Neon kina BIO OKO září v letenském sousedství už deset let

Spolupráce
Komerční prezentace
| 11. 9. 2019 | 1 002
Neon kina BIO OKO září v letenském sousedství už deset let

Desetiletou etapu své novodobé historie se rozhodli kinaři z letenského Bia OKO oslavit minifestivalem, který zahraje na sousedskou notu. Od čtvrtka 12. do neděle 15. září promítají filmy se sousedskou tematikou.

Akci odstartuje předpremiéra černé komedie Parazit, letošního vítěze festivalu v Cannes. Od pátku do neděle na diváky čekají klasiky jako jsou Okno do dvora, Americká krása, Rosemary má děťátko a další filmy, v nichž nechybí sousedi a sousedství různé povahy. Oslavy vyvrcholí v sobotu 14. září venkovní slavností na Křížkově ulici před kinem.

„Když jsme vymýšleli, jak oslavit deset let od doby, kdy provozujeme Bio OKO, shodli jsme se na jednom – naše kino je hlavně o sousedství. To neznamená, že všichni, kteří sem chodí, jsou z Letné. Spíše za tou asociací vidíme komorní přátelskou atmosféru,“ říká ředitel David Beránek, který kino vede od roku 2009. Bio OKO je místem setkávání s programem pro návštěvníky všech generací. A taková bude i oslava desátých narozenin. K výročí natočil o tomto idylickém letenském sousedství krátkou výroční filmovou znělku režisér Ondřej Šálek s nadsázkou a humorem jemu vlastním.

Diváci přehlídky Deset mohou zhlédnout celkem šest filmů protkaných sousedskou linkou. Oscarovou Americkou krásu režiséra Sama Mendese, klasický snímek Okno do dvora mistra hororu Alfreda Hitchcocka anebo komedii Barton Fink plnou zvláštních figurek a absurdního humoru bratrů Coenových. Jak se žije na Manhattanu Jacku Nicholsonovi odhalí Lepší už to nebude, romantická komedie Jamese L. Brookse. A do tajuplného newyorského činžáku diváky zavede kultovní Rosemary má děťátko Romana Polańského. Nejnovějším titulem na akci bude černá komedie Parazit režiséra Pong Čun-hoa (Bong Joon-ho), kterou v OKU uvedou v exkluzivní předpremiéře. Film, který si vysloužil přízvisko nejzábavnějšího výherce Cannes od Pulp Fiction, má oficiální premiéru až 3. října.

Pong Čun-ho: Parazit

Parazita korejského režiséra Pong Čun-hoa uvede Bio OKO v předpremiéře

„Na sobotní slavnosti bude možné si něco koupit, zažít, dozvědět, osvěžit se, pochutnat si, nebo se dokonce zkrášlit – nechat si zastřihnout vlasy nebo si odnést poněkud trvalejší památku od tatéra Kerkonoše,“ zve na sobotu produkční Olga Svitáková. Nebude chybět také lekce jógy s Jóga Letná, workshop keramiky se sousedy z uměleckého prostoru Muddum či pohádka Dlouhý, Široký a Bystrozraký, kterou zahraje divadelní spolek vi.Tvor. Filmový program pro děti si připravila Aeroškola, která několik let sídlila právě v OKU. Bude se jednat hned o několik workshopů, jako jsou třeba animační workshop nebo klíčování na zelené plátno.

Alfred Hitchcock: Okno do dvora

James Stewart v Hitchcockově Oknu do dvora. 1954

Sobota nabídne i prozkoumávání kina a jeho sousedství. Příznivci architektury ocení prohlídku s názvem Letenský funkcionalistický zázrak s historikem umění a sousedem Bia OKO Richardem Biegelem. O dlouho plánované rekonstrukci kina pohovoří autoři návrhu ze studia Petr Hájek ARCHITEKTI. Hnutí Pragulic si připravilo prohlídku Letné s bezdomovcem Václavem, který byl kdysi milionář a posléze se dobrovolně ocitl na ulici a bydlel pod Hlávkovým mostem. Dvě prohlídky promítací kabiny s promítači budou nejen o tom, jaké to bylo promítat z 16mm nebo 35mm kopie a promítačky a jaké to je dnes. Až se nabité odpoledne přehoupne do podvečera, oslava vyvrcholí tančírnou pod širým nebem.

