Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

Ženy vyprávějí svět. Tři skvělé filmy jako dárek pro čtenáře Heroine

Redakce Heroine | 8. 3. 2021 | Pro vás | 3 990

Záběr z filmu Becoming Astrid. Foto: Dafilms

Ženská perspektiva se v současné kultuře prosazuje stále více. Film je ideálním médiem pro silné příběhy a během posledních let přibývá sebevědomých, kritikou vysoce hodnocených snímků, které si ženu a její životní zkušenost a cestu je svobodě vzaly jako téma. Ať už jde o emancipaci společenskou, sexuální nebo v partnerských vztazích...

Ve spolupráci s Dafilms pro vás máme k letošnímu Mezinárodnímu dni žen malý dárek: Měsíční filmové předplatné.

Co musíte udělat?

Je nutné ho aktivovat do zítřejší půlnoci (tedy do 9. března). Kód "dafilmsHeroine" vložte do příslušného pole na webu Dafilms. Předplatné vám na měsíc zpřístupní celou předplatitelskou sekci.

My jsme pro vás navíc vybrali tři snímky, které by vám neměly uniknout.   

 


Zrodila se Astrid / Becoming Astrid (2018)

Foto: Dafilms

Becoming Astrid.

Dávno předtím, než ji proslavila Pipi Dlouhá Punčocha a Děti z Bullerbynu, byla Astrid Lindgrenová jen obyčejnou dívkou ze švédského venkova. Film se otvírá v roce 1920, kdy se tvrdohlavá a nekonformní mladičká dívka musí vypořádat se svým nechtěným těhotenstvím a snahou jejího okolí dotlačit ji k jednomu ze dvou rozhodnutí, které měly ženy v takové situaci na výběr: buďto se dítěte vzdá, anebo rychle vstoupí do manželství bez lásky. Astrid se rozhodla pro třetí možnost; možná i odvaha, odolnost a neochota se přizpůsobit předepsaným normám později stály u zrodu Pipi, z dnešního pohledu feministické hrdinky par excellence.

Režie  a scénář Pernille Fischer Christensen. Hrají: Alba August, Magnus Krepper, Maria Bonnevie, Trine Dyrholm, Björn Gustafsson, Henrik Rafaelsen, Mads Korsgaard. Délka 123min

Portrét dívky v plamenech / Portrait de la jeune fille en feu (2019)

Foto: Dafilms

Portrét dívky v plamenech.

Mladá Marianne připlouvá na ostrov v Bretani namalovat tajně portrét Heloise, která se má po návratu z kláštera provdat do Milána místo své sestry, jež spáchala sebevraždu. Mladá žena se však portrétovat nechce – právě proto, aby nemusela dostát závazku s neznámým Italem, který dohodla její matka. Obě ženy v sobě mezitím naleznou zalíbení a po odjezdu Heloisiny matky spolu navážou vášnivý milenecký vztah, byť jsou si vědomy toho, že nemá budoucnost a že brzy skončí. „Svět, který jim zdánlivě nepatří a nepřeje, je možné zažívat po svém, byť v šatech, které musíte nosit a které se naprosto nehodí k dobrodružství, protože vám může od ohně pod širým nebem chytit sukně. Zapálit plamen je možné různými způsoby a tato zdánlivě laciná metafora může tnout do živého, pokud jí dáte prostor. Neboť tam, kde není živoucího ohně vášně, lásky, přátelství a odvahy, je jen zima a tma,“ píše v recenzi Iva Baslarová

Režie a scénář Céline Sciamma. Kamera Claire Mathon. Hrají Adèle Haenel, Noémie Merlant, Valeria Golino, Luàna Bajrami, Armande Boulanger. Délka: 122 min

Hovory o nevěře / Talking About Adultery (2019)

Foto: Dafilms

Hovory o nevěře.

V otevřených výpovědích manželů, manželek i milenců ukazuje výrazně stylizovaný introspektivní snímek různé podoby manželství a pátrá po smyslu této instituce v pozdně konzumní společnosti. Prostřednictvím obrazově dominujícího textového rozhovoru ústřední dvojice R. a B. se divák postupně identifikuje s příběhy anonymních hrdinů, kteří bilancují naplnění lásky a sexuality v partnerských vztazích, vyrovnávají se se svým zklamáním nebo popisují nově objevenou hodnotu manželství. Metafory a koláže vyjadřují autorčinu perspektivu, a nakonec i překvapivý životní zvrat spojený s natáčením. „Nevěra je v podstatě nudné téma, které toho o vás ovšem hodně vypoví,“ poznamenává k tomu režisérka Barbora Jíchová Tyson.

Režie a scénář Bára Jíchová Tyson. Kamera Benjamin Jicha. Délka filmu: 72 min.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • FILOZOFKA ANNA HOGENOVÁ Hluboký rozhovor o signálech, které nechceme slyšet. O tom, že nejdůležitější životní momenty přicházejí nenápadně a potichu. O smrti nejbližších, ale i o kolektivní katastrofě, kterou teď jako lidstvo možná prožíváme. Kam nás mohou mezní situace zavést a co si díky nim můžeme uvědomit?
  • KULT MLÁDÍ KONEČNĚ STÁRNE Protože stárne i česká populace. Přesto stále není zvykem mít na obálce lifestylového časopisu ženu ve zralém věku nebo mluvit o problémech starších generací, o jejich životech, přáních nebo potřebách. Co seniorům opravdu chybí? A jak se jich dotýká současná pandemie? Reportáž Jany Patočkové doprovázejí výmluvné fotografie Jany Plavec.
  • POJĎME MLUVIT O KLITORISU O anatomii orgánu, který není žádným malým knoflíčkem nad poševním vchodem, ale ptákem rozpínajícím svá křídla po stranách vulvy. Lucie Jarkovská vysvětluje, na co všechno má vliv (znovu)objevení klitorisu a jak je důležité uvědomit si, že lidské tělo neznamená mužské tělo.
  • SUSTAINABLE MÓDNÍ PŘÍLOHA Jak vypadají textilní materiály budoucnosti? Technologie inspirované přírodou jsou na vzestupu. Představujeme módní značky, které chtějí to nejlepší pro své zákazníky i pro planetu. Udržitelnost je pro ně klíčová. A stejně tak je pro ně důležité, aby to na ně někdo neušil.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze
Naše tipy