znamení je ručně barvená „kropenatá“ kůže, kterou používá na kabelkách i dalších výrobcích. 

„Nikdy neper koženou kabelku v pračce,“ píše na svých webových stránkách. Pro někoho je to možná rada trochu úsměvná, ale jeden nikdy neví, co by některé majitele kvalitní kožené kabelky mohlo napadnout.

@venavalnoha 


Ammyla

Ručně malovaná řada kabelek Exclusive je nejvýraznějším designem značky.
Foto: Se svolením Ammyla

Jejich ručně malované kožené kabelky jsou už několik let hitem Instagramu i Fleru. Zakladatelka Kamila Gemerská je se svým týmem ručně vyrábí ve slovenské Rožňavě. Od roku 2009, kdy Ammyla vznikla, se nabídka produktů proměnila a široce rozrostla. V současnosti si proto můžete vybrat z nepřeberného množství velikostí, barev, tvarů a stylů kabelek, ale i batohů nebo opasků. Ručně malovaná řada kabelek Exclusive je však stále nejvýraznějším a nejvíc exkluzivním prvkem značky.

Co se týká péče, u malovaných kabelek se provádí stejně jako u klasických kožených. Kamila ale varuje před častou zhoubou kožených výrobků, kterou jsou různé chemické látky a rozpouštědla. Mezi ty patří také parfémy nebo dezinfekční gely. Takže opatrně s nimi, pokud jsou vaše milované kožené kousky zrovna v dosahu.

@ammyla 


Ademi

Za značkou Ademi stojí česká návrhářka Adéla Mitrengová, které pod rukama vznikají minimalistické, ale velmi charakteristické kousky splňující vysoké nároky na udržitelnost. Každý produkt je výsledkem práce v malé dílně nedaleko Šumavy, kde je materiál zpracováván do posledního odřezku. Ty nejmenší zbytky se využívají na malé součástky kabelek, ty větší třeba na klíčenky. Dosud byly nejnápaditějšími modely značky kabely Milkshake s „vlnkami“. Tento tvar v sobě mají zakomponované i menší Dezzert bagy, pro které byla inspirací roláda se šlehačkou. V nejnovější kolekci Emotional Reflections představuje Ademi kabelky vyrobené ve spolupráci s českou šperkařskou značkou DU Coeur. Jsou poseté perlami.

A co doporučuje Ademi k průběžné péči o kožené kabelky? Je to produkt, který známe úplně všichni. Klasickou českou indulonu!

@ademi_studio_ 

Aktuální číslo

  • Kulturní války režisérky Barbary Herz
  • Může být matka dobrý „vědec“?
  • Jak vychovat odolné děti
  • Rodičovská půl na půl 
Popup se zavře za 8s