Moment hrůzy, kdy se vaše tělo obrací proti vám. Vznikl první český true horror podcast

6 707 | Michaela Sladká | 6. 10. 2020 | 2 komentáře | Podzimní podcast

Něco neznámého ve tmě. Samota. Smrt. Pětidílná minisérie skutečných příběhů v prostém a syrově podaném vyprávění těch, kteří je zažili, zprostředkovává pocity hrůzy tak zblízka, že i když není obava z výšek nebo smrti vaše téma, pravděpodobně se aspoň na chvíli bát začnete.

Shutterstock

Podcastová platforma Audionaut přichází s ambiciózním projektem, který bude tenhle podzim stát za pozornost. V minisérii Anatomie strachu přinášejí Brit Jensen a Jiří Slavičínský do Česka žánr true horror podcast. O Anatomii strachu se toho zatím moc nevědělo, Audionaut na svém webu uvádí, že jde o „Intimní mikrohorory ve zvuku“, pod čímž si lze představit dost cokoli. Jisté naděje ale byly po úspěšném uvedení true crime podcastu Pohřešovaná (už měsíc po svém uvedení se umístil jako desátý v anketě Podcast roku) na místě. Minisérii Anatomie strachu mohli slyšet návštěvníci festivalů ELBE DOCK nebo Marienbad Film Festival. Anatomie strachu vychází 1. prosince na platformě Audiotéka.

Hlasuj pro Heroine!

„Baví nás horory a říkali jsme si, jak by asi vypadal dokument, který je zároveň hororem,“ vysvětluje oceňovaná dokumentaristka a spoluautorka minisérie Brit Jensen. „Strach je moje veliké téma, sama se bojím různých věcí a hodně mě zajímá, jak se dá nebo nedá se strachem vypořádat. To, že ho máme, reflektuje nějaký důležitý moment, znamená, že můžeme o něco přijít, o něco, na čem nám záleží. Vztah nebo vlastní život,“ popisuje Jensen.

Heroine má newsletter!

Shutterstock

Chcete pravidelně dostávat tipy na chytré čtení? Přihlaste se k odběru newsletteru Heroine! Naše šéfredaktorka Anna Urbanová do něj každý týden vybírá zajímavé články, analýzy, postřehy i kulturní tipy nejen z našeho webu, ale i spousty dalších českých a zahraničních médií.

Jednoduché a nepříjemně blízké

Zhruba dvanáctiminutové díly jsou věnovány různým strachům a děsům a každý u protagonistů s nimi různě úspěšně zápasí. Jensen říká, že s kolegy chtěli sestavit jakousi mapu strachu a postihnout jeho druhy. Minisérie nabízí animální strach z něčeho ve tmě, popsání některých fobií, strach o vlastní život. Autorka ale říká, že nejčastěji se setkávali se strachem ze ztráty lásky a blízkosti, který v minisérii skvěle zastupuje epizoda Okno.

Přes první a bezesporu nejslabší díl se vyplatí prokousat, odměna je jistá. Teenagerku málem stojí její strach život, divadelní osvětlovačka ho musí překonávat denně jako součást svojí práce a kluk, který má „rád kafe“, musí čelit tomu, že se patrně nepřestane bát už nikdy v životě.

Zpracování je jednoduché, nepříjemně blízké a fyzické, což je v případě true horror žánru nejspíš na pochvalu. „Rádi bychom, aby sérii chtěli posluchači zhltnout, aby si ji poslechli na jeden zátah, proto taky všechny díly uvolníme najednou,“ říká Vratislav Šlajer, producent společnosti Bionaut, která za platformou Audionaut a celou minisérií stojí. Ostatně k binge poslechu všech pěti dílů vede posluchače i dramaturgie minisérie – v mozaice skutečně jako by pořád něco chybělo, dokud si nedoposlechnete poslední minutu posledního dílu.

V podcastu najdeme samé mladé hlasy, tři muže a tři ženy. Strach lidí o generaci nebo dvě starších by mozaice Anatomie strachu moc slušel a pro Jensen je to výzva do budoucna. „Strašně by mě zajímalo, z čeho mají strach starší lidi a ráda bych se tomu dál věnovala. Bude to můj další tah,“ plánuje.

Stephen King z Ružomberoku

Hororová superstar našich zeměpisných šířek se jmenuje Jozef Karika. Jedenačtyřicetiletý Slovák původem z Ružomberku si svými romány Trhlina nebo Tma podmanil čtenáře doma i v Česku. Karikův temný thriller Na smrt je momentálně nejlépe hodnocenou knihou tohoto žánru v Československé bibliografické databázi, čímž předběhl i knihy matadorů jako je Stephen King nebo Edgar Allan Poe. Filmová adaptace Trhliny se na Slovensku stala nejnavštěvovanějším filmem všech dob.

