Heroine do schránkyPředplatit časopis 
Předplatné časopisu

Dráždit, svádět a leckdy i pohoršovat. Žhavý trend kink začal před sto lety, v čem inspiruje dodnes?

BDSM
Galerie
Kink
MódaTrend
Ada Bartlová
| 19. 8. 2022 | 17 komentářů | 23 594
Dráždit, svádět a leckdy i pohoršovat. Žhavý trend kink začal před sto lety, v čem inspiruje dodnes?
Zdroj: Shutterstock

Móda inspirovaná BDSM je letos velký trend, o novinku ale nejde. Kink prvky se v módě objevují už dlouhá desetiletí. Že to není váš šálek čaje? Prohlédněte si naši galerii, možná přijdete na něco, co o sobě ještě nevíte.

Poslední dobou pronikají BDSM (zkratka pro bondage, dominance, sadismus & masochismus - pozn. red.) a nejrůznější fetiše ve velkém do mainstreamové módy, ale tato vlna jejich obliby není první ani poslední. Obdiv a asimilování prvků subkultur, které dráždí svou jinakostí a kouzlem zakázaného ovoce, jsou typickým principem mainstreamové módy. 

Jednou z prvních průkopnic fetiš módy byla Yva Richard. V desátých letech 20. století založila v Paříži prodejnu spodního prádla, ale protože obyčejné prádlo ji příliš nezajímalo, postupně začala prodávat pouta na ruce, obojky, korzety a nejrůznější originální kostýmy z kůže, kovu nebo gumy. Na ulicích se v nich sice nechodilo, ale samotná existence takového obchodu byla důležitým milníkem v přijímání jinakosti. 

V roce 1958 vznikl v Chicagu první gay bar zaměřený konkrétně na milovníky kůže. Kožená subkultura se vyvinula z té motorkářské a imponovala především gayům, kteří nechtěli být vnímáni jako zženštilí. Motorkářské a kožeňácké prvky se v té době objevovaly i v populární kultuře, třeba ve slavném filmu Divoch (1953).

V sedmdesátých letech přišel punk a s ním opět sexuálně laděné prvky. Punkeři a punkerky jimi rebelovali proti stereotypní představě slušného chlapce nebo dívky a svobodně projevovali svou sexualitu. Nosili těžké boty, roztrhané punčochy, řemeny a řetězy, kůži a vinyl. Neortodoxní britská módní návrhářka Vivienne Westwood otevřela v Londýně svůj butik SEX. Na fotce z roku 1976 před butikem pózuje Pamela Rooke, jedna z návrhářčiných oblíbených modelek.

Zhruba v devadesátých letech přestaly fetiš prvky znamenat rebelii a definitivně se zabydlely v běžné módě. Králem fetish core stylu, byť tehdy se mu tak ještě neříkalo, byl bezesporu francouzský návrhář Thierry Mugler. Jeho přehlídka na jaro/léto 1991 začala nevinnými barevnými kostýmy, ale vzápětí vyšly modelky v přiléhavých vinylových kalhotách, postrojích a superkrátkých šortkách. Zlatým hřebem přehlídky byla modelka Emma Wiklund coby retrofuturistická robotka.

Nohy v přiléhavém lesku, které budou letos na podzim v módě podle Donatelly Versace, tedy nejsou nic nového pod sluncem. Ale rudé provedení v kombinaci s korzetem a rozšířenými hranatými rameny je rozhodně lákavé.

Latex je vůbec trend číslo jedna. Velkou zásluhu na jeho popularizaci má nepochybně Kim Kardashian a její slavné modely od Muglera, jako byly například stříbrné šaty, v nichž přišla letos v dubnu na premiéru nového reality seriálu The Kardashians, a Balenciagy.

Latex sice dokonale přitahuje pozornost, ale jeho nošení není pro každého. Mám na mysli především praktické aspekty: oblékání a svlékání je enormně pracné a je samozřejmě stoprocentně neprodyšný. Můžete ovšem zkusit i další kink prvky, jako jsou třeba postroje. Foto je z přehlídky značky Cavalli na letošní podzim/zimu.