Akci Bio OKO pojmenovalo Deset v návaznosti na spřátelené kino Světozor z centra města. To letos v květnu oslavilo kulaté narozeniny přehlídkou Patnáct. Bio OKO je z trojice spřátelených nezávislých pražských kin nejmladší, oběma jmenovaným předcházelo žižkovské Aero, které stejní provozovatelé znovuotevřeli v roce 1998.

Program přehlídky Deset

Bio OKO přehlídka Deset. Plakát

Čtvrtek 12. 9.

20.30 – Parazit (132 minut, režie Bong Joon-ho, 2019)

Pátek 13. 9.

18.00 – Lepší už to nebude (139 minut, režie James L.  Brooks, 1997)
20.45 – Rosemary má děťátko (136 minut, režie Roman Polański, 1968)

Sobota 14. 9.

20.30 – Okno do dvora (112 minut, režie Alfred Hitchcock, 1954)

Neděle 15. 9.

18.00 – Barton Fink (116 minut, režie Joel Coen, Ethan Coen, 1991)
20.30 – Americká krása (117 minut, režie Sam Mendes, 1999)

Cena vstupenek na filmové projekce 150 Kč
Program na webu ZDE

Nakoukněte do časopisu Heroine

V novém čísle Heroine najdete:

  • LUCIE HRDÁ Tváří titulní strany je advokátka Lucie Hrdá. „Oběti připodobňují znásilnění k vraždě duše a mnoho z nich tvrdí, že by byly raději mrtvé, než aby žily s touto zkušeností dál. Pokud se na tyto zločiny stále pohlíží jako na ublížení na zdraví, je to podle mě naprosté nepochopení,“ říká v našem rozhovoru. Organizace Bez trestu, kterou spoluzakládala, zveřejňuje skutečné rozsudky, aby upozornila na to, za jaké činy odcházejí pachatelé od soudů jen s podmínečnými tresty. „O násilí nesmíme mlčet,“ říká Lucie a sama se neúnavně angažuje.
    Lucii Hrdou fotila naše spolupracovnice v Londýně Eliška Sky.
  • STOP NÁSILÍ NA ŽENÁCH! Nějakou formu domácího násilí zažilo 20–40 % žen. V době první covidové vlny narostlo domácí násilí až o 50 %. Každá třetí žena se stala terčem sexuálního obtěžování. Zkušenost se znásilněním má asi 5–10 % českých žen, přičemž naprostá většina z nich se nikdy neobrátí na policii. Co ještě potřebujeme slyšet, abychom jako společnost přestali zavírat oči před domácím a sexualizovaným násilím?
  • MŮJ ŽIVOT S MOHAMEDEM „Mohamed zná holky, jako jsem já (35+ single ženy s kariérou), jen z filmů. Já znám kluky jako Mohamed jen ze zpráv. Oba kolem těch stereotypů první týdny potichu našlapujeme. Nevíme, co čekat. On uzavírá svůj den modlitbou, já sklenkou vína.“ Michelle Losekoot svěřila Heroine svůj příběh o tom, jak nabídla hostitelskou péči jednomu z dětí, které na českém území skončily jako uprchlíci bez rodičů. Co při tom Michelle zjistila o sobě? A co o naší společnosti?
  • FAST FEMINIST FASHION Nakupují české feministky v řetězcích? Je udržitelná móda jen pro privilegované? A koho posiluje podceněné oblečení? Módní publicistka Veronika Ruppert se zamýšlí nad přesahy mezi feminismem a módou ohleduplnou k planetě i lidem. V příloze Sustainable přinášíme také rozhovor s klimatoložkou Táňou Míkovou a tipy na udržitelnější cestování z pera architekta Petera Bednára.

a spousta dalšího čtení…

Diskuze k článku

V diskuzi nejsou žádné komentáře

Vstoupit do diskuze