Anatomie strachu je tak účinná i díky zvukovému designu Martina Ožvolda. Jeho práce třeba v díle Štafle skvěle funguje a má většinovou zásluhu na tom, že při poslechu poměrně banálně podaných skutečností běhá mráz po zádech. Ožvold ale někdy vyprávění hrdinů různými vracejícími se echy zdobí až moc, což trochu ční zvlášť v momentech, kdy se ve vyprávění nic moc zajímavého neděje (epizoda Les). Jeho přítomnost je nejlepší a nejefektivnější, když je subtilní, vynořuje se jakoby mimochodem, a přitom je mimořádně působivá (Okno).

Všichni jsme temné postavy

Existuje spousta teorií o tom, proč se lidé tak rádi bezpečně bojí při hororech v knihách nebo na filmovém plátně. Psychologové například pracují s takzvanou teorií přenosu vzrušení nebo s hypotézou, že jsme všichni tak trochu temné postavy a naše skryté zakázané myšlenky na to, že bychom někomu ublížili nebo vykradli banku, nám tenhle žánr pomáhá usměrňovat a správně ventilovat.

Ať už je to jakkoliv, lidi se zkrátka bojí rádi, ať už u knihy nebo u poslechu strašidelných historek v podcastu. Audionaut teď dává prostřednictvím Anatomie strachu velmi dobrou příležitost k husí kůži i k většímu zamyšlení, odkud se strach vůbec bere.

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • Nora Fridrichová Nora Fridrichová je výraznou televizní osobností, ale také ženou, která pomáhá jiným ženám. Třetím rokem podporuje samoživitelky: Pořádá sbírky na nákupy potravin, zorganizovala sbírku oblečení i charitativní knižní bazar. Do konce roku pošle samoživitelkám nákupy potravin v hodnotě čtyř milionů korun a počítače za dva miliony.
  • Volnost, rovnost, orgasmus Co potřebujeme k tomu, abychom si víc užili sex? Proč je tak důležitá genderová rovnost? Když budou nerovnosti mezi ženami a muži příliš velké, nebude mít dobrý sex prostě nikdo. Rozhovor se socioložkou Kateřinou Liškovou vedla Anna Urbanová.
  • Zpomalte, dokud je čas Všechno zvládla a pak padla aneb výkon jako modla dnešní doby. Ženy se kvůli trojboji „homeoffice, online škola, domácnost“ zapojily do závodu, který nelze vyhrát. Ilona Kleníková se zamýšlí nad tím, proč po nás doba žádá takové vypětí a co by se mělo změnit. „Mnoho lidí zjistilo, že když si neudělají čas na to, aby jim bylo dobře, budou si na sebe muset udělat čas, až jim bude špatně,“ píše a radí: „Zpomalte, dokud je čas.“
  • Women power v ulicích Minsku Protesty proti Lukašenkovu režimu v Bělorusku trvají už třetí měsíc. Jejich symbolem se staly sobotní průvody žen v bílém s květinami v rukou. Redakce Heroine se spojila s běloruskou novinářkou a fotografkou D. V. a získala od ní exkluzivní reportážní fotografie z demonstrací a také velmi niterný rozhovor, který přerušilo zadržení a výslech… Kvůli bezpečnostní situaci v zemi se redakce Heroine rozhodla nezveřejnit celé jméno naší běloruské spolupracovnice.
  • Kámasútra pro vozíčkáře Centrum Paraple nedávno vydalo knihu Ano, můžeme se skvělými ilustracemi od Toy Box a my jsme se ptali jedné z jejích autorek, ergoterapeutky Ivy Hradilové, na detaily její profese. Jak pomáhá lidem po poškození míchy zapojit se zpět do sexuálního života? Jaká tabu okolo sexu na vozejku přetrvávají? Dozvíte se i spoustu dalších věcí, které vás nejspíš také zajímají, ale styděli jste se zeptat.

…a mnohem víc! Kupte si číslo do schránky (poštovné platíme my), předplaťte si nás.

Michaela Sladká

Novinářka a konzultantka neziskových organizací. Věnuje se především sociální problematice, tématům z oblasti rodičovství a kultuře. Pracuje v Radiu Wave a spolupracuje... Další články.

Celkem 2 komentáře

Vstoupit do diskuze

Naše další projekty

Peníze

Půl roku čekal na peníze. Stavební spořitelna chtěla dokument, který ztratila

Klient Českomoravské stavební spořitelny vypověděl smlouvu v červenci, ke svým penězům se dostal až v lednu. Spořitelna mu nakonec vrátila...

Peníze

Spojení Monety a Air Bank: Začíná druhý pokus

Trojice největších bank v Česku může dostat silného konkurenta. Do hry se vrací spojení Monety a Air Bank, čímž by vznikla třetí největší...

Finmag

Biden ukázal, jak umí být hodný. Teď musí ukázat, jak je silný

Joe Biden se uvedl sbírkou frází, se kterou by slavil úspěchy i v konkurenci ostřílených okresních tajemníků. Mluvil o sjednocování a republikánům...

Finmag

I soudy se řídí nepsanými zákony, ukazuje vědec

Kromě psaných pravidel se i soudnictví řídí řadou pravidel nepsaných. Nemusí to nutně být problém, odkazuje David Kosař, který zkoumá fungování...