Pro postroje v nejrůznějším nápaditém provedení nemusíte do značkového obchodu, dají se koupit u výrobců BDSM pomůcek, malých módních tvůrců, a pokud vám příliš nezáleží na kvalitě provedení, tak dokonce i ve fast fashion e-shopech.

Korzet je módní prvek, nad kterým se dnes už nikdo nepozastaví. Kdysi býval erotický, protože to bylo spodní prádlo, které se neukazovalo; dnes je to normální kus oblečení. Neznamená to ovšem, že by se v něm nedalo zaujmout, jen potřebujete provokativnější model. Třeba prošívaný ve stylu podprsenek z padesátých let.

Prošívaný korzet se špičatými košíčky zpopularizoval v devadesátých letech Jean Paul Gaultier (a Madonna, která v jeho slavném modelu vystupovala během turné Blonde Ambition). Gaultier korzety nikdy neopustil. Růžový je z kolekce na podzim/zimu 2022 a pro značku ho v rámci spolupráce navrhl Olivier Rousteing.

Balmain v kolekci podzim/zima 2022 představil kožený korzet v moderním minimalistickém provedení a sukni odkazující na bondage.

Bondage jako inspirace není u Balmaina nic nového, „svázané“ modelky a modelové se na přehlídkách značky objevují už nějakou dobu. Červený kostým, který má na sobě rapper Lil Nas X, je inspirovaný šaty z přehlídky na letošní jarní sezonu.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

 • Šťastné a veselé v posteli!
  Lidi s feministickým pohledem na svět si prý užívají lepší sex než ostatní. Dokážou se totiž vykašlat na představy o tom, co je a není normální, a je pro ně zásadní vzájemný respekt. Heroine představuje první vydání věnované sexu. Buďte bez obav, že bychom chtěli někoho nebo něco soudit. Ať vás tenhle dárek příjemně naladí…
 • „Bylo to jako šlápnout na minu“
  Tak začíná článek Pavlíny, která krátce po 40. narozeninách dala průchod své touze po sexu, po cizích mužských tělech, po potěšení bez závazků. Potřebovala zjistit, kdo vlastně je. Text, u kterého se možná budete červenat, protože naráží na představy o tom, co se může a sluší.
 • Máte rádi áčko?
  Chtějí ženy anální sex, nebo se jen přizpůsobují mužské touze a představám z porna? Na to se v článku ptá Zuzana Kašparová, spoluautorka podcastu Vyhonit ďábla. Vyzpovídala několik žen, pro které je tato praktika důležitým zdrojem slasti, a připomíná, že penetrace není všechno.
 • Komu vadí svobodné ženy
  Na rozdíl od doby před pár lety už dnes v Česku jen málokdo veřejně hlásá, že když žena říká ne, myslí tím ve skutečnosti ano. Ten posun ovšem nenastal sám od sebe. Obrovskou zásluhu na něm má naše cover star, zakladatelka organizace Konsent a neúnavná čeřitelka stojatých sexistických vod Johanna Nejedlová.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

Celkem 17 komentářů

Vstoupit do diskuze

Příspěvek, který se vám nejvíc líbí

umfa | 19. 8. 2022 14:35

To přece není nic hrozného, sám mám taky takový hezký přiléhavý gumový obleček. Jde o známou módní značku Scubapro.

+5
Reagovat

Příspěvek, který se vám nejvíc nelíbí

B | 20. 8. 2022 7:11

Když nad tím tak přemýšlím, tak by bylo velmi vhodné do budoucna, kdyby si všichni udělali testy a názory těch méně zdatných byly vždy jasně označeny třeba jako: low mental capacity

Nejde mi o mě, já to poznám, ale jde o vás (opica, Pinochet, antifeminista...), to aby vám bylo jasný na jaké úrovni jsou vaše názory a nežili jste v bludu, že jsou si všechny názory rovny. Taky pak uvidíte, že vás hloupých je strašně hodně a máte velké tendence se srocovat. To pak chytré lidi většinou odradí, aby s váma vůbec komunikovali a vám se tak utváří jakýsi falešný pocit pravdy....

-3
Reagovat