Heroine do schránkyPředplatit časopis
Předplatné časopisu

„Měla jsem štěstí, že jsem svoje trauma odhalila jako mladá,“ říká v podcastu kreslířka ToyBox

Anna Urbanová, Pavel Houdek | 30. 10. 2020 | Kampaň pro nové podcasty | 1 962

Foto: archiv ToyBox

První podcast, který chceme uvést v sérii Hlas Heroine, je s ilustrátorkou a komiksovou kreslířkou ToyBox. Je matkou dvojčat a vychovává další dvě děti, zároveň otevřeně mluví o sexuálním zneužívání, které se jí stalo v dětství, a o tom, jaký mělo dopad na její život.

ToyBox patří mezi špičku české ilustrátorské scény. Její práce vyšly v řadě tištěných médií, ilustruje knihy a věnuje se street artu, pro květnové číslo časopisu Heroine navrhla růžovou obálku „Be your own heroine“. Na rozdíl od řady umělců ale vystupuje také jako veřejná osobnost a otevřeně mluví o své životní zkušenosti. Když jí byly čtyři roky, stala se obětí sexuálního zneužití ze strany člena rodiny.

Na otázku, kdy si uvědomila, co se jí stalo, vypráví, jak po jednom nevydařeném vztahu skončila v léčebně, kde chodila na skupinovou terapii a arterterapii. Až tam si na zážitek vzpomněla. „Vlastně jsem měla štěstí, že jsem to trauma odhalila jako relativně mladá a mohla jsem se s tím začít vyrovnávat.“

O traumatu a o tom, jak se projevuje – často neviditelně – v životech těch, kteří ho prožili, si ToyBox s Pavlem Houdkem povídala do hloubky. „Byla jsem problémové dítě, v pubertě jsem utíkala z domova, byla jsem divoká. Měla jsem řadu toxických vztahů, za mým chováním většinou stála nějaká nedůvěra k mužům, k autoritám.“ Jak se ukazuje, trauma se podobně projevuje u mnoha žen, které se – z pohledu společnosti – chovají „divně“. „Chci se jich zastat. Nejde jim jen tak říct – tak si už konečně najdi normálního chlapa. Ony nemůžou, protože jim v minulosti někdo hrozně ublížil.“

ToyBox přiznává, že je ohledně svého zážitku nebývale otevřená i proto, že cítí, že je to důležité – pro oběti, které může její příběh posílit k tomu, aby svoje trauma řešily, i jako prevence. „Musíme se naučit chránit naše dcery.“


Poslechněte si teaser z prvního dílu podcastu Hlas Heroine!

Co ještě zazní v podcastu?

Na své si přijdou všichni, kdo pracují v kreativních profesích. Řeší se totiž problém s finančním ohodnocením a s přetrvávajícím problémem, že umělecká činnost je vnímaná jako zájmová, jednoduše „koníček“, a tím pádem by se měl tvůrce spokojit se symbolickým honorářem. Pavel Houdek s ToyBox proberou i to, jak se kloubí náročná profese s mateřstvím, jak to ovlivňuje její partnerský vztah a možnost věnovat se i něčemu jinému než práci a rodině. Zazní o zajímavý postřeh o solidaritě žen na vyšších pozicích, „gatekeepers“, jak jim říká ToyBox, a způsobech, jak si navzájem vypomáhají a vzájemně se podporují. A tématem bude i péče o duševní zdraví.

Číslovaný a PODEPSANÝ fine art print grafiky Be your own heroine od Toybox

„Be your own heroine“ je heslo, se kterým ilustrátorka Toybox stvořila hrdinku z květnové titulky. Chceš její podepsanou grafiku na své zdi? Podpoř naši kampaň na HitHit pro vznik podcastů a vyber si tuhle odměnu. Velikost grafiky je 50 × 70 cm. Takže v interiéru opravdu vynikne.
 

Podpořte nás!

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • FILOZOFKA ANNA HOGENOVÁ Hluboký rozhovor o signálech, které nechceme slyšet. O tom, že nejdůležitější životní momenty přicházejí nenápadně a potichu. O smrti nejbližších, ale i o kolektivní katastrofě, kterou teď jako lidstvo možná prožíváme. Kam nás mohou mezní situace zavést a co si díky nim můžeme uvědomit?
  • KULT MLÁDÍ KONEČNĚ STÁRNE Protože stárne i česká populace. Přesto stále není zvykem mít na obálce lifestylového časopisu ženu ve zralém věku nebo mluvit o problémech starších generací, o jejich životech, přáních nebo potřebách. Co seniorům opravdu chybí? A jak se jich dotýká současná pandemie? Reportáž Jany Patočkové doprovázejí výmluvné fotografie Jany Plavec.
  • POJĎME MLUVIT O KLITORISU O anatomii orgánu, který není žádným malým knoflíčkem nad poševním vchodem, ale ptákem rozpínajícím svá křídla po stranách vulvy. Lucie Jarkovská vysvětluje, na co všechno má vliv (znovu)objevení klitorisu a jak je důležité uvědomit si, že lidské tělo neznamená mužské tělo.
  • SUSTAINABLE MÓDNÍ PŘÍLOHA Jak vypadají textilní materiály budoucnosti? Technologie inspirované přírodou jsou na vzestupu. Představujeme módní značky, které chtějí to nejlepší pro své zákazníky i pro planetu. Udržitelnost je pro ně klíčová. A stejně tak je pro ně důležité, aby to na ně někdo neušil.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze
Naše tipy